عصر خدماتبورسِ رونق تولید | عصر خدمات

تلار شیشه ای؛

بورسِ رونق تولید

این روزها از خیابان فردوسی که میگذری، دیگر نه از 4 پایه جمشید بسم الله خبری هست و نه رقباتی برای خرید پول خارجی وجود دارد و نه پابلوهای صرافی ها خاموش و شرمسار از درج قیمتها هستند.

به گزارش عصر خدمات، حالا نه دلار تب دارد و نه سکه گرمای بازار است و در این میان هستند کسانی که مغموم به این می اندیشند که ای کاش چند گذر پائین تر از هیاهوی پوچ دلار و حباب سکه جائی برای سرمایه گذاری پیدا می کردند، تالاری شیشه ای اما امن؛ تالاری که امسال به اعتماد سرمایه گذارانش، سودی ۴۰ درصدی داده است، تالاری که اگر فرهنگ سرمایه گذاری و سواد رسانه ای جامعه افزایش پیدا کند، بورسی می شود برای رونق تولید ملی. سیدمرتضی شهیدی، رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار درباره نقش بازار سرمایه در تحقق شعار رونق ملی می گوید: در یک کلام موفقیت در تحقق شعار امسال یعنی رونق تولید و حتی شعارهای سال‌های گذشته و موارد دیگری همانند اقتصاد مقاومتی، مقابله با تحریم‌ها نیز مستلزم تأمین مالی شرکت‌های داخلی است و یکی از مصادیق این تأمین مالی از طریق هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه است.
شهیدی می افزاید: عمده تأمین مالی باید از طریق بازار سرمایه انجام شود نباید اولین چیزی که به ذهن سرمایه‌گذار می‌رسد این باشد که با پول خود، مِلک و طلا بخرد، چراکه در آنجا بازدهی غیرمتناسبی وجود دارد.
وی ادامه داد: بازار سرمایه ریسک دارد، در حالی‌‌که نرخ سود بانکی بدون ریسک است و وقتی درصد مشخصی سود بدون ریسک مثلاً در حد ۱۷ درصد به سپرده‌گذار پرداخت می‌شود، علی‌القاعده باید نرخ سود پرریسک بیشتر از این میزان باشد تا سرمایه‌گذار به سرمایه‌گذاری در این زمینه ترغیب شود یا اینکه باید نرخ سود بدون ریسک پایین بیاید.

رئیس مرکز پژوهش، توسعه و مطالعات اسلامی سازمان بورس و اوراق بهادار یادآور شد: در واقع باید تناسب بین بازده و پاداش و ریسک برقرار شود. تا زمانی‌ که تناسب بین پاداش و پذیرش ریسک در کشور ما برقرار نشود، انتظار ارتقای سطح فعالیت‌های اقتصادی و رشد اقتصادی همانند آرزوی بدون عمل است.
این کارشناس بازار سرمایه تأکید کرد: مصداق بارز شرکت‌های تولیدی با حجم سرمایه‌ای که جمع‌آوری کرده‌اند، همین شرکت‌های بورسی هستند، اما اکنون عملاً یکی از مشکلاتی که در نظام اقتصادی ما وجود دارد افزایش حجم نقدینگی است و وقتی فشار نقدینگی به هر قسمت از بخش‌های اقتصادی وارد می‌شود باعث نابودی آن خواهد شد.

وی گفت: این نقدینگی یک‌بار به سمت بازار مسکن و یکبار ارز یا طلا می‌رود اما این نقدینگی تمایل ندارد یا کمتر تمایل دارد که به سمت بازار سرمایه بیاید که شرکت‌های تولیدی ما در آنجا فعالیت می‌کنند و علتش الزامات سخت‌گیرانه‌ای است که شرکت‌های بورسی مکلف به تبعیت از آنها هستند.

بازار سرمایه در حقیقت عرصه ایست که اگر با آگاهی پای در آن گذاشته شود و انتظار یک شبه پیمودن ره صد ساله را در آن نداشته باشیم می تواند هم سود سرمایه گذاری فردی را تامین کند؛ هم با به حرکت در آوردن چرخ تولید سودی غیرقابل محاسبه نصیبمان کند، سودی که در اشتغال زایی، افزایش بهره وری، افزایش تولید ناخالص ملی و بهبود شرایط اقتصادی تبلور پیدا می کند.

شکوه میرشاهی دیر کل دفتر سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی می گوید: بورس ایران با سابقه چندین ساله و سیستم نظارتی بسیار دقیق محل مناسبی برای سرمایه‌گذاری است که مردم علاوه بر کسب سود مناسب و مطمئن در رونق بخشی به تولید و اشتغال کشور نیز نقش آفرینی می‌کنند.

وی می افزاید: نا آگاهی و آموزش ناکافی منجر به این شده است که مردم تصور نادرستی از بورس داشته و فضای آن را توأم با ریسک تلقی کنند اگرچه ریسک همواره جزء جدایی ناپذیر هر نوع سرمایه‌گذاری است با این حال ریسک حضور و سرمایه‌گذاری در بورس به مراتب از آنچه مردم در گذشته تجربه کرده اند کمتر بوده و از طرفی نظارت عالیه دولت بر بورس بسیار شدید و نهادینه شده است که نباید مردم نگران حضور در بازار سرمایه باشند.

مدیر کل دفتر سرمایه گذاری استانداری خراسان رضوی ادامه داد : بر اساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بسته تامین مالی به عنوان یکی از بسته‌های پنج گانه ابلاغی از اهمیت به سزایی برخوردار است که باید با تقویت بازار سرمایه و جلب اعتماد مردم به این مهم دست یافت.

وی می گوید: با توجه به برخی وقایع ناگوار در حوزه اقتصادی در سال‌های گذشته اعتماد مردم نسبت به سرمایه‌گذاری سلب شده که ضروری است این اعتماد با گسترش فرهنگ سرمایه‌گذاری در بورس ترمیم شود.
منصور کریمی کارشناس بازار سرمایه هم در باره نقش بازار سرمایه در تحقق شعار رونق تولید میگوید: بدون شک تامین مالی آسان و ارزان از مشخصه‌های بازار سرمایه در راستای تحقق شعار رونق تولید در کشور است.
وی می افزاید: از این رو متولیان اقتصادی باید برای بازار سهام جایگاه ویژه‌ای را در اقتصاد کشور تدارک ببینند.
این کارشناس بازار سرمایه در خصوص چرایی اهمیت نرخ ارز برای سرمایه‌گذاران می گوید: نوسان نرخ ارز اثر چند گانه‌ای بر سودآوری شرکت‌ها دارد، چرا که از یک سو موجب سودآوری شرکت‌های صادرات‌محور می‌شود و از سوی دیگر ارزش جایگزینی شرکت‌ها را افزایش می‌دهد.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: یکی دیگر از موارد قابل بیان در خصوص تاثیرپذیری بازار سهام، نرخ سود بانکی است که به نظر می‌رسد کنترل و ثبات نرخ بهره بانکی، جذابیت بازار سرمایه را برای سرمایه‌گذاران افزایش دهد.

سید حسین طباطبائی، یکی از فعالان صنعتی و تولیدی هم در این باره می گوید: هر آنچه سرمایه گذاری عمومی موجود در کشور به سمت تولید هدایت شود، ضریب موفقیت در عرصه مذکور نیز افزایش خواهد یافت، زیرا تولید نیز به مانند هر کسب و کار اقتصادی در دو سطح خرد و کلان مستلزم سرمایه است که با نقش آفرینی مردم و تزریق سرمایه‌های آنان در عرصه مذکور (تولیدی)، قطع به یقین تولید نیز شکوفا و با طراوت خواهد شد.

عباس آرگون عضو هیات رییسه اتاق بازرگانی تهران هم معتقد است: بازار سرمایه به عنوان بخشی شفاف در اقتصاد کشور و به جهت دارا بودن سهم بالای از تولید ناخالص داخلی، نقش پررنگی در اقتصاد کشور دارد.
وی می گوید: بر این اساس می‌توان از مسیر بازار سرمایه به جهت برخورداری این بازار از ظرفیت بالا و حضور چهل صنعت با بیش از ۶۰۰بنگاه بزرگ و طراز اول اقتصادی از حیث تولید و ایجاد اشتغال و ابزارهای مختلف تامین مالی برای این شرکت‌ها در بورس اوراق بهادار و ظرفیت‌های بورس کالا در حوزه‌های صنعتی و کشاورزی و همچنین بورس انرژی در صادرات نفت خام گام‌های بزرگی برداشت و در شرایط حساس کنونی ضمن پشتیبانی و تقویت اقتصاد کشور، در رونق تولید نقش بسزایی ایفا کرد.

وی تصریح کرد: البته تحقق این امر مستلزم توجه و حمایت بیشتر از بازار سرمایه از طریق اعمال سیاست‌های حمایتی و تشویقی از قبیل کاهش مالیات، تثبیت قوانین ومقررات برای افزایش پیش‌بینی‌پذیری، تسهیل فرآیند تامین مواد اولیه و صادرات محصولات، هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه، تسهیل فرایند افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و پذیرش و عرضه سهام شرکت‌های جدید در بازارسرمایه است.

در این میان برخی از اهالی فن برای بورس کالا نقش ویژه ای قائل شدند و معتقدند این بورس به عنوان یکی از ابزارهای مورد نیاز بخش تولید محسوب می شود و در حوزه تامین مواد اولیه تولید می تواند نقش ویژه ای را بر عهده داشته باشد.

بهمن عبدالهی رئیس اتاق تعاون ایران می گوید: آمارها نشان می دهد استفاده درست از ظرفیت های بورس کالا، زمینه رونق تولید کشور را فراهم کرده است که در این زمینه انتظار داریم وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت امور اقتصادی و دارایی با توجه ویژه به کارکردهای بورس، به خوبی از ظرفیت های بورس کالا استفاده کنند.
وی می افزاید: به دلیل وجود مشکلاتی در تامین مالی بخش تعاون از طریق نظام بانکی، تلاش می شود تا از ظرفیت بازار سرمایه و به خصوص بورس کالا در این زمینه استفاده شود که امیدواریم این اتفاق در سال رونق تولید با سرعت بیشتری محقق شود.

وی بورس را به عنوان یکی از ابزارهای مورد نیاز در بخش تولید می داند و می گوید: اصل افزایش تولید از جمله مسائلی به شمار می رود که برای کشور بسیار حیاتی است زیرا هر افزایش تولیدی می تواند باعث رونق دیگر ابزارها در اقتصاد کشور شود.

با بررسی نظر کارشناسان و فعالان اقتصادی کشور به این نتیجه میرسیم که در شرایطی که قیمت دلار و سکه یک روز سوار آسانسور بالا می روند و روز دیگر با جامپینگ سقوط کرده و توی دل سرمایه گذاران را خالی میکنند، بهترین راه برای جذب سرمایه های خرد، سرگردان و بی هدف جامعه که خود می تواند به سیلی مخرب یا پشتوانه ای مطمئن تبدیل شود، افزایش آگاهی مردم برای حضور در بازار سرمایه است، بازاری که با همه بالا و پائین شدن شاخصهایش باز هم بر مداری امن می چرخد که هم دل سرمایه گذارانش را قرص می کند هم پشت تولید کننده را.

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

خودروکارعصر تشکلصنعت کار