عصر خدماتراه‌اندازی سامانه‌ای هوشمند برای انتخاب رشته و شغل کنکوری‌ها | عصر خدمات

راه‌اندازی سامانه‌ای هوشمند برای انتخاب رشته و شغل کنکوری‌ها

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران از راه‌اندازی سامانه‌ هوشمند روان‌سنجی دانش بنیان برای اولین بار خبر داد.

به گزارش عصر خدمات، فریبرز درتاج با بیان اینکه سیستم سنتی انتخاب رشته بر اساس رتبه به دلیل نادیده گرفتن علایق و توانمندی‌های هوشی و شخصیتی باعث افت تحصیلی، مشروطی، اخراجی و انصراف از تحصیل و تغییر رشته در دانشگاه‌ها می‌شود، اظهار کرد: برای اولین بار پژوهشگران حوزه روانشناسی و روان‌سنجی ایران مستقر در مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه علامه طباطبایی موفق به طراحی سامانه هوشمند روان‌سنجی دانش‌بنیان برای انتخاب رشته در کنکور سراسری شدند؛ بر این اساس کلیه داوطلبان قبل از اعلام رتبه توسط سازمان سنجش آموزش کشور می‌توانند با مراجعه به این سامانه رشته‌هایی که متناسب با توانایی شناختی، علایق و ویژگی‌های شخصیتی آنان است را بدون در نظر گرفتن رتبه دریافت کنند.

وی تاکید کرد: اگرچه این سامانه به رتبه افراد نیازی ندارد و می‌تواند توانایی ذاتی افراد را بسنجد، اما تا چند روز آینده که رتبه‌ آزمون‌های سنجش مشخص می‌شوند، افراد می‌توانند با وارد کردن رتبه به طور دقیق‌تر رشته مناسب خود را نیز برگزینند.

این محقق دانشگاهی با بیان اینکه این سامانه قابلیت‌های دیگری از جمله انتخاب رشته همزمان با در نظر گرفتن رتبه و استعدادها و توانایی‌های فرد را دارد، افزود: در دنیا چنین سامانه‌ای تاکنون طراحی نشده که به طور همزمان بتواند هوش، استعداد، خلاقیت، توانایی و علاقه افراد را بسنجد. یکی از مشکلات حوزه روانشناسی و سایر حوزه‌های دانشگاهی و تحصیلی آن است که به افراد تک بعدی نگاه می‌کنند به طوری که از طریق آزمون‌های سازمان تنها هوش داوطلبان سنجیده می‌شود اما این سامانه مشخص می‌کند که فارغ از هوش آیا خلق‌وخو، استعدادها و توانایی فرد برای تحصیل در رشته مورد نظر خود مناسب است یا خیر؟ به طور مثال فردی با شخصیت درون‌گرا به دلیل توانایی در برقراری حداقل ارتباط باید در رشته‌هایی مانند شیمی و آزمایشگاه که به حداقل ارتباط نیاز است، تحصیل کند.

معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با اشاره به دیگر مزایای این سامانه اظهار کرد: مهمترین دوره طلایی آموزش برای خانواده‌ها پیش از دبستان است چراکه در این دوران توانایی‌های کودک بروز می‌یابد، این سامانه با قابلیت آنلاینی کمک می‌کند خانواده‌ها نیز بتوانند از ابتدای کودکی توانایی‌های خود را مورد سنجش قرار دهند.

درتاج سهولت در دسترسی، هزینه پایین، ارزیابی ادراک، توجه، توانایی، خلاقیت و استعداد را از دیگر قابلیت‌های این سامانه دانست و به دیگر مزایای آن اشاره کرد: در صورتی که کارخانه‌ها یا سازمان‌های دولتی و خصوصی قصد جذب نیرو داشته باشند، می‌توانند با استفاده از این سامانه متوجه شوند که هر فرد در چه حوزه‌ای از این سازمان موفق‌تر است. همچنین افراد می‌توانند برای ازدواج خود در ده‌ها مدل میزان موفقیت ازدواج خود را ارزیابی کنند، به طور مثال زمانی که یک زوج هیچ شناختی از یکدیگر ندارند این سامانه با در نظر گرفتن بیست حالت می‌تواند میزان موفقیت ازدواج آنها را مورد بررسی قرار دهد.

رئیس انجمن روانشناسی تربیتی ایران با بیان اینکه در حال حاضر شرکت تعاونی سازمان سنجش این سامانه را بر روی سایت خود بارگذاری کرده است، گفت: این سامانه از طریق اعضای هیات علمی گروه روان‌سنج دانش بنیان طراحی شده و از طریق معاونت علمی ریاست جمهوری مجوز گرفته است. پایلوت این سامانه که در حال ترجمه شدن است بر روی ۷۰ هزار دیتا قرار گرفته است و بیش از ۲۰ هزار صفحه اطلاعات دستی در آن قرار دارد. همچنین با کشورهای عربی که خواستار این سامانه هستند مکاتباتی انجام شده است.

افراد از طریق آدرس https://www.ravansanj.com/login می‌توانند به این سامانه دسترسی داشته باشند.

 

منبع: ایسنا

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهروز سجودیahtخودروکارعصر تشکلصنعت کار