عصر خدماتپاکسازی ۱۰ هزار کیلومتر از کانال‌ها و انهار فرعی تهران از هفته آینده/خروج رسوبات از بخش‌های بالادست رودخانه کن | عصر خدمات

به منظور جلوگیری از وقوع سیل در نیمه دوم سال صورت می‌گیرد

پاکسازی ۱۰ هزار کیلومتر از کانال‌ها و انهار فرعی تهران از هفته آینده/خروج رسوبات از بخش‌های بالادست رودخانه کن

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به پاکسازی انهار، مسیل‌ها و کانال‌های شهر تهران به منظور استقبال از فصل پاییر گفت: تهران بیش از ۱۰ هزار کیلومتر انهار و شبکه‌های فرعی دارد که در طرحی مشترک از هفته آینده در دستور پاک‌سازی قرار می‌گیرند.

به گزارش عصر خدمات، اصغر عطایی با اشاره به اقدامات در دست شهرداری تهران به منظور پاک‌سازی انهار و مسیل‌های شهر تهران اظهار کرد: نزدیک به ۵۷۰ کیلومتر از کانال‌ها و مسیل‌های اصلی شهر تهران به صورت مستمر مورد بازبینی، رصد و پایش قرار می‌گیرند و اقداماتی نظیر لایروبی و رسوب‌برداری انجام می‌شود.

وی با اشاره به بارش‌های کم نظیر در بهار امسال گفت: به دنبال بارش‌های بی‌نظیر یا کم نظیر در بهار امسال و با توجه به شیب کوهپایه‌ای پایتخت مقدار زیادی رسوب به سمت جنوب حرکت کرد، به همین دلیل لایروبی کانال‌ها، رودخانه‌ها و مسیل‌های شهر مورد توجه قرار گرفت.

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه در بحث پاکسازی مسیل‌ها حتی رودخانه‌های خارج از حریم هم مدنظر قرار گرفته‌اند، افزود: بخشی از نخاله‌های ساختمانی که بعضاً در مسیر رودخانه‌ها قرار داشتند پاکسازی شدند و بخشی دیگر در حال پاکسازی است.

عطایی با اشاره به اینکه لایروبی توسط مناطق ۲۲ گانه آغاز شده است، اضافه کرد: برخی از کانال‌های شهر تهران شامل کانال‌های دفنی با عمق زیاد می‌شوند که برای پاکسازی مناسب، از این کانال‌ها تصویر برداری شده است تا به دنبال پاکسازی اگر مشکلات فنی وجود دارد برای بهره‌برداری در ۲ فصل پیش رو معاونت فنی و عمران مشکلات فنی را مرتفع کند.

وی با تاکید بر اینکه نزدیک به ۹۰ درصد از مسیل‌ها مورد پایش قرار گرفته‌اند، تصریح کرد: طی سال‌های اخیر و به دنبال بارش باران بیشترین مشکلات به رودخانه کن مربوط می‌شد، تجربه نشان می‌داد به صورت متوسط بارش باران ۳۰ دقیقه‌ای به میزان ۲۰ میلیمتر می‌تواند شهر را دچار سیلاب کند و نمونه این حادثه را ما در سال‌های ۳۳، ۷۴ و ۹۴ شاهد بودیم. به همین منظور برای رفع مشکلات جدی تلاش شده تا بالادست این رودخانه به صورت کامل پاکسازی شود.

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با بیان اینکه شهر تهران بیش از ۱۰ هزار کیلومتر انهار و شبکه فرعی دارد، گفت: آب‌های سطحی شهر تهران جمع آوری و از طریق انهار فرعی وارد کانال‌های اصلی می‌شوند. به همین منظور مقدماتی فراهم شده تا از هفته آینده مناطق ۲۲ گانه شهر تهران در طرحی مشترک به پاکسازی انهار فرعی بپردازند و مشکلات فنی نیز احصاء و از سوی معاونت فنی- عمران مرتفع شود.

به گفته عطایی این اقدام به این منظور انجام می‌شود که در فصل پاییز و به دنبال بارش‌های پاییزی، شهر تهران دچار مشکلات ناشی از آب‌گرفتگی نشود.

مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران با اشاره به پاکسازی رودخانه‌های شهر تهران به وسیله ماشین‌آلات تخصصی اظهار کرد: این اقدامات باید طی روز‌های پیش رو انجام شود، زیرا در فصل پاییز و زمستان به دلیل بارش باران و افزایش حجم دبی آب امکان پاکسازی مسیل‌ها و انهار وجود ندارد.

عطایی با اشاره به پاکسازی رسوبات از بخش‌های بالادست رودخانه کن افزود: به دنبال پاکسازی رودخانه کن چندین کامیون رسوبات از بخش‌هایی از این رودخانه خارج شد و پس از پاکسازی کامل مجدداً مسیل‌های اصلی مورد بازبینی قرار خواهند گرفت.

 

منبع: میزان

انتهای پیام/

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بهروز سجودیahtخودروکارعصر تشکلصنعت کار