اخبارخودرو

آماده رقابت با خودروهای وارداتی هستیم/ توسعه در ایران‌خودرو را به برجام گره نزده‌ایم

لاماری ایما

مدیرعامل گروه صنعتی ایران‌خودرو در نشست خبری با نمایندگان رسانه‌های خارجی مقیم ایران، ضمن ارایه گزارشی از عملکرد این گروه صنعتی، برنامه‌ها و اهداف ترسیم شده در حوزه‌های مختلف عملکردی را تشریح کرد و به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.

به گزارش عصر خدمات، مهدی خطیبی، با بیان این‌که، تحریم ها به ما کمک کرد تا خودروساز شویم، گفت: ایران خودرو تولیدکننده‌ای قابل احترام و اعتماد در جهان خواهد شد و به طور حتم در سال‌های آینده، بازارهای خارجی استقبال خوبی از محصولات این خودروساز خواهند کرد.
خطیبی با تاکید بر این‌که به منظور دست‌یابی به اهداف افزایش تولید، صادرات به غرب آفریقا، آسیای میانه، ترکمنستان، آذربایجان، عراق، سوریه، ونزوئلا، شمال آفریقا و به زودی به روسیه، خواهیم داشت، گفت: موافق تحریم‌ها نبوده و موافق داد و ستد در جریان بین‌المللی هستیم.
وی با بیان این‌که از بهمن ماه سال گذشته، اهدافی را برای تولید و توسعه ایران خودرو تعریف کرده‌ایم گفت: مهم‌ترین آن تبدیل شدن به یکی از پنج خودروساز رده دوم جهانی در پنج سال آینده و قرار گرفتن در زنجیره جهانی ارزش خودرو در ۱۰ سال آینده است و به این اهداف پای‌بند بوده و پی‌گیر آن هستیم.
وی یکی از اقدامات مهم را حذف خودروهای ناقص از چرخه تولید و افزایش تولید خودرو کامل دانست و گفت: تحریم‌های بین‌المللی، صنعت خودروی کشور و از آن جمله ایران‌خودرو را تحت تاثیر قرار داد و بیماری کرونا نیز تمامی صنعت خودروی جهان از جمله برترین خودروسازان جهان را دچار چالش کرد و سبب افزایش تولید ناقص در ایران‌خودرو شد.

آخرین وضعیت خودروهای ناقص
خطیبی تصریح کرد: در بهمن ماه سال گذشته بیش از ۸۲ هزار دستگاه خودرو ناقص در ایران خودرو دپو شده بود، در حال حاضر تعداد کل خودروهای ناقص وارد کانال ۱۰ هزار دستگاه شده، در سایت‌های خزر، کرمانشاه، فارس و خراسان تعداد این خودروها صفر شده است و در سایت تهران ظرف چند روز آینده، ۱۹۲ دستگاه باقی مانده صفر خواهد شد و در سایت تبریز نیز در ۱۰ روز آینده به عدد صفر نزدیک خواهیم شد و به این ترتیب گروه صنعتی ایران‌خودرو با خودروهای ناقص خداحافظی خواهد کرد.
وی با بیان این‌که آمار تولید ایران خودرو از ابتدای سال تا ۲۳ مردادماه، ۲۲۱ هزار دستگاه است که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۴۱ درصد افزایش داشته، تصریح کرد: صنعت خودرو، صنعت تیراژ است و برای کاهش هزینه‌های سربار، باید تیراژ تولید را بالا برد.
خطیبی با بیان این‌که یکی از سیاست‌های مهم ایران خودرو، افزایش تولید با لحاظ تغییر ترکیب تولید از خودروهای قدیمی و با کیفیت کم به سمت خودروهای به روز، مدرن و با کیفیت است، عنوان کرد: سال قبل تولید تارا که محصولی به روز و مدرن است، ۹ هزار دستگاه بوده که امسال به تولید ۷۵ هزار دستگاه افزایش خواهد یافت.
وی حذف تولید خودرو ناقص و تولید عبور مستقیم را از دستاوردهای دولت سیزدهم برشمرد و گفت: با رویکردهای اجرا شده دولت و وزارت صمت و حذف خودرو ناقص، افزایش ۲۵ درصدی در کیفیت خودروها و کاهش هزینه قابل توجه ناشی از تولید ناقص محقق شده است، با تحقق برنامه تولید امسال، کاهش هزینه هفت هزار میلیارد تومانی محقق خواهد شد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو با بیان این‌که امسال محصولات جدیدی مانند کشنده H۵، اتوبوس برقی، وانت آریسان دو، رونمایی شده است، به طراحی و تولید نمونه اولیه محصول ری‌را در سال جاری و طراحی محصول پروژه TF۲۱ و رونمایی از آن در سال آینده اشاره کرد و گفت: خودروی ری‌را، پلی است که ایران خودرو را به خودروسازی جهانی بدل خواهد کرد.

 منظور ارایه خدمات پس از فروش، از این پس حضور چشم‌گیرتری در این کشور خواهد داشت و به طور جد پی‌گیر افزایش کیفیت محصولات صادراتی به عراق و از میان رفتن تفاوت میان خودروهای سی بی وی و سی کی دی صادراتی هستیم. از ماه آینده شاهد تفاوت و افزایش کیفیت محصولات ایران خودرو در کشور عراق ارتقا خواهد یافت.
وی در خصوص برنامه‌های ایران خودرو برای حضور در بازارهای روسیه، اظهار کرد: صادرات به بازار روسیه  از برنامه های مورد توجه ایران خودرو است و تاکنون کلینیک هایی برای برخی محصولات در این کشور برگزار شده و در هفته آینده نیز نمایشگاهی مربوط به صنعت قطعه سازی و خودروسازی در این کشور برگزار می شود که ایران خودرو نیز با محصولات خود در آن حضور خواهد داشت.
خطیبی افزود: خودروی تارا به زودی به این کشور صادر خواهد شد و بر اساس مطالعات میدانی صورت گرفته از این خودرو استقبال خوبی به عمل خواهد آمد، در زمینه صادرات خودروهای تجاری و سنگین نیز توافقات خوبی با این کشور صورت گرفته است.
وی تصریح کرد: در افق ۱۴۰۳ روسیه از بازارهای صادراتی ما خواهد بود و از امسال صادرات به این کشور آغاز خواهد شد.
وی در پاسخ به سوالی درباره این‌که در صورت به ثمر نشستن مذاکرات برجام، ایران خودرو چه تغییراتی خواهد کرد، گفت: اگر مذاکرات به نتیجه برسد، انتظار ما این است که در مراودات تجاری و امور بین المللی و امورات مالی تسهیل بیشتری یابد و این تسهیل مراودات به کاهش قیمت تمام شده محصولات ما کمک خواهد کرد.
مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو درباره واگذاری سهام درون شرکتی ایران خودرو، عنوان کرد: یکی از سیاست‌های درست ما واگذاری سهام درون شرکتی ایران خودرو به بخش خصوصی است و در این راستا اقدامات مربوط به ارزش گذاری قیمت سهام انجام و آگهی شده است.
وی افزود: پیشنهادهایی در این زمینه دریافت کرده ایم که به دولت منتقل کرده و در انتظار اقدامات بعدی هستیم، به طور کلی تحقق یا عدم تحقق این امر بستگی به کیفیت کار پیشنهاد دهندگان و نیز تایید مقامات ذی صلاح دارد.
وی در پاسخ به سوالی درباره کیفیت محصولات ایران خودرو، بیان کرد: حتما عدم کیفیت وجود دارد و در این بخش در سال های گذشته بی‌توجهی‌هایی صورت گرفته است، اما بر اساس آمار و شاخص ها قطعا در مسیر بهبود قرار داریم.
خطیبی با اشاره به برنامه های بهبود خودروی دنا، یادآور شد: برای این محصول برنامه های بسیار قابل توجهی در مسیر ارتقای کیفیت داریم که خروجی آن در سال جاری مشخص خواهد شد.

منبع: ایکوپرس

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا