اخبارتاپصنعت و تجارت

آیا خودرو گران می شود؟/ خودروسازان چشم انتظار تصمیم ستاد تنظیم بازار

به گزارش عصر خدمات، پس از افزایش قیمت از سوی خودروسازان  و لغو آن از سوی رییس جمهوری، تصمیم درباره این موضوع به ستاد تنظیم بازار سپرده شده است.

خودروسازان معتقدند، تعیین قیمت از سوی شورای رقابت، تحمیل زیان به آنها است، همانطور که این روش در سال های اخیر توانست بر زیان انباشته آنها بیفزاید.

این در حالی است که سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، برنامه افزایش تیراژ تولید را در دستور کار این صنعت قرار داده است. اما بدون شک تولید با زیان منجر به ارتقای جایگاه خودروسازان نخواهد شد. درنتیجه باید به موازات افزایش تولید اقداماتی در جهت کاهش زیان انباشته صورت گیرد.

تفاوت قیمت کارخانه و بازار توانست آسیب جدی به خودروسازان وارد کند، اما واقعی شدن قیمت ها می تواند به افزایش توان تولید و پرداخت مطالبات قطعه سازان که از اران اصلی صنعت خودرو محسوب می شوند، کمک کند.

حال ستاد تنظیم بازار باید طی هفته های پیش رو وضعیت قیمت خودرو را مشخص کند. اما پیش بینی ها بر این است که قیمت ها افزایش خواهند یافت و این موضوع می تواند وضعیت بازار را متعادل تر کند.

در همین زمینه صادق بشیری کارشناس خودرو گفت: به هر حال ستاد تنظیم بازار تا به این لحظه چندان در کنترل بازار موفق نبوده است، از سویی دیگر مشکلات خودروسازان به اندازه ای عمیق شده و هزینه ها بالا رفته که چنین افزایش قیمت هایی نمی تواند زیان های انباشته را پوشش دهد.

وی تصمیم افزایش قیمت را مسکنی موقتی دانست و  اظهار کرد: بحث آن است که چرا جریان به سمت افزایش قیمت در حرکت است. آیا بهتر نیست به دنبال کاهش هزینه های تولیدی بود.

بشیری بیان کرد: از سویی دیگر رفتار دولت به صورتی است که به هر میزان افزایش قیمت داشته باشیم جز آن که به اعتبار آنها لطمه وارد شود، دستاورد دیگری به همراه نخواهد داشت.

وی افزود: نمی توان چندان به نتیجه این موضوع  امیدوار بود. شاید بهتر آن باشد که به جای افزایش قیمت دولت با حل ریشه ای مشکلات به این صنعت کمک کند اما لازمه آن همکاری متقابل خودروسازان و دولت است.

بشیری، پیشران اصلی صنعت خودرو را تولیید قطعات با کیفیت می داند و معتقد است باید این بخش حمایت و تقویت شود.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا