اخباربازار سرمایهتاپویژه ها

احیای خودرویی ها در گرو حمایت بازارگردانان/ برجام تنها امید بازگشت پیشران بازار سرمایه

به گزارش عصر خدمات، گروه خودرویی که پیش از این در ردیف پیشران های بازار سرمایه قرار داشت در نیمه نخست امسال با وجود رشد کامودیتی ها و حتی افزایش قیمت نفت در شاخص تاثیرگذار نبود. در این شرایط این پرسش مطرح می شود که سرنوشت گروه خودرویی در نیمه دوم سال چگونه خواهد بود؟

مهدی حاجی وند، کارشناس بازار سرمایه در خصوص وضعیت بازار سرمایه و به ویژه گروه خودرویی در نیمه نخست امسال می گوید: شرایط کلی در نیمه نخست سال ۱۴۰۰ تقریبا شرایط خوبی برای بازار سرمایه نبود و فروردینی ر ا پشت سر گذاشتیم که به جرات در دو دهه گذشته بدترین فروردین ماه برای بورس بود به طوری که شاخص بیش از ۸ درصد افت را تجربه کرد و پس از آن، این وضعیت در اردیبهشت و خردادماه تکرار شد.

وی می افزاید: در تیر و مردادماه شرایط کلی بازار سرمایه به لحاظ رشد شاخص سازها و اثر آن بر روی شاخص بورس مثبت شد هرچند که بدنه بازار بدنه مناسبی نبود و در نهایت در شهریورماه بازار تحت تاثیر اوراق فروشی دولت قرار گرفت و در نهایت اگر نگاهی داشته باشیم نیمه نخست امسال، بازار پرباری برای بازار سرمایه و سهامداران نبود و گروه خودرویی نیز تا اندازه ای تحت تاثیر این مولفه ها قرار گرفت.

حاجی وند با اشاره به رشد شاخص در تیرماه اظهار می کند: در این دو ماه نخست تابستان بازار سرمایه تا اندازه ای خوب بود و رشد ۴۵۰ هزار واحدی شاخص در این دو ماه به ثبت رسید که قیمت های جهانی و رشد کامودیتی ها اثر مثبتی بر روی شاخص داشتند در همین حال قیمت جهانی نفت و موضوعات مربوط به پالایشگاهی نیز در رشد شاخص اثرگذار بود و در گروه خودرویی خبر خاصی شنیده نشد تا این گروه را در ردیف پیشران های بازار قرار دهد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر عدم حمایت از گروه خودرویی در نیمه نخست امسال از سوی سهامداران و یا بازارگردانان می گوید: در نیمه نخست امسال با وجود شرایط بد بازار سرمایه گروه بانکی و خودرویی به عنوان بزرگان بازار سرمایه جزو جامانده های این بازار بودند.

وی در تشریح چشم انداز بازار سرمایه و گروه خودرویی در نیمه دوم امسال نیز اظهار می کند: به نظر می رسد حال و احوال بد گروه خودرویی در نیمه دوم سال هم ادامه یابد چرا که عزم و اراده ای از سوی بازارگردان و سهامدار عمده مبنی بر حمایت از این گروه دیده نمی شود در همین حال افزایش قیمت ارز، قیمت جهانی نفت و تورم از جمله موضوعاتی بود که گروه خودرویی در نیمه نخست امسال واکنشی به آن ها نشان نداد اما جزو مولفه هایی است که بازار سرمایه نیم نگاهی به آن دارد بنابراین بعید است این موضوعات گروه خودرویی را تحت تاثیر قرار دهد و اراده ای برای تغییر وجود داشته باشد تا خبر یا اتفاقی از گروه خودرویی را بهانه ای برای رشد کنند، بنابراین به نظر می رسد تنها اتفاقی که ممکن است در نیمه دوم سال رخ دهد و بر گروه خودرویی تاثیرگذار باشد، احیای برجام است.

این کارشناس بازار سرمایه یادآور می شود: تا زمانی که گروه خودرویی شاهد اصلاح ساختار نباشد و بخش خصوصی واقعی عهده دار آن نباشد بعید است در نیمه دوم سال شاهد تغییری باشد ضمن آن که عزم و اراده ای بین سهامداران و بازارگردانان این گروه وجود ندارد تا با وجود عقب ماندگی در نیمه نخست امسال جزو گروه های مورد توجه در نیمه دوم سال قرار گیرد.

میترا ممسنی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا