اخباراقتصاد کلانتاپ

ا‌خذ مالیات از خانه‌های خالی معطل اطلاعات برخطِ وزارت راه و ‌سامانه املاک و اسکان

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: وزارت راه و شهرسازی اطلاعات خانه‌های خالی مربوط به سال 1401 را در اختیار ما قرار نداده است، در حالی که باید تا پایان تیرماه این اطلاعات به سازمان مالیاتی برسد که بتوانیم مالیات از خانه‌های خالی بگیریم.

به گزارش عصر خدمات،شاهین مستوفی، در مورد آخرین وضعیت دریافت‌ مالیات از خانه‌های خالی اظهار داشت: برای گرفتن مالیات بر خانه‌های خالی نیاز به اطلاعات برخط از خانه‌های خالی است که از طریق سامانه املاک و اسکان باید در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.

وی افزود: وزارت راه و شهرسازی دسترسی برخط را به سازمان امور مالیاتی داده است، اما امکان بهره‌برداری از اطلاعات سامانه املاک و اسکان وجود ندارد، از طرفی اطلاعات املاک و اسکان کامل نیست و بسیاری از مردم اطلاعات خانه‌های خود را در آن بارگذاری نکرده‌اند.

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: وزارت راه و شهرسازی اطلاعات خانه‌های خالی مربوط به سال 1401 را در اختیار ما نگذاشته است، در حالی که باید تا پایان تیرماه این اطلاعات به سازمان مالیاتی برسد که بتوانیم مالیات بگیریم، همچنین اطلاعات سال 1400 هم درباره خانه‌های خالی ناقص است، البته مطالبات مالیات بر خانه‌های خالی مربوط به سال 1400 به قوت خود باقی است و پیگیری می‌شود.

مستوفی بیان کرد: وزارت راه و شهرسازی هنوز دسترسی برخط به سازمان امور مالیاتی نداده است و دیتای قابل اتکا در آن وجود ندارد.

وی افزود: مردم مکلف هستند اطلاعات خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کنند و وزارت راه و شهرسازی هم باید این اطلاعات را به صورت برخط به سازمان مالیاتی بدهد که تاکنون این اطلاعات را نداده است. البته دسترسی برخط داده، اما قابلیت برداشت اطلاعات را نداده است.

* چه خانه‌های مشمول مالیات بر خانه‌های خالی است

به گفته مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی اگر یک خانه بیش از 120 روز در سال بدون ساکن باشد، مشمول مالیات بر خانه‌های خالی می‌شود و کمتر از آن مشمول نمی‌شود ضمن آنکه مالیات هر سال به صورت مجزا مطالبه و وصول می‌شود.

مستوفی گفت: داده‌های خانه‌های خالی را باید از سامانه املاک و اسکان بگیریم که اطلاعات آن براساس خوداظهاری مردم است، اطلاعات به سامانه املاک ارائه می‌شود، اما این اطلاعات به‌روزرسانی نمی‌شود، در حالی که تکلیف قانونی است که مردم اطلاعات خود را به‌روز کنند و اگر این اطلاعات داده نشود، خانه‌های آنها مشمول خانه خالی می‌شود.

وی گفت: ورود به سامانه املاک و اسکان خیلی راحت است، از مردم اطلاعات و سؤالات ساده پرسیده می‌شود و در مدت 10 دقیقه مردم می‌توانند اطلاعات خانه‌های خود را بارگذاری کنند.

*‌ 1400 میلیارد تومان برآورد مالیات بر خانه‌‌های خالی بود اما 7.2 میلیارد تومان‌ دریافت شد

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی افزود: سال 1400 براساس مصوبه شورای هماهنگی اقتصادی، ‌برخی از مالکانی که ‌بیش از دو واحد مسکونی خالی دارند،‌ شناسایی شدند که برای 63 هزار ملک خالی پرونده مالیات بر خانه‌های خالی تشکیل شد، مالیات برآوردی آنها 1400 میلیارد تومان برآورد شد‌، اما تاکنون فقط 7 میلیارد و 200 میلیون تومان از خانه‌های خالی، مالیات وصول شده و بقیه افراد اعتراض کرده و ما هنوز داده‌های کاملی در ا ختیار نداریم.

مستوفی افزود: مالیات بر خانه‌های خالی این گونه است که برای سال اول 6 برابر، سال دوم 12 برابر و سال سوم 18 برابر با مأخذ مالیات بر اجاره از مالک خانه گرفته می‌شود و اگر تعداد خانه‌های خالی بیش از 5 واحد مسکونی باشد، این مالیات 6 تا 18 برابری دو برابر می‌شود.

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی اظهار داشت: برای خانه خالی در سال اول 6 برابر مالیات اجاره، سال دوم 12 برابر مالیات اجاره، از سال سوم و به بعد 18 برابر مالیات اجاره گرفته می‌شود و برای کسانی که بیش از 5 واحد داشته باشند همه این مالیات‌ها دو برابر می‌شود و فرقی بین افراد حقیقی و اشخاص حقوقی وجود ندارد.

* مردم اطلاعات خود را در سامانه املا‌ک و اسکان به‌روز کنند

وی در مورد اینکه برخی مردم گلایه کردند با وجود اینکه خانه خود را به صورت رسمی فروختند، اما در سامانه املاک و اسکان به عنوان خانه خالی برای آنها قلمداد شده است، گفت: مردم باید وارد سامانه املاک و اسکان شده و اطلاعات خود را به‌روز ‌کنند و ا‌گر این اطلاعات به‌روز نشود، همچنان به عنوان خانه خالی شناخته خواهد شد.

مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی سازمان امور مالیاتی گفت: دانشگاه‌های غیر انتفاعی هم باید داده‌های خانه‌های خود را در سامانه املاک و اسکان بارگذاری کنند.

 برخی مخاطبان فارس با ثبت پویش‌هایی در فارسِ من نوشته‌اند: ‌در شرایطی که قیمت اجاره خانه به ویژه در شهرهای بزرگ بالا رفته است، دولت می‌تواند با وضع مالیات بر خانه‌های خالی زمینه‌ای فراهم کند تا این خانه‌ها در جریان بازار اجاره قرار گیرد و قدری از فشار به بازار و افزایش بی‌رویه اجاره‌ها کاسته شود.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا