اخبارتاپصنعت و تجارتویژه ها

ادامه دست اندازها برای واردات خودرو/ تیر تایید مبدا واردات به سمت صمت

لاماری ایما

به گزارش عصر خدمات، آزاد سازی واردات خودرو می تواند بازار این صنعت را متعادل کرده و توان تولید در بخش های وابسته از جمله قطعه سازان را نیز افزایش دهد. این در حالی است که در چند سال گذشته قطعه سازان در تامین مواد اولیه خود با مشکل همراه شده و همین موضوع بر تولید خودرو کشور اثر گذار شد.

حال صنعت قطعه سازان معتقدند، در بحث واردات به کشورهای مجوز داده شده که در زمان تحریم قطعه سازان را تنها و منجر به کاهش کیفیت و تیراژ صنعت خودروی کشور شدند.

آرش محبی نژاد دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور در این باره گفت: جلسات متعددی با بانک مرکزی گذاشتیم و خواستیم که اجازه بدهد تا از ارزهای ایرانیان خارج از کشور استفاده کنیم و بدون انتقال ارز و با ارز متقاضی بتوانیم تولید را زنده نگه داریم اما مخالفت کردند، حالا و به یکباره با مصوبه ‌ای مواجه می‌شویم که می‌ گوید واردات خودرو دقیقا از همان کشورهایی که ما را تحریم کردند و با همان ارزی که ما چهار سال برای آن تلاش و التماس کردیم، آزاد شده است.

وی ادامه داد: نکته قابل تامل این است که مجوز واردات خودرو از کشورهایی صادر شده که ما را در بدترین شرایط تحریمی تنها گذاشتند، کشورهایی مانند کره جنوبی که به ما مواد اولیه ندادند، قطعه پیش ساخته و نیمه ساخته ندادند و باعث افت تیراژ و افت کیفیت صنعت خودرو کشور شدند.

اما موضوع مجوز واردات برای کشورهای خاص که برخی از آنها در شرایط تحریم صنعت قطعه سازان را تنها گذاشتند، را از روح ‌الله ایزدخواه عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس شورای اسلامی در این زمینه دخالتی نداشته و تصمیم درباره آن را به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار کرده است.

وی اظهار کرد: در قسمتی از این طرح گفته ایم سایر مقررات را وزارت صنعت، معدن و تجارت مشخص می کند یعنی چنین مواردی را هم می تواند مشخص کند که از چه کشورهایی واردات انجام شود از چه کشورهایی صورت نگیرد.

به گفته ایزدخواه، این موارد بر عهده مجری طرح است بنابراین اگر این صحبت آقای محبی نژاد کارشناسی باشد، قابل انجام بوده و منافاتی با طرح ما نخواهد داشت. این صحبت ها به مسئولیت وزارت صمت بر می گردد.

وی افزود: اگر کار کارشناسی صورت بگیرد و مشخص شود واردات باید از برخی کشورهای انجام شود، مجلس دخالتی نخواهد داشت و قابل انجام است. مجلس تنها در بحث ریل گذاری واردات ورود کرده است.

وی همچنین درباره تهاتر برای تامین مواد اولیه قطعه سازان نیز، بیان کرد: ما این موضوع را منع نکرده ایم.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، واردات خودرو در ازای صادرات خودرو و قطعه انجام می شود درنتیجه قطعه سازان هم می تواند در این زمینه ورود پیدا کنند.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا