اخبارتاپصنعت و تجارتویژه ها

از حل مشکلات صنعت خودرو تا هموار شدن مسیر ورود سرمایه گذاران

به گزارش عصر خدمات، صنعت خودروی کشور امروز بیش از هر زمان دیگری نیازمند سرمایه گذاری است تا بتواند برنامه های توسعه ای خود را محقق کند. اما در این میان مشکلات موجود و زیان انباشته خودروسازان و همچنین قوانین و مقرراتی که به نوعی سرمایه گذار را سردرگم می کند، همچون مانع در این مسیر عمل کرده و سرمایه گذاران را برای حضور در این بخش بی انگیزه می کند.

در این بین اصلاح  رابطه ای میان خودروساز و قطعه ساز می تواند اولین گام برای بسترسازی جهت ورود سرمایه گذار باشد.

سعید مدنی مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا درباره این موضوع گفت: در ابتدا باید وضعیت صنعت خودروسازی مشخص شود زیرا به دنبال این اقدام مسائل و مشکلات مربوط به قطعه سازی نیز حل خواهد شد.

وی اظهار کرد: در حال حاضر با توجه به شرایط خاص موجود مانند شرایط قیمت گذاری که این موضوع به صورت مستقیم به قطعه سازان منتقل می شود و در آن حوزه مقاومت هایی درباره قیمت مشاهده می شود.

مدنی با بیان اینکه ابتدا باید مسائل مربوط به خودروسازی حل و سپس منتظر ورود سرمایه گذار به این صنعت بود، ادامه داد: یکی از انگیزه هایی که می تواند سرمایه گذار داخلی یا خارجی را راهی یک صنعت کند، به ثبات اقتصادی و سیاسی در یک کشور باز می گردد. اگر سرمایه گذار احساس کند پس از مدتی سرمایه  او مصادره شده یا محصول خود را با قیمت دستوری وارد بازار کند، دیگر تمایلی به ورود نخواهد داشت.

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا همچنین گفت: با ایجاد امنیت اقتصادی و ثبات، هر سرمایه گذاری می تواند در حوزه قطعه سازی و خودروسازی وارد عمل شود. امروز بسیاری از قطعه سازان ما ضعیف و فعالیت خود را متوقف کرده اند. سرمایه گذار این صنعت را رصد کرده و بدون شک به سراغ بخشی خواهد رفت که این ضمانت ها را دارا باشد.

مدنی در ادامه افزود: به عنوان مثال ممنوعیت واردات در لوازم خانگی برای بسیاری از سرمایه گذاران ایجاد انگیزه کرد. هرچند ممکن است این تصمیم  چندان ثبات نداشته باشد اما برای سرمایه گذاران انگیزه ایجاد کرده است.

به گفته وی، اگر قرار است صادرات و واردات ساماندهی نشود، با مشکلات زیادی همراه خواهیم شد. اگر حتی قیمت گذاری دستوری نداشته و قیمت ارز ثابت بماند که خود انگیزه ای برای واردات ایجاد می کند که می تواند سرمایه گذار را دچار مشکل کند.

مدنی افزود: اگر زیرساخت ها و فضای کسب و کار حاکم در کشور که مربوط به خصوصی سازی ، واردات و … است، اصلاح شود، مشکلی ایجاد نخواهد شد و قطعه ساز و خودروساز می توانند در کنار هم فعالیت داشته باشند. درواقع اول باید دید چه طور می توان سرمایه گذار را تشویق به حضور در صنعت خودرو کرد.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا