اخباربرگزیده هاخدمات شهریخدمات مشاوره و رفاهیویژه ها

افزایش ۱۵ برابری سمن‌های جوانان در دولت تدبیر و امید

به گزارش عصر خدمات، دفتر مشارکت‌های اجتماعی و فعالیت‌های داوطلبانه جوانان گزارشی از آمار اقدامات این سازمان از ابتداء دولت تدبیر و امید تاکنون ارائه کرد.

بر اساس این گزارش شمار سازمان‌های مردم نهاد جوانان که در ابتدای حضور دولت تدبیر و امید نزدیک به ۲۰۰ تشکل بود، در حال حاضر به بیش از سه هزار سمن افزایش یافته و این امر رشد ۱۵ برابری تشکل‌های جوانان را نشان می دهد.

همچنین هفت هزار درخواست تاسیس تشکل در سامانه وزارت ورزش و جوانان ثبت شده است که حاکی از بازگشت انگیزه و رغبت جوانان به فعالیت‌های اجتماعی است.
برای نخستین بار نیز در دولت تدبیر و امید مجمع ملی سازمان‌های مردم نهاد جوانان با یک انتخابات دموکراتیک و سالم به همت سمن‌های جوانان کشور تشکیل و با امضاء احکام اعضا توسط وزیر ورزش و جوانان ساختار قانونی و رسمی به خود گرفت و برای اولین بار در کشور مجامع استانی سمن‌های جوانان با انتخابات استانی راه‌اندازی شد تا نماینده و صدای جوانان استان خود باشد. دور دوم این مجامع هم سال گذشته با انتخاباتی سالم و بدون حاشیه کار خود را آغاز کردند.
تشکیل پنج شبکه تخصصی کشوری سازمان‌های مردم نهاد جوانان یکی دیگر از ابتکارات این حوزه بود که با رویکرد کارآفرینی و اشتغال در کنار اقدامات اجتماعی و رسیدگی به محرومان به عنوان وظیفه اصلی شکل گرفت. در این شبکه‌ها تعدادی از سمن‌ها با فعالیت مشترک که از استان‌های متعددی مجوز دریافت کرده‌اند، با یکدیگر مرتبط شده و اقدامات آنها هم‌افزا، هدفمند و اثرگذارتر خواهد شد.
در ادامه این گزارش به موضوع حمایت از طرح‌ها و برنامه‌های سازمان‌های مردم نهاد جوانان پرداخته شده است که بر اساس آن طی سال‌های ۹۱تا ۹۲ تعداد طرح‌های حمایت شده عدد صفر را نشان می‌دهد؛ این در حالی است که در سه سال اخیر دو هزار و ۲۶۰ طرح مورد حمایت قرار گرفته است.
همچنین این گزارش در موضوع حمایت از کارگاه‌های دانش افزایی سازمان‌های مردم نهاد جوانان نشان می دهد، طی سال های ۹۱تا ۹۲ هیچ کارگاهی برگزار نشده است؛ در حالی که در سال های ۹۶ تا ۹۸ تعداد یک هزار و ۳۷۹ کارگاه با بیش از ۴۴۷ هزار و ۵۰۰ نفر ساعت برای اعضاء سازمان‌های مردم نهاد جوانان برگزار شده است. همچنین از سال ۹۹ برای اولین بار طرح آموزش غیرحضوری هم مورد توجه اداره کل مشارکت‌های اجتماعی قرار گرفت و دوره‌های توانمندسازی سمن‌ها در قالب آموزش مجازی اجرا شد.
در نهایت به منظور کیفی‌سازی اقدامات و شناسایی و حمایت از سازمان‌های توانمند، طرح رتبه‌بندی و ارزیابی کیفی سازمان‌های مردم نهاد از سال ۱۳۹۸ توسط اداره کل مشارکت‌های اجتماعی شروع شد که مطابق برآورد انجام شده نتایج نهایی ۳۱ استان تا شهریور ۱۳۹۹ منتشر خواهد شد.
اکنون طرح راه‌اندازی اتوماسیون داخلی سمن‌ها در دستور کار قرار گرفته است و باید در نیمه دوم سال مورد بهره برداری قرار و از این طریق ارتباط سمن‌ها با ادارات کل استانی، وزارت ورزش و جوانان و همچنین پیگیری مسائل از جانب مجامع استانی تسهیل شود.

 

منبع: ایرنا

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا