اخبارتاپصنعت و تجارت

اما و اگرهای فروش خودروهای دپویی در بورس کالا/ حذف نام قاچاق از خودروهای اموال تملیکی با فروش به تجار

لاماری ایما https://lamari.ir/

به گزارش عصر خدمات، از  ۱۲ هزار و ۲۶۱ خودروی وارداتی که که طی سال های گذشته به دلایل مختلفی وارد گمرک و بنادر شده اما به دلیل تغییر سیاست دولت و ممنوعیت واردات امکان ترخیص پیدا نکرد، ۱۰ هزار و ۱۲ دستگاه ترخیص و دو هزار و 249 دستگاه باقی ماند که به تازگی با توجه به دستور رئیس جمهور مبنی بر پیگیری جدی برای تعیین تکلیف این خودروها، گمرک ، پیش نویس مصوبه ترخیص خودروهای رسوبی را آماده و به وزارت اقتصاد ارائه کرد تا در دولت مطرح شود.

از سوی دیگر به تازگی نیز وزیر اقتصاد با اعلام آمادگی بورس کالا جهت عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی به سرپرست این سازمان دستور داده تا در این زمینه اقدام فوری و مقدمات قانونی را انجام دهد.

براین اساس، مهدی اسماعیلی مدیر کل دفتر وزارتی وزارت اقتصاد در نامه ای به ابراهیم مولایی جم سرپرست سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی نامه رییس سازمان بورس در خصوص اعلام آمادگی شرکت بورس کالا جهت عرضه خودروهای سازمان اموال تملیکی در فرآیند شفاف و تامین حداکثری منافع دولت را یادآور شده این در حالیست که جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران نیز، در خصوص عرضه خودرو در بورس کالا اعلام کرده بود که وزیر اقتصاد در نامه ای دستور فروش خودروهای خارجی دپو شده سازمان اموال تملیکی در بورس کالا را صادر کرده است.

جهرمی با اشاره به این نکته که این خودروها زیر 2500 سی سی هستند؛ خاطر نشان کرد که همه زیر ساخت ها برای عرضه خودرو های سازمان اموال تملیکی مهیا بوده و اگر سیاست گذاران اهداف خود را اعلام کنند و شرکت های خودروساز نیز تمایل داشته باشند، بورس کالا برای عرضه محصولات خودروسازان نیز آمادگی کامل دارد.

این در حالیست که مجید صفاری، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار خودروکار با اشاره به وجود 15 هزار خودروی تولید سال 2018 موجود در سازمان اموال تملیکی می گوید: با وجود تجار و بازرگانان متعدد در زمینه صنعت خودرو باید فروش این خودروها نیز به آن ها واگذار شود و دلیلی برای عرضه در بورس کالا وجود ندارد. بنابراین می توان در قالب های 100 عددی این خودروها را به تاجران واگذار کرد.

وی با تاکید بر این که این خودروها جزو کالای سرمایه ای به شمار نمی رود که در بورس عرضه شود، می افزاید: عرضه خودروهای خارجی در بورس هیچ معنایی ندارد و این طرح برای خودروهای داخلی پیش بینی شده بود که در صورت تحقق توجیه خواهد داشت.

صفاری در خصوص عدم انجام تشریفات برای این دسته از خودروها نیز اظهار می کند: از آن جا که این خودروها بدون ثبت سفارش و انجام تشریفات وارد کشور شده اند کالای قاچاق به شمار می رفتند اما در صورت فروش از سوی اموال تملیکی این خودروها مجاز شناخته شده و به راحتی قابلیت فروش خواهند داشت.

به گزارش خودروکار، این اظهارات در حالیست که مسئولان سازمان بورس از آمادگی زیرساخت ها برای عرضه این دسته از خودروها و کشف قیمت واقعی خبر می دهند و تاکید دارند که سیاست گذار باید به صراحت تصمیم خود در این زمینه را اعلام کند چرا که هرگونه تاخیر در تصمیم گیری به نفع مردم و بازار نخواهد بود اما با یک تصمیم قاطع می توان از بلاتکلیفی خارج شده و حروجی این تصمیمات برای مردم قابل لمس باشد.

میترا ممسنی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا