اخبار اقتصادیبانک و بیمهتاپ

بازخرید ۱۲۰ هزار میلیارد تومان اوراق توسط بانک مرکزی

با توجه به پیش‌بینی بانک مرکزی از وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی، موضع عملیاتی بانک مرکزی در این هفته توافق بازخرید شد و این بانک به اجرای عملیات بازار باز در قالب توافق بازخرید به مبلغ ۱۲۰۷.۸ هزار میلیارد ریال اقدام کرد.

به گزارش عصر خدمات،بانک مرکزی در هر هفته جهت اجرای سیاست‌های پولی خود به بازخرید یا بازفروش اوراق دست می‌زند. بانک مرکزی در چارچوب مدیریت نقدینگی مورد نیاز بازار بین‌بانکی ریالی، عملیات بازار باز را به صورت هفتگی و موردی اجرا می‌کند.

موضع عملیاتی این بانک (خرید یا فروش از طریق ابزارهای موجود) بر اساس پیش‌بینی وضعیت نقدینگی در بازار بین‌بانکی و با هدف کاهش نوسانات نرخ بازار بین‌بانکی حول نرخ هدف، از طریق انتشار اطلاعیه در سامانه بازار بین‌بانکی اعلام می‌شود.

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در راستای مدیریت نقدینگی خود در بازار بین‌بانکی، نسبت به ارسال‌سفارش‌ها تا مهلت تعیین شده از طریق سامانه بازار بین‌بانکی اقدام کنند.

بانک مرکزی از ابتدای سال ۱۴۰۲ تاکنون ۱۹ مرحله سیاست های پولی خود را اجرایی کرده است. در مرحله ۱۹ انجام سیاست های پولی، ۱۲۰۷ هزار میلیارد ریال اوراق توسط بانک مرکزی بازخرید شده است.  

گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی (۰۹ مرداد‎ماه ۱۴۰۲) به شرح زیر است:  

بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند در روزهای شنبه تا چهارشنبه از اعتبارگیری قاعده‌مند (دریافت اعتبار با وثیقه از بانک مرکزی) مشروط به در اختیار داشتن اوراق مالی اسلامی دولتی و در قالب توافق بازخرید با نرخ سقف دالان نرخ سود (۲۴ درصد) استفاده کنند.

در مرحله ۱۸ اجرای سیاست پولی، بانک مرکزی در شرایط بازخرید ۱۲۴ هزار میلیارد تومان اوراق خریداری کرده بود.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا