اخباربانک و بیمهتاپ

بازی دلاری صرافی‌های غیرمجاز و متخلف با روح و روان مردم

صرافی‌های غیرمجاز و متخلفان بازار ارز باعث تشدید نوسانات و نا اطمینانی ارزی و التهابات قیمت شده و از این طریق راهبرد کاهش تورم دولت را مختل می‌کنند لذا برخورد قاطع بانک مرکزی با صرافی های متخلف در راستای سیاست های کلان ارزی دولت سیزدهم تحلیل شده و باید از آن استقبال کرد.

به گزارش عصر خدمات،انحلال کانون صرافان ایرانیان توسط بانک مرکزی مهمترین خبری بود که در روز جاری ظاهرا بازار ارز را تحت تأثیر قرار داد.

بانک مرکزی در توضیح علت انحلال این کانون اعلام کرده: «به دلیل تخلفات و انحراف از اهداف، موضوع و وظایف و اختیارات کانون صرافان ایرانیان، موافقت‌نامه تاسیس این کانون صادره توسط بانک مرکزی، ابطال و انحلال کانون مذکور در دستور کار قرار گرفت.»

بی‌ثباتی ارزی سم مهلک اقتصاد کشورها

مهدی منصوری بیدکانی، استاد اقتصاد در یادداشتی نوشت: درباره نرخ ارز باید ذکر شود جدای از اینکه نرخ ارز توسط دولت تعیین شود یا تقاطع عرضه و تقاضا، تمام اقتصاددانان معتقدند که نااطمینانی ارزی سم مهلک اقتصاد یک کشور است.

بانک مرکزی نیز در همین راستا به عنوان متولی سیاست‌های پولی در سال ۱۴۰۲ با مدیریت و اهتمام به تثبیت نرخ ارز، توانسته التهاب بازار ارز را کنترل و ثبات را بر آن حاکم کند.

در این میان اقتدار بانک مرکزی و اصرار بر اجرای کامل مقررات ناظر بر عملیات ارزی در کنار سیاست‌گذاری دقیق بسیار مهم است. بانک مرکزی و مراجع برخوردکننده با متخلفان در بازار ارز می‌توانند تا حدود زیادی بر هم زدن نظم بازار را کنترل کنند و بی شک برای رصد تخلفات ارزی و مبارزه با پولشویی بخشی از کار هم باید برخورد با صرافی‌های غیرمجاز و یا دارای مجوزی که دچار تخلف و سفته بازی می‌شوند، باشد.

آسیب تورمی صرافی‌های غیرمجاز

صرافی‌ها باید پاسخگو باشند که علی‌رغم اصرار دولت بر تفکیک حساب‌های تجاری از غیرتجاری چرا همچنان برخی معاملات در فضای غیررسمی انجام می‌شود؟! این کار آن‌ها باعث تشدید نوسانات و صعود ناخواسته ارز و نا اطمینانی بیشتر می‌شود و یکی از مهمترین سیاست راهبردی دولت و بانک مرکزی که کاهش تورم است را همین صرافی‌های غیرمجاز می‌توانند با شکست مواجه کنند! لذا به عنوان یک معلم اقتصاد هشدار می‌دهم آسیب تورمی صرافی‌های غیرمجاز از آن چیزی که فکر می‌کنید بزرگ‌تر است!

بر اساس این گزارش، افزایش قیمت ارز درحالی است که امروز اتفاق خاصی در بازار رخ نداده و می‌توان رشد قیمت دلار را ناشی از تحرکات برخی فعالان حوزه صرافی مرتبط با کانون دانست.

بانک مرکزی هم از مهمترین دلایل انحلال کانون صرافان را تخلفات مرتبط با افزایش نرخ ارز اعلام کرده و برهمین اساس اتفاقاتی که امروز در بازار ارز رخ داده را می‌توان به نقش آفرینی برخی فعالان این کانون در بازار ارز مرتبط دانست.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا