اخبار اقتصادیبانک و بیمهتاپ

بانک مرکزی بر بازار ارز مسلط است/ کاهش قیمت دلار اتفاق می افتد

یک کارشناس اقتصادی گفت: بانک مرکزی بر شرایط بازار آزاد دلار مسلط است و احتمالا کاهش قیمت دلار در روزهای آتی اتفاق بی افتد.

به گزارش عصر خدمات،عبدالمجید شیخی استاد اقتصاد و کارشناس مسائل اقتصادی با اشاره به اینکه در حمله موشکی ایران به رژیم اسرائیل علی‌رغم جوسازی برای افزایش نرخ ارز، در عمل شاهد کاهش نرخ ارز در بازار غیر رسمی بوده ایم، گفت: دلالان قدرتمند و مسلط بر بازار غیر رسمی ارز، انحصار گران واردات و صادرات کالا و حتی انحصار گران تولید به دلیل اینکه دارای قدرت‌های بی بدیل پولی در بازار هستند که حجم عظیمی از نقدینگی در دستان این افراد است، در نتیجه می‌توانند به هر بهانه‌ای نرخ ارز و قیمت کالاها و خدمات را با ابزارهای گوناگون افزایش دهند.
این استاد دانشگاه بیان داشت: دلیل خاصی بر رفتار این افراد وجود ندارد، بلکه در زمان‌هایی که تنش‌های سیاسی روی می‌دهد، این افراد بهانه‌ای به دست می‌آورند تا نرخ ارز و قیمت کالاها را گران کنند.

شیخی تصریح کرد: در حمله موشکی ایران به اسرائیل به وضوح شاهد بودیم که این حمله موجب بی ارزش شدن قدرت دلار در مقابل اقتدار جمهوری اسلامی ایران شد و هدف دلالان را تخریب کرد. به همین دلیل بعد از حمله ایران به اسرائیل نرخ ارز به سرعت ریزش کرد. هم اکنون نیز پیش بینی می‌شود کاهش و احتمالاً ثبات قیمت ارز ادامه دار باشد.

این کارشناس اقتصادی عنوان کرد: هر جا که ضعفی از سوی جمهوری اسلامی ایران در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و امنیتی دیده شود، می‌تواند بهانه‌ای باشد برای دلالان قدرتمند و انحصار گران تا نرخ ارز را افزایش دهند و اگر اقتدار ایران به جهان ثابت شود، جهانیان متوجه خواهند شد که دولت و بانک مرکزی بر اقتصاد و بازار مسلط است و امکان افزایش نرخ ارز وجود ندارد، در این شرایط دلالان مجبور به خروج از بازار ارز خواهند شد.

وی اضافه کرد: بنابراین می‌توان گفت اقتدار سیاسی و نظامی ایران قدرت پول‌های خارجی را در اقتصاد ایران کاهش داد و کار دلالان را بی‌ارزش کرد.

شیخی در پایان تاکید کرد: در قضیه حمله ایران به رژیم صهیونیستی و در «نمایش اقتدار» کشورمان چنان درخشید که برخلاف میل سلطه گران بازار، تمام نمادهای غرب و از جمله نرخ ارز آنها را ذلیل کرد.

برای خواندن اخبار خودرو و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا