خودرومعرفی خودرو داخلی

با انواع پژو پارس بیشتر آشنا شوید

 

در اواسط دهه ۱۳۷۰ شمسی بود که همکای پژو و ایرانخودرو شروع شد و تا سال‌ها بعد ادامه داشت. ایرانخودرو محصولات پر فروشی از این شرکت بزرگ فرانسوی را مونتاژ و روانه بازار کرد که یکی از آن‌ها پژو پارس یا پرشیا بود. این خودرو به صورت سفارشی برای بازار ایران و شرکت خودروسازی ایرانخودرو طراحی و ساخته شده بود.

پژو پارس یک نسخه سفارشی و ایرانیزه شده از پژو ۴۰۶ معروف است که با کابین کوچکتر و موتوری ضعیف‌تر برای بازار ایران طراحی شده است. پژو پارس را همچنین می‌توان یک نسخه بی‌نظیر از فیس‌لیفت پژو ۴۰۵ دانست. این خودرو برای اولین بار در سال ۱۳۷۹ در بازار ایران عرضه شد که تا به حال هم تولید می‌شود اما طی این سال‌ها تغییراتی را داشته است. در ادامه به بررسی انواع پژو پارس می‌پردازیم.

ابعاد پژو پارس

پژو پارس در همه مدل‌ها دارای طولی معادل ۴۴۹۸ میلی‌متر و عرضی معادل ۱۷۰۴ میلی‌متر است. همچنین ارتفاع این خودرو ۱۴۱۰ میلی‌متر و فاصله دو محور آن از یکدیگر هم ۲۶۶۹ میلی‌متر است. حجم فضای صندوق عقب هم ۴۷۰ دسی‌متر مکعب است.

پژو پارس سال

این مدل از پارس تقریبا همان مدلی است که در ابتدا تولید شد و آن را با پژو پارس معمولی می‌شناختند که در حال حاضر فقط یک سری تغییرات بسیار جزئی داشت که بر روی آن نام پژو پارس سال را گذاشتند. موتوری که بر روی این مدل قرار دارد همان موتوری است که بر روی پژو ۴۰۵ هم قرار گرفته است.

موتوری که بر روی این مدل قرار گرفته با نام XU7 شناخته می‌شود و دارای کد XU7JP/L3 است. این موتور دارای ۱۷۶۱ سی‌سی حجم و ۴ سیلندر است. ۸ سوپاپ برای این موتور در نظر گرفته‌اند که می‌تواند قدرتی بین ۹۷ تا ۱۰۰ اسب بخار را تولید کند. همچنین گشتاور این خودرو هم چیزی معادل ۱۵۳ نیوتون‌متر است.

نیرویی که موتور تولید می‌کند به وسیله یک گیربکس ۵ دنده دستی به چرخ‌ها منتقل می‌شود. ۱۱ ثانیه زمان می‌برد تا این خودرو از حالت سکون به سرعتی معادل ۱۰۰ کیلومتر در ساعت برسد. مصرف سوخت ترکیبی پژو پارس سال چیزی حدود ۹.۱ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. استاندارد آلایندگی این خودرو در مدل‌های مختلف یورو۳ و یورو۴ است.

وزن پارس سال چیزی حدود ۱۱۶۵ کیلوگرم و حداکثر سرعت آن هم ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. ظرفیت باک بنزین پارس سال ۶۶ لیتر است که با توجه به مصرف سوخت آن می‌تواند ۷۰۰ کیلومتر را بدون توقف طی کند. ترمزهای جلو دیسکی و ترمزهای عقب هم کاسه‌ای است. کیسه‌های هوا برای سرنشینان جلو تعبیه شده است. همچنین سنسور عقب هم برای سهولت کار راننده در این مدل موجود است.

پژو پارس LX

پژو پارس LX

شاید بتوان گفت پر طرفدارترین مدل پژو پارس همین LX است. موتور این مدل با پارس سال خیلی تفاوت دارد. استفاده از موتور TU5 که همان موتور ۲۰۶ تیپ ۵ است در این مدل از پارس باعث شده نتیجه کار مطلوب شود و خریداران از آن راضی باشند. موتور TU5 دارای ۱۵۸۷ سی‌سی حجم و ۴ سیلندر است.

همچنین این موتور دارای ۱۶ سوپاپ است که می تواند قدرتی بین ۱۰۵ تا ۱۰۸ اسب بخار را تولید کند. گشتاور این موتور ۱۴۲ نیوتن‌متر است که باعث می‌شود شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو چیزی حدود ۱۳ ثانیه باشد. وزن این خودرو چیزی حدود ۱۲۱۵ کیلوگرم و باک آن هم ۷۰ لیتر ظرفیت دارد.

گیربکس به کار رفته پارس LX 5 دنده و از نوع BE3 است که با پارس سال متفاوت است. مصرف سوخت ترکیبی این خودرو چیزی حدود ۷.۶ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر است که برای چنین خودرویی مناسب به شمار می‌رود.

حداکثر سرعت پارس LX هم ۱۹۰ کیلومتر در ساعت است. هم ترمزهای جلو و هم ترمزهای عقب در این مدل دیسکی هستند که ایمنی آن را بالاتر برده است. همچنین برای سرنشینان جلو کیسه هوا در نظر گرفته شده است.

بر روی فرمان یک سری دکمه کنترلی از جمله دکمه‌های سیستم صوتی اتومبیل قرار گرفته است. وجود تهویه مطبوع اتوماتیک در تنظیم دمای کابین بسیار مؤثر است.

پژو پارس ELX

این مدل پارس از سال ۱۳۸۲ تولید و تا سال ۱۳۹۲ ادامه داشت. موتور این مدل محصول مشترک پژو-سیتروئن بود که شرکت سایپا از آن بر روی یک مدل از زانتیا هم استفاده کرد.

در بازار پارس ELX را پارس موتور زانتیایی می‌گفتند. پیشرانه پارس ELX دارای حجمی معادل ۱۷۶۱ سی‌سی و ۴ سیلندر است. تا اینجا این موتور شبیه به پارس سال است اما تفاوت آن در تعداد سوپاپ است که پارس سال ۸ عدد بود اما پارس ELX 16 سوپاپ دارد.

موتور پارس ELX با کد XU7J4P/L4 شناخته می‌شود که قدرتی بین ۱۱۰ تا ۱۱۲ اسب بخار را دارد. همچنین گشتاور این موتور چیزی حدود ۱۵۵ نیوتون‌متر است که نشان از قدرت بالای این موتور دارد.

قدرت تولید شده در موتور این اتومبیل توسط یک گیربکس ۵ دنده دستی به چرخ‌ها انتقال پیدا می‌کند. قدرت بالا و عالی این موتور را می‌توانید در شتاب آن به خوبی مشاهده کنید. شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو چیزی حدود ۹ ثانیه است که برای این خودرو بسیار عالی است.

مصرف سوخت ترکیبی این موتور در هر ۱۰۰ کیلومتر چیزی حدود ۸.۱ لیتر است. حداکثر سرعت این موتور به ۱۹۵ کیلومتر در ساعت می‌رسد که رانندگی در مسیرهای خارج از شهر را بسیار ساده کرده است. وزن این خودرو ۱۱۶۵ کیلوگرم و حجم باک آن هم ۷۰ لیتر است. ترمزهای جلو و عقب این مدل هم دیسکی هستند که باعث بالا رفتن ایمنی خودرو می‌شود. در کنار این، وجود کیسه هوا برای سرنشینان جلو باعث حفظ ایمنی راننده می‌شود.

البته لازم به ذکر است که از سال ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ پژو ELX تولید شد اما موتور آن به XUM تغییر پیدا کرد. این موتور ۱۹۰۵ سی‌سی حجم  و ۴ سیلندر دارد. تعداد سوپاپ این موتور هم ۸ است که می تواند ۱۰۵ اسب بخار و ۱۵۵ نیوتون‌متر گشتاور تولید کند. مصرف سوخت در شهر این خودرو در هر ۱۰۰ کیلومتر ۱۲.۵ لیتر بود که نشان از استهلاک بالای آن داشت. همچنین شتاب صفر تا ۱۰۰ این موتور چیزی حدود ۱۱ ثانیه بود.

پژو پارس LX

پژو پارس اتوماتیک

پارس اتوماتیک دقیقا همان پارس LX با دنده اتوماتیک است. ایرانخودور گیربکس اتوماتیک ۴ دنده پژو ۲۰۶ را بر روی این مدل از پارس گذاشت. شتاب صفر تا ۱۰۰ این خودرو چیزی حدود ۱۵ ثانیه است که در مقایسه با سایر مدل‌های پارس بسیار ضعیف است. همچنین مصرف سوخت آن ۸.۱ لیتر است.

 

کدام مدل پژو پارس بهتر است؟

با توجه به توضیحات قبل می‌توانید متوجه شوید که پژو ELX دیگر تولید نمی‌شود و مدل بین سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ آن بسیار پر مصرف و استهلاک است. از همین رو دیگر نمی‌توانید مدل صفر کیلومتر آن را خریداری کنید.

مدل‌های قدیمی آن هم عملا از ارزش بالایی برای خرید برخوردار نیست. اما بین گزینه پژو پارس سال و پژو پارس LX همچنان می‌توانید مدل‌های جدید آن را انتخاب کنید. به طور قطع می‌توان گفت مدل LX از مدل سال بهتر است و در مجموع از مزیت‌های بیشتری برخوردار است.

پژو پارس LX

نویسنده : نادر شاه نشین

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا