اخبارتاپخودروویژه ها

با واردات از تولید داخل غافل نشویم/ خصوصی ها نیاز به واردات را کاهش می دهند

لاماری ایما
به گزارش عصر خدمات، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی روز چهارشنبه (۲۴ شهریورماه) ایرادات شورای نگهبان در طرح ساماندهی صنعت خودرو را رفع و تصویب کردند که واردات خودرو با شرایطی آزاد می شود.
اما همچنان اما و اگرهای بسیاری برای اجرای این طرح وجود دارد و برخی موافق مخالف آن هستند.
برخی از فعالان و مسئولان صنعت خودرو معتقدند، آزاد سازی واردات خودرو می تواند خودروسازی داخلی را تحت تاثیر قرار دهد در حالی که وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه افزایش تولید خودرو را در دستور کار دارد و برخی واردات را با این طرح در تضاد می دانند.
ابوالفضل خلخالی کارشناس صنعت خودرو درباره تاثیر واردات بر صنعت خودروسازی کشور گفت: واردات ابزاری برای عرضه است. در شرایطی که عرضه کاهش داشته باشد و تقاضا چندان تغییری نداشته باشد، قیمت از تعادل خارج شده و بخش های مختلف اقتصاد آسیب وارد کرده و کل اقتصاد با تلاطم همراه شود.
وی ادامه داد: در نتیجه باید عرضه و تقاضا را در نقطه تعادل نگه داشت، حال با توجه به اینکه واردات یکی از ابزارهای حفظ این تعادل محسوب می شود می توان با نگاه به میزان تقاضای داخلی و میزان تولید، تعداد مورد نیاز برای واردات را به مشخص و مجوز آن را صادر کرد. این فرمول برای هر کالایی از جمله خودرو نیز صادق است.
این کارشناس اضافه کرد: علاوه بر موضوع یاد شده، واردات خودرو می تواند انحصار را از بازار خودرو را حذف و این بازار را رقابتی کند. درنتیجه این اتفاق شاهد افزایش کیفیت تولید در صنعت خودرو خواهیم بود.
وی افزود: اما در تمام تصمیم گیری ها نکته مهم آن است که تولید داخل باید در اولویت باشد، یعنی باید شرایطی را فراهم کنیم که تولید ناخالص ملی به صورت سالانه افزایش داشته تا تراز تجاری مثبت و رشد اقتصادی مورد نظر محقق شود.
درنتیجه تمام تصمیم گیری ها باید به گونه ای باشد که تولید با مشکل مواجه نشود در نتیجه نکته مهم آن است که میزان واردات به همراه میزان تولید داخل با تقاضای موجود برابر باشد. اگر میزان تولید داخل پاسخگوی تقاضا است دیگری نیازی به واردات نیست.
خلخالی همچنین افزود: نکته دیگر آن است که در خصوص انحصار بازار خودرو به جای آنکه واردات را محور شکستن این انحصار قرار دهیم راه درست تر آن است که از شرکت های خصوصی داخلی حمایت  کرده  تا آنها هم بتوانند وارد رقابت با خودروسازان داخلی شوند.
وی ادامه داد: به عنوان مثال ما حدود یک میلیون و 500هزار دستگاه تقاضای داخلی داریم که می توانیم به همین میزان هدف گذاری صادراتی داشته باشیم و در 18 کشور همسایه حضور قوی تری داشته باشیم. می توان 2  میلیون دستگاه خودرو را در بخش خصوصی تولید کنیم.
این کارشناس تاکید کرد: اگر بخش خصوصی در صنعت خودرو جدی گرفته شود می تواند در تولید خودرو ایفای نقش کرده و نیاز ما به واردات را کاهش دهد.
کتایون ملکی
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا