اخبارتاپخودروویژه ها

افزایش تعرفه گمرکی قطعات خودرو به ضرر مردم است

لاماری ایما

حسن کریمی سنجری کارشناس صنعت خودرو در گفت‌وگو با خبرنگار عصر خدمات در خصوص تاثیر افزایش تعرفه واردات قطعات خودرو در گمرک بر روی قیمت تمام شده محصولات خودرویی تولید داخل بیان کرد: در مصوبه گمرک مقرر شده تا در سال ۱۴۰۰ تعرفه واردات قطعات خودرو از ارز ۴۲۰۰ تومانی به ارز۲۵ هزار تومانی برسد که این افزایش تعرفه برای واردات قطعات موجب افزایش اندک قیمت تمام شده محصولات در داخل کشور می شود.

وی در ادامه افزود: این مصوبه تأثیر خود را در بلند مدت بر روی قیمت خودرو می گذارد و از طرفی محاسبه این نرخ با ارز ۴۲۰۰ تومانی مورد انتقاد گمرک بوده است.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: این موضوع یک درآمد جدیدی برای دولت ایجاد می کند که همیشه مورد اعتراض شرکت‌های خودروساز بوده و افزایش قیمت خودرو را نیز در پی خواهد داشت؛ در این راستا دولت می تواند از این موضوع صرف نظر کند ولی باید کسری بودجه دولت را نیز در نظر گرفت چرا که دولت به دنبال این است که مسیری برای درآمدزایی جهت جبران کسری بودجه داشته باشد .

سنجری اظهار کرد: این مصوبه تا حدودی بر روی قیمت تمام شده خودرو نیز تاثیر می گذارد که در نهایت به ضرر مصرف‌کننده نیز خواهد بود اما این رقم چندان چشمگیری نخواهد بود ولی در طولانی مدت افزایش این مصوبه می‌تواند تأثیر خود را بر قیمت تمام شده خودرو داشته باشد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا