اخباراقتصاد کلانتاپویژه ها

تعرفه جدید برق چگونه محاسبه می شود؟

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری عصر خدمات، نحوه محاسبه محاسبه تعرفه برق مشترکان از اول بهمن ماه تغییراتی داشته و هدف از آن اصلاح الگوی مصرف و درصد کمی از مشترکان پر مصرف است حدود ۲۵ درصد از مشترکان برق در بخش خانگی مصارف بیش از الگو دارند و ۷۵ درصد دیگر بر اساس الگوی ابلاغی برق مصرف می کنند.

از این پس صورتحساب برق مصرفی مشترکان ای که پایین تر از الگوی مصرف برق مصرف می کند تغییر نخواهد کرد؛ در حال حاضر چهار پله مصرف وجود دارد یکی افرادی که از صفر تا الگوی مصرف استفاده میکنند، دوم از الگوی مصرف تا یک و نیم برابر الگو، سوم از یک و نیم برابر الگو تا ۲ برابر الگوی مصرف و پله چهارم مشترکانی هستند که بیشتر از الگوی مصرف برق استفاده می کنند.

هزینه اعمال شده در قبوض برق شامل هزینه سوخت، هزینه تولید برق و هزینه ترانزیت برق خواهد بود که تاکنون هزینه سوخت یارانه ای بوده ولی از این پس هزینه تولید برق و ترانزیت را پرمصرف ها پرداخت خواهند کرد.

مشترکان جهت اطلاع از نحوه مصرف می توانند به اپلیکیشن برق من مراجعه کرده و سوابق و پله‌های مصرف خود را مشاهده کند مشترکانی که بتوانند مصرف خود را در چهارچوب الگو کاهش دهند مشمول پاداش شده یعنی اگر شخصی مصرف را پایین‌تر از حد مصرف خود انتخاب کند ۵ درصد بابت خوش مصرفی به مشترک پاداش تعلق خواهد گرفت.

موضوع قابل توجه اینجاست که روش محاسبه برق در فصول مختلف تغییر نمی‌کند و فقط الگوی مصرف در فواصل مختلف در مناطق مختلف تغییر خواهد کرد این بدان معناست که در ماه‌های گرم مشترکانی که در مناطق گرمسیر هستند بالای ۳۰۰ کیلووات برنس بر ساعت مصرف کنند درصدی از هزینه تامین برق از آنها گرفته خواهد شد.

در این میان صورتحساب واحدهای مسکونی که یک کنتور برای چند طبقه دارند نیز به روش ضریب خانوار محاسبه می‌شود یعنی بر اساس خانواری که از یک نفر در یک واحد مسکونی زندگی می‌کند قیمت برق محاسبه خواهد شد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا