اخبارتاپخودروویژه ها

در میان خودروهای ایرانی تارا پیشرفته ترین سیستم الکترونیک را دارد/ تارا به سیستم ESP مجهز شده است

لاماری ایما

مدير قمي مدير طراحی الكترونيك تارا در گفتگو با خبرنگار عصر خدمات در خصوص پلت فرم الكترونیكی خودروي تارا بيان كرد: سيستم برق و الكترونيك تارا در عين ساده سازي يا بهينه سازي كه بر روي آن انجام شده مي تواند سیستم های متنوع برق و الکترونیک از جمله سیستم کنترل پایداری، سنسور نور و باران، سامانه های هوشمند گیربکس اتوماتیک و موتور و سامانه فشار باد تایر را پشتیبانی نماید.

وي در ادامه افزود: این سيستم بهينه شبكه برق الکتریک که در خودروي تارا توسعه یافته از نوع شبکه مجتمع در نود مرکزی می‌باشد كه در عين بهينه سازي خدمات ويژه اي در اختيار مصرف كننده قرار مي دهد. این سيستم بهينه مجتمع خرابي ها و مشكلات کمتری دارد وهزینه نگهداری پایین تری در خدمات پس از فروش بهرمند است.

مديرقمي تاكيد كرد: تجهیزات برقي اين خودرو شامل سنسور نور باران، گيربكس اتوماتيك،کروز کنترل، سيستم ایمنی و آپشن های مختلف براي ورژن های گیربكس دستی و اتوماتیك است. ضمنا مدياي به‌روز در اين محصول ارايه شده و همه اينها مواردي است كه ما توانسته ايم در اين شبكه راه اندازي كنيم. در توسعه این محصول دانش فنی توسعه سیستم هایی نظیر سیستم کنترل پایداری و دیگر تجهیزات الکترونیکی مربوط به گیربکس اتوماتیک به دست آمده که در آینده در توسعه دیگر محصولات ایران خودرو نیز به کارگرفته می شود.

وي با اشاره به اينكه سيستم الكترونيك خودرو به بخش هاي مختلفي تقسيم مي شود گفت: در شبكه برق و الكترونيك خودرو مديريت هر المان الكترونيك را به يك نود محول مي كنند. اما در خودروي تارا تمام المان برق و الكترونيك را در نود مركزي مجتمع كرديم و در عين بهينه سازي فيچرهاي محصول را به سطح بالاتری رسانديم كه قابليت رقابت با خودروهاي روز دنيا را دارد.

مدير طراحی الكترونيك تارا تصريح كرد: ما از به روزترين سيستم مالتي پلكس در خودروي تارا استفاده كرديم كه تحت شبكه CAN در دو شبكه low speed و high speed مديريت مي شود.

مدير قمي در خصوص اينكه كدام خودروها مشابه تارا در شبكه برق الكترونيك توسعه داشته اند گفت: تارا تنها محصول ايراني كه اخيرا توسعه پيدا كرده‌ است، که مجهز به سيستم كنترل پايداري است که از الزامات محصولات صادراتی می‌باشد، این مهم در شرایط تحریم رخ داده‌است. پيچيدگي سیستم کنترل پایداری در ارتباط سیستم ترمز، سامانه مدیریت موتور و فرمان برقی جهت ایجاد پایداری خودرو میباشد، که می‌بایست این هماهنگی با رانندگی در پیست های مخصوص در سطوح مختلف اصطکاکی تنظیم شود. امكان توسعه آن در ايران وجود نداشت چون دانش فنی پیشرفته‌ای نياز داشت و ما این مهم را با کسب دانش فنی در حین توسعه با هماهنگی تامین کنندگان به دست آورده‌ایم.

مدير قمي توضيح داد: كاليبراسيون مناسب گیربکس اتوماتیک شش‌سرعته با شرایط اقلیم ایران با موتور TU5P درهماهنگی با دیگر سیستم های الکترونیکی خودرو انجام شده است.

وي در پاسخ به اينكه چه بخشی از اين سيستم داخلي سازي شده گفت: شبكه برق و الكترونيك متكي به تامين كنندگان داخل توسعه پيدا كرده ولي هنوز در يك سري سيستم ها وابستگي داريم و از خارج وارد مي شود كه یونیت سيستم كنترل پايداري كه هنوز در داخل كشور تولید نشده است از جمله آنهاست. اما در پایان باید تاکید کنم که خودروي تارا از پيشرفته ترين سيستم ها و تجهیزات برق و الكترونيك در ميان خودروهاي ايراني بهرمند است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا