اخبارتاپخودروویژه ها

دولت به جای تصدی گری بستر ساز باشد/ صنعت خودرو نیازمند حضور بخش خصوصی است

لاماری ایما

به گزارش عصر خدمات، بازار خودرو در پی نوسانات نرخ ارز و تبدیل شدن این محصول از کالای مصرفی به سرمایه ای با آشفتگی همراه شد و امروز مجلس ساماندهی این بازار را یکی از ضرورت هایی می داند که دولت باید برای آن دست بکار شود.

محمدرضا سبزعلیپور اقتصاددان با اشاره به ضرورت ساماندهی بازار خودرو، گفت: می توان شاهد ساماندهی بازار داخلی خودرو بود اما لازمه آن حضور بخش خصوصی در این صنعت است.

وی ادامه داد: درواقع دولت باید اجازه دهد بخش خصوصی وارد میدان شده و در این صنعت اقدام به سرمایه گذاری کند.

به گفته سبزعلیپور، امروز بخش خصوصی آماده حضور در صنعت خودرو است اما انحصار شکل گرفته مانند یک مانع جلوی این موضوع را گرفته و چند شرکت بزرگ خودروساز بازار را به دست گرفته اند.

وی تصریح کرد: تا زمانی که این انحصار در صنعت خودرو وجود داشته باشد و اجازه ورود بخش خصوصی به میدان را ندهیم، خودروهایی با کیفیت پایین تولید خواهد شد که مردم هم رضایتی از آنها نخواهند داشت.

این اقتصاددان بیان کرد: اگر دولت این انحصار را شکسته و در ادامه شاهد از بین رفتن دلال بازی در بازار باشیم، مردم می توانند خودروهایی که با کیفیت بهتر تولید شده اند را خریداری کنند.

وی با اشاره به توان بخش خصوصی برای حضور در صنعت خودروسازی، اظهار کرد: ما امروز شرکت هایی داریم که وارد میدان شده و کارخانه احداث کرده و می خواهند خودروی برقی تولید کنند. درواقع این شرکت های در نظر دارند تمام امکانات تولید خودروی برقی در کشور را ایجاد کنند. این کارخانه ها در حال حاضر ساخته شده و اگر دولت اجازه دهد امثال چنین شرکت هایی که بسیار بزرگ هستند و می خواهند خودروهای سوار، شاسی بلند، مینی بوس، و… را تولید کنند، وارد میدان شوند، بدون شک هم مشتری مداری را به نحو درست اداره می کنند و هم خودرو را بدون دریافت پیش پرداخت به صورت اقساط در اختیار مصرف کننده قرار خواهند داد.

این اقتصاددان، تنها راهکار برای ساماندهی بازار خودرو را ورود بخش خصوصی به این صنعت دانست، گفت: شرکت های بزرگ خودرویی امروز با ورشکستگی مواجه هستند و دولت از آنها حمایت می کند اما اگر این حمایت ها انجام نشود و در صنعت خودرو رقابت شکل بگیرد می توان امیدوار بود که این صنعت جان دوباره خواهد گرفت.

سبزعلیپور تصریح کرد: اگر دولت از بخش خصوصی استفاده نکند نمی توان عاقبت خوبی را برای آن متصور بود. تنها راهکار آن است که از کارآفرینان و بخش خصوصی توانمند به نحو احسنت استفاده شود. در غیر این صورت هیچ نوع ساماندهی در صنعت خودرو رخ نداده و روند موجود در دولت های گذشته در این دولت نیز ادامه خواهد داشت. امروز ترکیه حتی در صنعت خودرو گوی سبقت را از ایران ربوده است درنتیجه باید به دنبال اجرایی شدن راهکارها باشیم. فراموش نکنیم اگر قرار است توسعه ای رخ دهد باید بدانیم دولت نمی تواند صنعتگر خوبی باشد بلکه باید بستر ساز بوده و موانع را از میان برداشته تا تولیدی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید دارند محقق شود.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا