اخباربانک و بیمهتاپ

رئیس کل بانک مرکزی: عرضه ارز اربعین به زائران سرعت گیرد/ اولویت قراردادن بسترهای بانکداری الکترونیک

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر لزوم اهتمام ویژه بانک‌ها و موسسات اعتباری در توزیع و عرضه ارز اربعین گفت: بانک‌ها با برنامه‌ریزی مدون ضمن عرضه ارز اربعین به نحوه مناسب از ایجاد صف و ازدحام در شعب در این زمینه جلوگیری و بسترهای بانکداری الکترونیک را در این حوزه به خدمت گیرند.

به گزارش عصر خدمات،  «محمدرضا فرزین» در جلسه دوره‌ای ماهانه با مدیران عامل بانک‌ها و موسسات اعتباری در بانک مرکزی با اشاره به تعیین ۶ بانک عامل سپه، ملی، تجارت، پست بانک، صادرات و پارسیان به منظور عرضه ارز اربعین تاکید کرد: در بخشنامه اخیر بانک مرکزی به این بانک‌ها تکلیف شده است که شعب کشیک آنها تا ساعت ۱۸ عصر روزهای هفته نسبت به فروش حضوری ارز اربعین اقدام کنند.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: خدمت رسانی صرافی‌های بانکی به مردم و تجار و لزوم نظارت بانک‌ها و موسسات اعتباری بر آنها در پیشبرد برنامه‌های در دسترس، موضوعی مهم است که حتما باید در دستور کار باشد.

فرزین با اشاره به نقشه راه بانک مرکزی برای دستیابی به اهداف تعیین شده، گفت: کنترل و مدیریت نقدینگی، مدیریت بازار ارز، تنظیم گری و تقویت نظارت و تقویت حکمرانی بانک مرکزی در حوزه ریال، ارز و اعتبار، تنظیم مناسبات مالی دولت و نظام بانکی و بهبود انتظارات و سیاست ارتباطی محورهای این نقشه راه است.

رئیس کل بانک مرکزی تصریح کرد: نرخ رشد نقدینگی از ۴۲.۸ درصد در مهر ۱۴۰۰ با حدود ۱۵ درصد کاهش، در پایان تیر امسال به ۲۷.۵ درصد رسیده است. برنامه ریزی بانک مرکزی در سال جاری رساندن این عدد به ۲۵ درصد است که البته نرخ رشد نقدینگی نیز در سه ماهه نخست امسال ۳.۹ درصد بوده است.

فرزین با اشاره به رشد اقتصادی کشور در سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ که به ترتیب ۴.۴ درصد و ۴ درصد بوده است، افزود: با اجرای سیاست تثبیت اقتصادی، قدم‌های مهمی به سمت مهار تورم، کنترل رشد نقدینگی و بسترسازی رشد تولید برداشته شده است.

بر اساس این گزارش، در این جلسه پس از ارائه گزارش‌های معاونین اقتصادی و فناوری‌های نوین بانک مرکزی، مدیران عامل بانک‌ها نیز به ارائه دیدگاه‌های خود در زمینه موضوعات مختلف شبکه بانکی پرداختند.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا