اخبارتاپخودرو

راه سودجویی در شبکه نمایندگی های ایساکو بسته است/ دستمزد تعمیرات حتی کم تر از نرخ مصوب اتحادیه

لاماری ایما https://lamari.ir/

کارشناس فنی یکی از نمایندگی های مجاز ایران خودرو گفت:اولین گام استفاده از اپلیکیشن ایساکو روی گوشی های تلفن همراه است. ضمن این که مراجعه به نمایندگی های مجاز هم راه مستقیم دریافت حضوری نوبت است.

به گزارش خبرنگار عصرخدمات، اغلب افراد پس از پایان دوره گارانتی محصولات به جهت تعمیرات دیگر به نمایندگی های رسمی مراجعه نمی کنند. این در حالی است که ارائه خدمات پس از فروش و تامین قطعات تا 10 سال پس از پایان تولید هر محصول از الزامات خودروسازان است. ضمن این که تناسب قطعات با مدل خودروی تولید شده نیز موضوعی است که تعمیرگاه های غیر مجاز کمتر نسبت به آن اشراف دارند.

حامد الهامی کارشناس فنی یکی از نمایندگی های مجاز ایران خودرو در خصوص مزیت مراجعه مشتریان و دارندگان محصولات ایران خودرو به نمایدگی های مجاز و تفاوتی میان نمایندگی ها و تعمیرگاه های متفرقه به خبرنگار عصر خدمات گفت: اطمینان از اصل بودن قطعات یدکی مصرفی در این مراکز موضوعی است که بسیار اهمیت دارد. قطعات و خدمات ارائه شده بر روی خودرو مشتریان با توجه به تاریخ درج شده صورت حساب، دو ماه یا سه هزار کیلومتر برای خدمات و برای قطعات مصرفی ۶ ماه تا ده هزار کیلومتر امکان برگشت و گارانتی دارد. این امکان به هیچ وجه در تعمیرگاه های متفرقه دیده نمی شود.

او ادامه داد: یکی دیگر از وجه تمایز نمایندگی به تعمیرگاه وجود دسترسی به قطعات خاص برای هر خودرو است. نمایندگی با استعلام این شماره مخصوص هر خودرو می تواند، قطعه معیوب را با شماره قطعه مختص به همان خودرو تهیه و بر روی خودرو مراجعه کننده نصب کند. به این معنی که به طور مثال در خودروی پژو 207 چند نوع کوئل در دوران تولید آن مورد استفاده قرار گرفته است. در زمان تعویض این قطعه با توجه به شماره فنی کویلی که با سیستم برق خودرو تناسب دارد جایگزین قطعه معیوب می شود. در حالی که در تعمیرگاه های سطح شهر این دانش وجود ندارد و به فراخور نظر تعمیرکار یک کویل روی خودرو نصب می شود.

این کارشناس در خصوص شایعه تعویض بی دلیل قطعات در مراکز رسمی خدمات پس از فروش ایران خودرو ( ایساکو) نیز گفت: این ادعا کاملا کذب و یک حجمه ای نادرست است. خودروهایی که در گروه صنعتی ایران خودرو به تولید می رسند، حتی در پیچ ها نیز دارای کد فنی هستند. در نتیجه هر نوع تعویض قطعه در سیستم یکپارچه فنی شبکه ایساکو ثبت می شود. دلیل تعویض قطعات نیز کاملا مستند است. به این ترتیب قطعات نمی تواند بی دلیل تعویض شود. ببینید برای تعمیر و عیب یابی خودرو در شبکه خدمات پس از فروش ایساکو دستورالعمل هایی وجود دارد که فرآیند طبق انها انجام می شود.

الهامی تصریح کرد: اگر حتی به فرض نمایندگی قطعه ای را از روی محصول به دلیل سودجویی باز کند، به دلیل این که خودرو برای انجام خدمات در سیستم ثبت شده است، باید به دفتر اصلی قطعه معیوب یا داغی قطعه را با کد مربوطه تحویل دهد. به این ترتیب در صورت مغایرت شماره فنی و کد تعمیرات به هیچ وجه از سوی شرکت ساپکو پذیرفته نخواهد شد و با نمایندگی متخلف برخورد می شود.

این کارشناس فنی در خصوص امکان صحت سنجی اصالت قطعات مصرفی در پروسه تعمیر خودرو توسط مالکین نیز گفت: یکی از دلایل مهمی که ما عقیده داریم به شبکه خدمات پس از فروش ایران خودرو (ایساکو) می توان اعتماد کرد همین موضوع است. در همه تعمیراتی که خودرو در نمایندگی ها پذیرش می شود، بعد از هر خدمات به مراجعه کنندگان صورت حسابی داده می شود که می توانند با اسکن بارکد درج شده و شماره قطعه موجود در سایت ایساکو به نشانی www.isaco.ir اصالت قطعات مصرفی را استعلام کند. ضمن این که این امکان حتی برای دستمزد و هزینه ها نیز وجود دارد.

او در پاسخ به نحوه محاسبه دستمزد در فرآیند تعمیرات خودروها در شبکه خدمات پس از فروش ایساکو نیز گفت: ما با توجه به میزان بالای مراجعه خودروهای تولیدی به نمایندگی های مجاز نسبت به تعمیرگاه های غیر رسمی، هزینه دریافتی در بعضی از موارد حتی از نرخ رسمی نیز کمتر است. همانطور که قبل تر گفته شد در صورت حساب ارائه شده به مراجعه کنندگان امکان استعلام قیمت وجود دارد. جالب است بدانید با توجه به سیستمی و مستند بودن همه مراحل تعمیرات در شبکه ایساکو، اگر گیربکس یک خودرو به دلیل خرابی باز و تعمیر شود، دیگر نمایندگی امکان ثبت تعویض یک بلبرینگ در گیربکس را به صورت جداگانه و برای دریافت دستمزد بیشتر ندارد. زیرا سیستم تعریف کرده است که دستمزد باز و بست گیربکس قبلا ثبت شده و بلبرینگ هم در دل همان گیربکس قرار دارد. پس نمی توان دستمزد تعویض بلبرینگ را جداگانه ثبت کرد.

این کارشناس فنی شبکه خدمات پس از فروش ایساکو در پایان با اشاره به راه های ارتباط مشتریان با نمایندگی ها برای دریافت خدمت گفت: اولین گام استفاده از اپلیکیشن ایساکو روی گوشی های تلفن همراه است. ضمن این که مراجعه به نمایندگی های مجاز هم راه مستقیم دریافت حضوری نوبت است. اما بهترین راه دریافت نوبت از طریق اپلیکیشن ایساکو است و خود اپلیکیشن را نیز مشتریان می توانند با ارسال عدد 1 لاتین به شماره 300031 لینک دانلود را دریافت کنند. هر چند می توان از طریق سایت ایساکو هم این کار را انجام داد.

نویسنده و عکس: علی غفاری

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا