اخبارتاپصنعت و تجارت

راه های صرفه جویی در مصرف برق

برق از آن دسته انرژی‌های غیرقابل جایگزینی است که برای بدست آوردن آن انرژی و نیروی زیادی صرف می‌شود تا زندگی را راحت‌تر کند، اما برای صرفه‌جویی در مصرف آن چه راه‌هایی هست؟

به گزارش عصر خدمات، مصرف برق کشور در روزهای اخیر رکوردهای عجیب و غریبی زده است، با توجه به گرمای بالای چهل درجه در تهران و پنجاه درجه در شهرهای مرکزی و جنوبی کشور،اخیرا مصرف برق از عدد ۷۲ هزارمگاوات هم گذشت.

برای اینکه بتوانیم این میزان مصرف را درک کنیم کافی است توجه کنیم ۷۲ هزارمگاوات، معادل فعالیت ۷۲ نیروگاه اتمی بوشهر است.

پس اگر روبروی باد کولر نشسته اید، تلویزیون می بینید، ماشین لباسشویی هم همزمان روشن است، این مسئله را شوخی نگیرید چون ممکن است در همین لحظه برق شما قطع شود و شما را در گرما باقی بگذارد.

yektanet.com

صرفه جویی برق

این شعار «هرگز نشه فراموش لامپ اضافی خاموش» را همه هم نسل های ما یادشان می آید که بابابرقی با یک تبلیغ ساده تلویزیونی چه چیزهایی را به ما یاد داد و در وجودمان نهادینه کرد شاید تا همین الان هم اگر به افرادی این را بگوییم اعتراض کنند که مگر می شود با مصرف چند لامپ صرفه جویی کرد؟ پاسخ واقعا بله است چرا که به تصاعد اگر هر خانواده ای تا شباهنگام لامپی در خانه روشن نکند و شب ها نیز تمام لامپ های غیرلازم مثل اتاق های مختلف یا حمام وسرویس بهداشتی را روشن نگه ندارد، به صرفه جویی در مصرف انرژی کمک بزرگی کرده است. پس یادمان باشد شعار هرگز نشه فراموش را به نسل های جدید نیز آموزش دهیم.

روشنایی

یکی از راه‌های صرفه‌جویی در مصرف برق، استفاده از نور طبیعی برای روشنایی است، بهتر است هر زمان که برای‌تان امکان دارد به‌جای استفاده از نور مصنوعی از نور طبیعی خورشید استفاده کنید.

فرقی نمی‌کند در اداره هستید یا منزل، این روش خوبی برای صرفه جویی در مصرف برق است. استفاده از نور طبیعی باعث شادی بیشتر در محیط کار و نیز خانه می‌شود. حتی می‌توان بخشی از نیاز به برق را با استفاده از چراغ مطالعه رفع کرد و همچنین استفاده از پرده‌ها و کرکره‌های نازک به حضور بیشتر نور در فضای اتاق کمک می‌کند.

لامپ کم‌مصرف نصب کنید

لامپ های رشته‌ای را با لامپ های فلورسنت (CFL) یا لامپ‌های LED که هم نور بیشتری دارند و هم انرژی کمتری مصرف می‌کنند، تعویض کنید. لامپ های رشته‌ای بخش زیادی از انرژی مصرفی را به گرما تبدیل کرده و آن را هدر می‌دهند. لامپ های فلورسنت و LED هم انرژی خیلی کمتری مصرف می‌کنند و هم طول عمر بالاتری دارند.

لوازم برقی اضافه را از برق بکشید

آیا می‌دانید لوازم برقی که خاموش است ولی دوشاخه‌ی آن به برق وصل است هم برق مصرف می‌کنند؟ حتی وسیله‌ای مانند قهوه جوش تا مدت زیادی بعد از استفاده و خاموش شدن هم برق مصرف می‌کند.

کامپیوتر را در زمانی که استفاده نمی‌کنید، از برق بکشید. لازم نیست تلویزیون‌تان همیشه به برق باشد، شاید کشیدن تلویزیون مسخره به نظر بیاید، اما این‌کار در صرفه جویی در مصرف برق و هزینه‌ها مؤثر است. سیستم صوتی و اسپیکرها را از برق بکشید.

شارژر تلفن، لوازم برقی آشپزخانه، سشوار و هرچیزی را که با برق کار می‌کند، در صورت لازم نداشتن از برق بکشید.

از کولر کمتر استفاده کنید

درست است که گاهی بدون کولر اصلاً نمی‌توان زندگی کرد، ولی دلیلی هم ندارد که از اول بهار تا آخر تابستان کولر مدام روشن باشد. روش‌های دیگری هم برای خنک کردن وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. مثلاً در شب‌هایی که هوا خنک‌تر است، پنجره‌ها را باز بگذارید.

بنا به گفته «مصطفی رجبی مشهدی»؛ سخنگوی صنعت برق، بخش قابل توجه اوج بار مصرف برق مرتبط با وسایل سرمایشی کولرگازی و آبی است. یعنی ۴۳درصد از مصرف برق معادل ۳۱هزار مگاوات را وسایل سرمایشی سهم وسایل سرمایشی است.روزی چند ساعت مثلا آخر شب که دمای هوا کمتر می شود کولر را خاموش کنید و خنک کردن خانه را با پنجره های باز به پنکه بسپرید.

فرزندم یخچال را بی دلیل باز نکن

خیلی از بچه ها درکی از باز و بسته شدن زیاد درب یخچال و افزایش مصرف برق ناشی از آن ندارند، پدر و مادر با مدیریت این موضوع و قرار دادن آب خنک بیرون از یخچال می توانند در هدررفت انرژی یخچال کمک کننده باشند.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا