اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

رزم وزیر برای حمایت از تولید/ مقاومت وزیر صمت برای نرم کردن قیمت فولاد

لاماری ایما https://lamari.ir/

به گزارش عصر خدمات، مدتهاست که به بهانه تنظیم بازار کالاهای اساسی و مثلا شفاف شدن فرآیند عرضه و‌ تقاضا ساکنین ساختمان باب همایون از درب بورس کالا وارد می‌شوند. عرضه کالاهای اساسی مثل فولاد در‌ بورس کالا که در ظاهر کار کارشناسی و منطقی ای به نظر می‌رسد اما سابقه عرضه کالاهای دیگر‌ در این تالار به اصطلاح شفاف نشان می‌دهد که این بازار چندان هم در‌کنترل قیمت ها، حذف واسطه ها و همچنین شفاف سازی معاملات موثر‌نبوده است.

به طور ‌مثال برای عرضه خوراک پتروشیمی ها در بورس کالا مقاومت های زیادی از سوی نعمت زاده وزیر وقت صنعت، معدن و تجارت صورت گرفت و انگشت اتهام به سمت او روانه شد که پدر صنعت پتروشیمی حالا در‌ قامت وزیر صمت می خواهد برای رفقای خود حاشیه امن درست کند اما دیری نگذشت که خوراک پتروشیمی عرضه شده در‌بورس کالا توسط شرکتهایی خریداری میشد که اصلا پتروشیمی فعالی نداشتند و خوراک خریداری شده در‌ بورس کالا را به شرکتهایی که تولید بیشتر داشتند و یا خوراک گیرشان نیامده بود با قیمت بالاتر می فروختند.

اینجا بود که ناکارآمدی و چرخه معیوب خرید و فورش کالاهای اساسی در‌بورس‌ کالا بیش از پیش برای فعالان این حوزه و مدیران تصمیم گیر روشن شد.

حالا با گذشت چند سال از این تجربه تلخ بار‌ دیگر و به بهانه شفاف سازی معاملات فولاد، کنترل قیمت ها و توجیهات دیگر وزیر اقتصاد و‌ رییس سازمان بورس به دنبال آوردن فولاد در‌ بورس کالا هستند.

این موضوع از چند نظر مورد توجه دژپسندی است که حالا دژ وزارت خود را با دریافت یک کارت زرد از‌مجلس بیش از گذشته در‌خطر می بند و می‌تواند در این برهه حساس از عرضه فولاد در‌ بورس‌ کالا هم استفاده تبلیغاتی خوبی کند و هم اخبار رسانه ها و اذهان عمومی را از افت شدید شاخص ها در‌ بورس و فرابورس به سمت عرضه یک کالای اساسی مثل فولاد در‌ بورس کالا هدایت کند.

اما در‌ سمت دیگر وزیری قرار گرفته است که نشان داده بی تعارف و بدون توصیه پذیری از این و آن، آنچه که در این سالها تجربه اندوخته و درست می‌بیند را بیان می کند و با تمام توان خود برای از حمایت از تولید مقاومت می‌کند.

نمونه بارز آن را می‌توان در داستان اخیر عرضه فولاد در‌ بورس‌ کالا مشاهده کرد و آنجا که بدون در‌نظر گرفتن تبعات احتمالی بسیار شفاف و روشن در‌مقابل دوربین روشن خبرنگاران به انتقاد از وزیر همکار خود در دولت پرداخت و بدون مصلحت اندیشی و بسیار شفاف عواقب عرضه فولاد در تالار کدر شده بورس را نمایان کرد.

آنچه مسلم است عرضه کالاهای اساسی همچون فولاد که به طور‌ مستقیم صنایع بسیار از جمله خودروسازی ها، قطعه سازی ها و حتی مسکن و شهرسازی را تحت الشعاع خود قرار می دهد نیاز به دقت بیشتر، کار کارشناسی و نظارت بیشتر بر عرضه آن است که به اسم حذف واسطه ها و کنترل قیمت ها، مانند خوراک پتروشیمی و کالاهای اینچنینی در‌یک سیکل معیوب قرار نگیرد و به دلیل بوجود آمدن واسطه های ثانویه و دلال های به ظاهر بنگاه دار دچار افزایش قیمت های کاذب نشود.

رضا حسینی- مدیر مسئول صنعت کار

منبع:صنعت کار

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا