اخباربازار سرمایهتاپ

رشد اندک شاخص بورس/ افزایش تقاضا در معاملات

لاماری ایما

طی هفته گذشته شاخص کل بورس با افزایش ۱.۹۲ درصدی در ارتفاع ۲ میلیون و ۳۲۱ هزار واحد ایستاد.

به گزارش عصر خدمات، در هفته کاری که به اتمام رسید شاخص کل هم وزن با افزایش ۰.۰۶ درصدی در پله ۷۶۵ هزار و ۸۷ واحد قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۰.۹ درصدی در تراز ۲۹ هزار و ۸۲ واحدی ایستاد.

در این هفته کاری شاخص صنعت محصولات چرمی با افزایش ۲۳.۶۸ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت فرآورده‌های نفتی با افزایش ۵.۳۰ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت ذغال استخراج نفت جزء کشف با کاهش ۲۲.۳۶ درصد بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

در هفته کاری قبل شاخص صنعت محصولات چرمی با افزایش ۲۴.۹۷ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

علیرغم اینکه در اولین روز کاری شاهد منفی بودن اکثریت بازار بودیم، اما به مرور اوضاع بهتر و صف فروش نماد‌ها جمع آوری شد و با فروکش شدن هیجانات فروشنده‌ها، شاهد افزایش سمت تقاضا بودیم.

از سویی شاهد مصوباتی در خصوص حمایت از بازار سرمایه بودیم؛ یکی از اتفاقات مهم افزایش زمان رعایت حد نصاب سهام در صندوق‌های با درآمد ثابت بوده که خبر خوبی در جهت کاهش فشار عرضه از جانب حقوقی‌ها بود. از سویی ضریب تعدیل اوراق بهادار مندرج در حساب تضمین مشتریان اعتباری در مورد سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران با افزایش ۱۰ درصدی، ۶۰ درصد قیمت پایانی تعیین شد. از طرف دیگر گزارش‌های عملکرد خوب شرکت‌ها در فصل زمستان محرک خوبی برای بهتر شدن معاملات و نوسانات مثبت است.

روند خوب فروش ماهانه شرکت‌ها و امید به افزایش یا تکرار سودآوری در سال ۱۴۰۲ می‌تواند افزایش تقاضا برای کوتاه مدت را به همراه داشته باشد. گزارش اردیبهشت، احتمال تقسیم سود بالا در مجمع سالیانه، اخبار بنیادی تحولاتی مانند طرح توسعه برخی نمادها، افزایش سرمایه شرکت‌ها و.. باعث شد که بخشی از اُفت شدید سهام جبران شود. شروع این اتفاق با گزارش خوب پالایشی‌ها همراه بود که به بقیه بازار نیز سرایت کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا