اخبارخودروویژه ها

رشد 24 درصدی تولید تایر سواری در 8 ماه امسال/ تامین نقدینگی تایرسازان با عرضه تایر به بازار

لاماری ایما https://lamari.ir/
به گزارش عصر خدمات، پس از افزایش بی رویه اختلاف قیمت کارخانه و بازار تایر خودروهای سواری، سازمان حمایت مجوز افزایش قیمت 50 درصدی تایر خودروهای سواری را صادر کرد. پس از این اتفاق انتظار می رفت تا ضمن کاهش این اختلاف قیمت و واسطه بازی در بازار تایر، عرضه در نمایندگی های فروش افزایش یافته و در نهایت کاهش قیمت را شاهد باشیم.
در همین حال این اعتقاد وجود داشت، در روزهایی که خارج شدن لاستیک سواری از شمول قیمت‌گذاری و نرخ‌گذاری، زمینه افزایش تولید این کالا توسط واحدهای تولیدی و نیز کاهش قیمت آن را در بازار آزاد را به دنبال داشته، استفاده از راهکارهای بازارمحور می‌تواند سیاست‌گذار را به سمت رفع مشکلات موجود هدایت کند.
اما این شرایط در حالی بود که شنیده ها حاکی از آن است که با وجود افزایش 50 درصدی قیمت کارخانه ای تایر، هنوز تعدادی از کارخانه ها عرضه محصولات خود را به بازار آغاز نکرده اند و هرچند برخی از کارخانه ها، هزینه خرید تایر را دریافت کرده اند اما هنوز عرضه شروع نشده و این امر باعث شده تا در بخش برخی تایرها از جمله پراید اختلاف قیمت کارخانه و بازار افزایش یابد.
این اظهارات در حالی مطرح می شود که فعالان این حوزه ضمن رد این گونه نظرها معتقدند عرضه تایر به بازار اصلی ترین راهکار تامین نقدنگی بوده و ضروری برای عدم عرضه و یا کاهش میزان آن وجود ندارد.
مصطفی تنها، سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر با اشاره به افزایش قیمت انجام شده در تایر خودروهای سواری می گوید: مجوز افزایش قیمت صادر شده تنها برای خودروهای سواری بوده و هم اکنون میزان تولید این دسته از خودروها بیشتر از همیشه در جریان بوده و به بازار عرضه می شود.
وی با تاکید بر این که تاکنون مشکلی به لحاظ تولید و عرضه تایرهای سواری گزارش نشده است، می افزاید: اختلاف قیمت فعلی تایرهای تولیدی و تایرهای موجود در بازار همانند سایر کالا به دلیل شکل جدیدی از اقتصاد هم اکنون دچار نوساناتی است که نمونه ان را در سایر کالاها همچون مواد خوراکی شاهد هستیم.
تنها با بیان این که میزان تولید نسبت به گذدشته 25 تا 30 درصد افزایش داشته است، تصریح می کند: در هشت ماهه امسال 14 میلیون و 389 هزار و 600 حلقه تایر سواری تولید شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ حلقه 24 درصد و به لحاظ وزنی 27 درصد رشد داشته این در حالیست که به لحاظ افزایش میزان تفاضا، شاهد افزایش تولید تایر خودروهای سنگین بودیم.
سخنگوی انجمن صنفی صنعت تایر در ادامه با بیان این که تولیدکنندگان موظف به تولید با تمام توان هستند، ادامه می دهد: هم اکنون مسایلی در اقتصاد وجود دارد که در حیطه اختیارات تولیدکننده نیست به طوری که هم اکنون شاهد اختلاف قیمت کارخانه و بازار هستیم.
وی با تاکید بر این که کارخانه های تولید تایر هیچ زمانی به صورت مستقیم نسبت به عرضه تایر به بازار اقدام نمی کنند، اظهار می کند: تولیدکنندگان تایرهای تولیدی را در اختیار نمایندگی ها قرار می دهند و هیچ تولیدکننده ای به صورت مستقیم با کف بازار در ارتباط نیست. بنابراین تایرهای سواری از سوی نمایندگی در بازار عرضه می شود و تایرهای سنگین نیز از طریق سامانه به فروش می رسند.
تنها در ادامه در خصوص اختلاف قیمت کارخانه و بازار تایر پراید نیز می گوید: تولیدکنندگان دلیلی برای عدم عرضه به بازار ندارند و هم اکنون تمام تولیدات خود را به نمایندگی ها عرضه می کنند و از ان جا که بخشی از سرمایه در گردش واحدهای تولیدی از فروش تامین می شود بنابراین نگهداری این تولیدات دردی از تولیدکننده دوا نمی کند.
منبع: خودروکار
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا