اخبارتاپخودروویژه ها

رمزگشایی از ابهامات شورای نگهبان/ صنعت خودرو به تصویب طرح ساماندهی امیدوار باشد

به گزارش عصر خدمات، طرح ساماندهی صنعت خودرو از سوی شورای نگهبان برای رفع ابهامات به مجلس شورای اسلامی ارسال شد. در این میان محمدحسین فرهنگی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرده بود: طرح ساماندهی صنعت خودرو برای مجلس قبل بوده که در جلسات کمیسیون صنایع مجلس یازدهم، بحث هایی روی آن صورت گرفت که به طرح فعلی رسیدیم. هم اکنون ۹ ماده از این طرح به تصویب رسیده و تنها به یک ماده(ماده ۴) ایراد وارد شده است. ما در گذشته تنها به واردات خودروهای هیبریدی و برقی مجوز داده بودیم اما شورای نگهبان آن را مغایرت با تولید ملی دانست. اکنون که خودروهای بنزینی یا گاز سوز با بر چسب انرژی ب (b) و بالاتر و یا دارای شاخص ایمنی سه ستاره به طرح اضافه شده‌اند بار دیگر همین اشکال البته از سوی هیات عالی نظارت بر حُسن اجرای سیاست‌های کلی نظام که در مجمع مستقر است، گرفته شده است. این در حالی است که ما در طرح صراحتا اعلام کردیم که واردات خودرو باید بدون انتقال ارز به کشور صورت بگیرد.

این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس تصریح می کند: بنده به شخصه موافق این طرح هستم اما ملاک نظر شورای نگهبان است، مگر اینکه مجلس اصرار کند. اصرار مجلس هم خاصیتی ندارد چرا که مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز مخالفتش را صراحتا علام کرده است.

حجت اله فیروزی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی با اشاره به برخی اعلام نظرها درباره طرح ساماندهی صنعت خودرو، گفت: ما در مرحله شورای نگهبان قرار داریم. شورای نگهبان هم از دو جهت یعنی اینکه آیا مصوبات مجلس مغایر قانون اساسی است یا مصوبه مغایر شرع مقدس است، موضوع را بررسی می کند. براساس چنین دیدگاهی یک مصوبه تایید یا رد می شود.

وی ادامه داد: اتفاق خوبی که در این میان رخ داد آن بود که پس از مصوبه مجلس شورای اسلامی در موضوع ساماندهی صنعت خودرو، ماده ۴ که حتی فعالان صنعت خودرو آن را جزو مصوبات مترقی مجلس می دانند.

فیروزی بیان کرد: پس از ارسال مصصوبه مجلس به شورای نگهبان، این مصوبه رد نشده و ایراد قانونی به آن گرفته نشده بلکه منحصرا ۲  ابهام مطرح شده که باید برای شورای نگهبان شفاف سازی شود تا بتوانند برای این مصوبه تصمیم گیری کنند.

وی با اشاره به ۲  ابهام یاد شده، تصریح کرد: این دو ابهام کاملا درست است. شورای نگهبان یکی از ابهامات را در مورد ارزهایی با منشاء خارجی اعلام کرده است. همچنین در این مصوبه موضوعی مطرح شده است که مقررات این ماده را وزارت صنعت، معدن و تجارت بنویسد و این ابهام کاملا مشخص است زیرا ما باید در متن مصوبه می نوشتیم آیین نامه اجرایی این ماده را وزارت صمت بنویسد.

به گفته این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، نگرانی درباره طرح وجود ندارد و نگاه شورای نگهبان به طور کامل در چارچوب قانون اساسی بوده است.

وی درباره نظر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اظهار کرد: یک یا دو تن از اعضای محترم مجمع تشخیص مصلحت نظام موضوع ساماندهی صنعت خودرو را از نگاه اقتصادی مطرح کرده بودند اما ما در حال حاضر وارد حوزه مجمع تشخیص مصلحت نظام نشده ایم و بخواهند در این مرحله اظهار نظر داشته باشند. در صورتی که مصوبه با رفع ابهام به تایید شورای نگهبان برسد، ارسال مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت منتفی خواهد بود. اما اگر شورای نگهبان ایرادی گرفت و مجلس بر نظر خود پافشاری کند مصوبه به مجمع تشخیص مصلحت خواهد رفت.

فیروزی افزود: به نظر بنده تا به این لحظه شورای نگهبان موضوع را در چارچوب قانون دیده و بعید است مصوبه مجدد رد شود و درواقع نگاه مثبت است.

براساس این گزارش، با توجه به صحبت های این عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی و نظرات فعالان صنعت خودرو می توان به تصویب طرح امیدوار و بود تا بازار خودرو بار دیگر با تکاپو همراه شود.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا