اخباربازار سرمایهتاپ

زمزمه های امید در بورس با مصوبه های حمایتی دولت

محمود اولاد کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار پایگاه خبری عصر خدمات در خصوص شرایط بازار سرمایه پس از اعلام بسته حمایتی دولت،بیان کرد: بسته حمایتی از سوی دولت موجب رفع نگرانی های موجود در برخی از صنایع برای سال آینده شده و اقدام موثری برای رشد بازار سرمایه محسوب می‌شود که در راستای حمایت از بازار و بازگشت دوباره اعتماد به معاملات بورس خواهد بود.

وی در ادامه افزود: موضوع کاهش نرخ مالیات بر درآمد شرکتهای بورسی از ۲۵ درصد به ۲۰ درصد طی چند سال اخیر بی سابقه بوده و نشان از حمایت از تولید و بازار سرمایه دارد و در این بند می تواند تاثیر گذاری مستقیمی بر روند رشد شرکت های بورسی داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به مشکلات اصلی بورس در زمان عرضه سهام شرکت های دولتی اظهار کرد: بازارگردانی سهام شرکت های دولتی در بورس موجب کاهش نقدینگی در بازار شده که کاهش شدید قیمت این سهام در زمان ایجاد روند اصلاحی بازار و ضرر و زیان سنگین سهامداران را به همراه داشت که با تخصیص ۱۰ درصد از مبلغ عرضه اولیه به بازارگردانی تا حدود زیادی مشکلات مربوط به سهام شرکت ها برطرف شد.

اولاد تاکید کرد: یکی از چالش‌های مهمی که بازار سرمایه از ابتدای سال با آن دست و پنجه نرم می‌کند موضوع انتشار اوراق بدهی است انتشار اوراق دولتی باعث افزایش فشار به بازار اولیه و ایجاد اختلال در بازار ثانویه شده که کاهش مبلغ انتشار اوراق بدهی در سال آینده نسبت به سال جاری می تواند تا حد زیادی معضلات اصلی بازار سهام را که سهامداران در سال جاری با آن روبرو بودند کم کند.

وی در خصوص تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی بر بازار سرمایه تصریح کرد؛ حذف ارز ترجیحی و صنایعی که بهای تمام شده آن بر اساس نرخ دلار نیمایی و آزاد است اما نرخ فروش محصولات آنها را شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده مشخص می کند تاثیر خواهد داشت بنابراین بهای تمام شده و نرخ فروش محصولات با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی واقعی و مسئله صورتهای مالی شرکتهای بورسی ملموس تر خواهد شد.

این کارشناس بازار سرمایه خاطرنشان کرد: نرخ بهره بین بانکی یکی از عوامل موثر بر روند بازار سرمایه است که تعیین حدود ۲۰ درصدی نرخ بهره موجب می‌شود تا بازار پول و بازار سرمایه با یکدیگر همسو شوند و تصمیمات اتخاذ شده در بازار بود با تأثیر منفی در بازار سرمایه همراه نشود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا