اخبار اقتصادیتاپصنعت و تجارت

ساعات اداری در ٢٠ استان تغییر می‌کند

مدیر عامل توانیر گفت: طبق مصوبه دولت، اختیار تغییر ساعات اداری به استانداران داده شده و تاکنون، تغییر ساعات اداری در ۱۰ استان که گرمسیر هستند، اجرایی شده است.

به گزارش عصر خدمات ، آرش کردی در یک برنامه تلویزیونی، با بیان اینکه تغییر ساعات به شکلی است که ادارات قبل از ساعت ۱۳ و ۳۰ دقیقه تعطیل شوند تا در دوره اوج مصرف که از ساعت ۱۳ یا ۱۴ آغاز می شود، ادارات تعطیل شده باشند، اظهار کرد: این طرح سبب تناسب بخشی به وضعیت ترافیک هم خواهد شد که مصوبات اولیه آن در ۱۰ استان دیگر نیز تهیه شده است و احتمالا در روزهای آینده، تعداد استان‌هایی که باید تغییر ساعات بخش اداری را داشته باشند، به ۲۰  استان می رسد.

وی افزود: محدودیت‌هایی که سال گذشته ایجاد شد و خاموشی‌هایی که اتفاق افتاد، امسال تکرار نخواهد شد، چراکه هماهنگی‌ها جهت مدیریت بار در بخش صنعتی  امسال با هماهنگی وزارت صمت و با رعایت برنامه‌های مدیریت بازار، از مدتها پیش آغاز شده است.

کردی با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تاکنون شاهد رشد بیش از ۱۰ درصدی مصرف  برق صنایع بودیم، یادآور شد: همچنین براساس مصوبه هیات وزیران، پس از اتمام دوره اوج بار، هیچ محدودیتی در مصرف صنایع وجود نخواهد داشت و حتی در صورت تجاوز از دیماند (مصرف برق بیش از قرارداد ) نیز با آنها همکاری خواهد شد.

مدیرعامل توانیر درباره برنامه‌های همکاری با بخش کشاورزی گفت: با برنامه های تعریف شده کشاورزان می توانند در صورت همکاری با برق، از تعرفه رایگان در ۱۹ ساعت از شبانه روز بهره مند شوند.

کردی ادامه داد: این برنامه‌ها به گونه ای است که  هیچ خللی در کشاورزی  کشور ایجاد نخواهد شد و حتی می تواند باعث کاهش هزینه‌های  کشاورزان شود، چراکه در این برنامه‌ها، کشاورزان می‌توانند در صورت عدم استفاده از چاه‌های کشاورزی  به مدت ۵ ساعت در بازه زمانی ۱۱ تا ۱۸، از برق رایگان در بقیه ساعت‌ها استفاده کنند.

مدیرعامل شرکت توانیر همچنین درباره نیروگاه های تولید برق نیز گفت: در کشور سبدی از انواع نیروگاه‌ها وجود دارد و این تنوع در منابع تولید، لازمه حفظ پایداری شبکه برق است.

کردی افزود: براساس برنامه‌ریزی، ۱۵ هزار مگاوات نیروگاه حرارتی، ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر و ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه صنایع، باید طی ۴ سال دولت سیزدهم به مدار بیاید.

وی با بیان این که  ۸۲ درصد از نیروگاه‌هایی که قرار است به بهره برداری برسند، با سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث می شود، خاطرنشان کرد: از ابتدای تاریخ صنعت برق ایران تاکنون، فقط ۱۰۰۰ مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر به مدار آمده بود، درحالی که در طول ۴ سال آینده تنها ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه تجدیدپذیر جدید وارد مدار خواهد شد.

کردی همچنین درباره وضعیت تولید تجهیزات مورد نیاز صنعت برق نیز اظهار کرد: خوشبختانه در حال حاضر به  خودکفایی نزدیک به صد درصدی در ساخت تجهیزات  مورد نیاز صنعت برق رسیده ایم و حتی شرکت‌های توانمند ایرانی، توان تامین کالاهای برقی مورد نیاز سایر کشورها را نیز دارند.

وی درباره تلفات شبکه‌های  برق نیز گفت: تلفات در ذات شبکه های برق است و این تصور که می توان تلفات را به صفر رساند اشتباه است. وی گفت: در حال حاضر تلفات  شبکه های برق به زیر۱۰ درصد رسیده است.

به گفته مدیرعامل توانیر،  سختگیرانه‌ترین بخش مصوبه دولت برای مدیریت مصرف، مربوط به ادارات دولتی است؛ به طوری که  این دستگاه‌ها، باید حتما در ساعات اداری ۳۰ درصد و غیر اداری ۶۰ درصد نسبت به پارسال کاهش مصرف را داشته باشند. وی همچنین گفت که تمام ادارات دولتی در تهران مجهز به کنتورهای هوشمند کنترل از راه دور شده اند که باعث رؤیت پذیر شدن مصرف برق این این ادارات می شود و به این ترتیب و مصرف آن‌ها از راه دور در مرکز کنترل برق تهران بزرگ رصد می شود. اطلاعات این ادارات هر ۵ ثانیه یک بار به مرکز کنترل  ارسال و در صورت نیاز برق آنها از راه دور قطع می شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا