اخبارتاپصنعت و تجارتویژه ها

سرنوشت صنعت خودرو در گرو تصمیمات سیاسی و واکنش های ارزی

به گزارش عصر خدمات، قیمت ارز و شرایط تحریمی تاثیر بسیاری بر صنعت خودرو داشته است و توانسته شرایط را تا حد بسیاری پیچیده و گنگ کند. تصمیمات سیاسی و بازار ارز می تواند سرنوشت صنعت خودرو را تغییر دهد.

بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو با اشاره به وضعیت بازار خودرو و نحوه قیمت گذاری گفت: بازار خودرو در ایران به مسئله مهم رفع تحریم ها مرتبط است. یعنی تا زمانی که تحریم های اقتصادی رفع نشود ما با مشکل تامین قطعه و نوسان قیمت ارز مواجه هستیم.

وی ادامه داد: ما زمانی می توانیم شاهد رها سازی قیمت ها باشیم که نرخ ارز به یک ثباتی رسیده باشد و تولید کننده بداند تا یک سال با چه قیمتی رو به رو است تا براساس آن برای تولید برنامه ریزی داشته باشد. در حال حاضر هیچ خودروسازی از شرایط پیش روی خود مطمئن نیست و نمی داند اگر بخواهد خودرو تولید کنند تا زمانی که قطعات آن تامین شود، آیا قیمت ها افزایشی می شود یا کاهشی؟

این کارشناس صنعت خودرو افزود: موضوع دیگر آن است  که تنها با قیمت گذاری دستوری و فروش به صورت قرعه کشی بازار سیاه برای خودرو ایجاد شده است. به اعتقاد بنده در این شرایط بهترین تصمیم حذف قرعه کشی است و تمرکز خودروسازان بر محصولاتی باشد که می توانند در تیراژ بالا آن را تولید کنند. بهتر است فروش برای این محصولات باز و آنها را به بازار عرضه کنند شرایط در آینده مشخص شود. با دستیابی به توافق و رفع تحریم ها، شاهد واردات قطعه خواهیم بود که می تواند تولید محصولات جدید را به همراه داشته باشد.

صدرایی اضافه کرد: اگر توافقی صورت نگیرد، باید ساختار خودروسازان تغییر و بیشتر بر تولید محصولاتی متمرکز شوند که بومی سازی شده می توانند تیراژ تولید را افزایش دهند. برای چنین محصولاتی می توانند متناسب با شرایط بازار خودرو را در زمانی یک تا سه ماهه به مشتری تحویل دهند زیرا فروش های بلند مدت نیز خود عاملی برای ایجاد بازار سیاه است.

وی همچنین درباره تامین قطعات و افزایش تیراژ تولید در شرایط فعلی با توجه به کمبود نقدینگی در مجموعه های خودروسازی، بیان کرد: تیراژ هر محصول باید مشخص شده و معین باشد، یعنی وقتی خودرویی مانند تارا یا شاهین طراحی و ساخت داخلی می شود باید با تیراژ منطقی همراه باشد رد غیر این صورت خودروساز با ضرر مواجه می شود. درنتیجه شرکت هایی همچون سایپا و ایران خودرو باید بررسی کنند که تیراژ انبوه برای چه محصولاتی راحت تر و ضروری است.

صدرایی تصریح کرد: متاسفانه شرایط فعلی بسیار پیچیده و تصمیم گیری ها سخت شده است. بحث هایی همچون افزایش قیمت تولید و قیمت ارز مطرح است و در صورتی که دلار با جهش قیمتی همراه باشد و روند افزایشی را پیش بگیرد، شک نکنید نبض صنعت خودرو سازی می ایستد. با این شرایط اگر خودروسازی با جهش دوباره قیمت ها همراه باشد بی تردید جامعه هدف و بازار مصرف کاهش و در چنین حالتی افزایش تیراژ تصمیم خطرناکی خواهد بود.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا