اخباربرگزیده هاخدمات مشاوره و رفاهیخدمات نهاد های اجتماعیویژه ها

سنجش سلامت دانش‌آموزان کلاس اولی‌ زودتر آغاز می‌شود

لاماری ایما https://lamari.ir/

به گزارش عصر خدمات، ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه اول دبستان توسط مدارس دولتی و غیر دولتی آغاز شده است؛ خانواده‌ها برای ثبت‌نام فرزند خود در کلاس اول دبستان باید مراحلی را طی کنند؛ نخستین مرحله برای ثبت‌نام، مراجعه به مدرسه مدنظر و ارائه تقاضای ثبت‌نام است. در این مرحله، مدرسه اقدام به پیش ثبت‌نام می‌کند و دانش‌آموز را برای ارزیابی و سنجش سلامت به پایگاه‌های سنجش معرفی می‌کند.

در مرحله دوم، خانواده باید با توجه به زمان تعیین شده در پایگاه سنجش که توسط مدرسه به آنها اعلام می‌شود، در روز و ساعت مشخص شده به همراه دانش‌آموز به محل پایگاه مراجعه کنند.

در پایگاه‌های سنجش، ارزیابی بینایی، دید رنگ، شنوایی، گفتاری، آمادگی تحصیلی، اختلالات جسمی و حرکتی، اندازه گیری توده بندی، قد، وزن، دهان، دندان و بیماری جلدی (پوست و مو) بیماری‌های نیازمند مراقبت ویژه و سابقه بیماری در خانواده انجام می‌شود.

پیش از این اعلام شده بود که کار سنجش سلامت دانش‌آموزان بدو ورود به پایه اول دبستان از 15 تیرماه آغاز می‌شود و تا آخر شهریور ماه ادامه خواهد داشت‌.

اما با توجه به بازگشایی زودتر مدارس و حضور دانش‌آموزان از 15 شهریور در کلاس‌های درس، سید جواد حسینی رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی مجدد اعلام کرد: با توجه به تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا شروع مدارس از 15 شهریور خواهد بود و با توجه به زمان بسیار کم برای اجرای برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان بدو ورود به دبستان به تشخیص شورای سنجش استان‌ها شروع این طرح که از نیمه دوم تیر ماه بود می‌تواند زودتر از موعد آغاز شود.

او گفت: افزایش تعداد و همچنین دو شیفته کردن پایگاه‌ها از جمله دیگر مواردی است که شورای سنجش استان‌ها می‌توانند برای جبران زمان کم طرح سنجش و پوشش حداکثری نوآموزان برای آن برنامه ریزی کنند.

به گزارش تسنیم، هزینه سنجش برای هر دانش‌آموز 40 هزار تومان است اما برای هر استان نیم درصد سهمیه رایگان و 10 درصد سهمیه نیم بها در نظر گرفته‌ شده است تا به افرادی که برای تأمین هزینه مشکل دارند اختصاص یابد همچنین 23 هزار دانش‌آموز عشایری به صورت رایگان بررسی می‌شوند و در استان‌های محروم هم با خانواده‌ها همراهی می‌شود تا دانش‌آموزی به دلیل مشکل مالی از طرح سنجش سلامت جا نماند.

 

منبع: تسنیم

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا