اخبارتاپصنعت و تجارت

سهم اندک بخش خودرو در تولید ناخالص ملی/ مالكيت سامانه قرعه كشي مربوط به وزارت صمت نيست

لاماری ایما https://lamari.ir/

نشست خبري وزير صنعت، معدن و تجارت در محل اين وزارت خانه با حضور اصحاب رسانه برگزار شد.

به‌ گزارش خبرنگار عصر خدمات، سيد رضا فاطمي امين در اين نشست با اشاره به اين كه شاخص اصلي رشد در واقع رشد توليد است گفت: در حوزه هاي مختلف صنعت رشد توليد را تجربه كرديم و به طور مثال در حوزه خودروهاي سواري تا ٢٥٠ درصد رشد داريم.

وزير صمت در اين نشست در پاسخ به سوالي در خصوص بحث خودرو و ارزش افزوده آن گفت: بسياري از موضوعات امروز در رسانه ها مربوط به خودرو است در حالي كه سهم خودرو در توليد ناخالص ملي بسيار كم و حدود ١٨ صدم درصد است.

وزير صمت ادامه داد: در خصوص واردات بايد عرض كنم وزارت صمت حمايت بي مرزي از خودروسازان ندارد و موضوع باز شدن واردات هم اين مهم را تاييد مي كند. ما دو قيمت داريم اولي مربوط به كارخانه است و دومي مربوط به بازار كه اين محصول را به دليل افزايش نرخ ارز بدل به يك كالاي سرمايه ايي كرده و عرضه و تقاضا متناسب نيست.

وی تصريح كرد: ما در سبد خودروسازان داخلي خودروي باكيفيت اقتصادي نداريم. در نتيجه ما تصميم گرفتيم به دليل زمان بر بودن ساخت اين خودرو ها كه حداقل ١٨ ماه زمان مي برد، اين نياز را از طريق واردات تامين كنيم.

وزير صمت در خصوص خدمات پس از فروش خودروهاي وارداتي نيز گفت: وارد كنندگان نياز نيست كه خود خدمات خودروها را ارائه كنند و مي توانتد از دانش و زيرساخت هاي موجود در كشور و شركت هاي ديگر استفاده كنند.

فاطمي امين در خصوص فروش خودرو در بورس كالا نيز گفت: هدف از اين كار شفاف سازي است. قيمت و خريدار و همه چيز روشن است. به اين ترتيب رقابت ايجاد مي شود و سود بازرگاني فروش در بورس درصدي مي شود كه به صندوق دولت واريز مي شود تا نه رانتي باشد و نه سودي خاص براي جاي خاصي. وزارت صمت در يك سال گذشته بيشترين كمك را کرده تا فروش در اين بازار تقويت شود.

وی‌ افزود: در خصوص عرضه كالا ها در بورس بايد عرض كنم عرضه خودرو در بورس كالا هر چند زياد تناسب با اين كالا ندارد اما به هر حال راه حلي است كه جواب داده و آن مرتبه اي كه عرضه شد و متوقف شد به دليل اين بود كه در هماهنگي با مسئول اين كار يعني وزارت صمت نبود.

وزیر صمت  در خصوص واگذاري سهام خودروسازان نيز گفت: مرحله اول واگذاري شركت هاي زير مجموعه است كه به زودي عرضه آنها انجام مي شود. همچنين در خصوص سوالي در مورد حجم واردات نيز گفت: بخشي از آيين نامه اشاره به يك ميليارد يورو دارد كه شايد رمز ارز باشد و بخش ديگر مربوط به سرمايه گذاري است. در بخش دوم سرمايه گذاري خارجي مي تواند به جاي آوردن دلار و يورو خودرو وارد كند.

وزير صمت در خصوص قرعه كشي خودرو نيز گفت: مالكيت سامانه قرعه كشي مربوط به وزارت صمت نيست و تنها براي شفاف شدن اجراي قوانين مثل جواني جمعيت و يا شفافيت در واريز وجه و يا پرشدن سريع ظرفيت هاي فروش تصميم گرفتيم فروش در اين سامانه انجام شود تا از تخلف جلوگيري شود.

فاطمي امين در پاسخ به سوال خبرنگار عصر خدمات در خصوص اهداف برگزاري نمايشگاه تحول صنعت خودرو گفت: اين نمايشگاه مربوط به خودروسازان بود نه وزارت صمت. در حقيقت نمايش توانمندي هاي صنعت بود و كارهايي كه در حال انجام است تا جامعه احساس كند در صنعت خودرو كار مي شود. به همين دايل خودروي چيني در اين نمايشگاه نبود و حتي نمونه هاي گلي و پروتوتايپ را هم به نمايشگاه آوردند تا مردم ببينند فعاليت هایي در حال انجام است. ضمن اين كه خودروسازان خودشان استقبال كردند و بنده از نارضايتي در خصوص حضور در نمايشگاه چيزي نشنيده ام.

وی در مورد بحث خدمات پس از فروش خودروهاي وارداتي نيز گفت: شركت هايي كه دانش و زيرساخت هاي ارائه خدمات به خودروهايي كه قبلا وارد شده است را دارند، امروز هم توان ارائه خدمات به خودروهاي جديد را خواهند داشت. زيرا خودرو ممكن است در چند سال تغييراتي داشته باشد اما به صورت بنيادين تغيير نمي كند.

انتهای پیام /

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا