اخباربانک و بیمهخدمات تشکل هاویژه ها

سپرده واریزی زائران حج برای ذخیره ارز سال آینده به حساب بانک مرکزی واریز شد

لاماری ایما https://lamari.ir/

به گزارش عصر خدمات، علیرضا رشیدیان روز چهارشنبه در نشست خبری مشترک نماینده بعثه مقام معظم رهبری و مسئولان سازمان حج و زیارت افزود: با توجه به شرایط بد اقتصاد جهانی و تغییراتی که در قیمت ارز در حال وقوع است، بهترین کار برای زائران سال آینده که اقدامات اولیه و واریز وجه خود را به انجام رسانده اند، ذخیره سازی ارز با نرخ امسال برای سال آینده است که در این مورد حدود ۲۰۰ میلیون دلار به بانک مرکزی واریز شد.

وی با بیان اینکه مبلغ یادشده مربوط به پرداخت علی الحساب مبلغ ۲۵ میلیون تومان به ازای هر زائر در قالب ۷۲ هزار و ۹۱۴ نفر برابر با ۹۵  درصد ثبت نام کنندگان خواهد بود، تصریح کرد: در این ارتباط به دنبال اخذ مجوز از شورای عالی حج برای مصوب کردن مجوز ذخیره ارز برای سال آینده با توجه به نوسانات آن هستیم.

رشیدیان با بیان اینکه تمامی زائرانی که ثبت‌ نام کردند به نوبت سال بعد موکول می‌شوند، گفت: اگر زائری درخواست بازگرداندن هزینه پرداختی خویش را به هر دلیل داشته باشد سریعا مبالغ واریزی به وی عودت داده خواهد شد و فرد دیگری جایگزین وی برای اعزام ۱۴۰۰ خواهد شد.

وی با بیان اینکه با تغییرات ارز نمی‌دانیم حج سال آینده به چه میزان افزایش خواهد یافت، افزود: اگر زائری انصراف دهد و حج سال آینده با ظرفیت بیشتری برپا شود، ثبت ‌نام‌ مجدد با قیمت سال آینده انجام خواهد شد.

رشیدیان همچنین در خصوص پرداخت دیه شهدای مسجدالحرام نیز گفت: همچنان پیگیر حقوق شهدای منا و مسجدالحرام هستیم و چک مبالغ دیه شهدای مسجدالحرام به خانواده آنان از سوی سفارت سوئیس تحویل شده اما روند اجرایی آن با برخی مشکلات روبرو شده که به دنبال حل آن هستیم.

نماینده ولی فقیه در امور حج و سرپرست حجاج ایرانی نیز در این نشست با گرامیداشت هفته حج و قوه قضاییه و قدردانی از مسئولان سازمان حج و زیارت گفت: با توجه به برنامه ریزی های به انجام رسیده برای سفر حج تمتع امسال که از سوی عربستان لغو شد، برنامه های آموزشی برای زائران سال آینده در قالب هفته ای دو جلسه به صورت مجازی و حضوری برگزار خواهد شد.

حجت اسلام والمسلمین سید عبدالفتاح نواب اظهار داشت: در این ارتباط برنامه های آموزشی زائران حج ۱۴۰۰ در مناطق زرد و قرمز به صورت مجازی و مناطق سفید به صورت حضوری به انجام می رسد.

وی تصریح کرد: برنامه های بسیار خوب فرهنگی و معنوی برای حج امسال را تدارک دیده بودیم اما شیوع ویروس کرونا مانع انجام مناسک حج امسال شد در حالی که عربستان حج امسال را تنها در قالب نمادین و با حضور بسیار اندک زائران عربستان به انجام خواهد رساند.

 

منبع: ایرنا

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا