اخباربازار سرمایهتاپ

شاخص به ارتفاع ۱ میلیون و ۹۹۳ هزار واحدی سرخورد/ شایعه تعطیلی بورس کالا عامل ریزش شاخص

طی هفته گذشته شاخص کل بورس با کاهش ۰.۳۴ درصدی در ارتفاع ۱ میلیون و ۹۹۳ هزار واحدی ایستاد.

به گزارش عصر خدمات، در هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل هم وزن با کاهش ۰.۷۵ درصدی در پله ۷۰۵ هزار و ۹۱۶ واحد قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۰.۹۵ درصدی در تراز ۲۶ هزار و ۲۵۶ واحدی ایستاد. با توجه به اعلام سخنگوی دولت، چهارشنبه به سبب گرمای هوا تعطیل است و بر این اساس این هفته بازار سرمایه چهار روز کاری را شاهد بود.

 در این هفته کاری شاخص صنعت محصولات چوبی با افزایش ۱۸.۳۰ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت انتشار و چاپ با افزایش ۴.۴۵ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت حمل و نقل نیز با کاهش ۱۵.۱۸ درصد بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

 شایعه بررسی تعطیلی بورس کالا، بهانه‌ ای برای شناسایی زیان در اوایل این هفته بود و شاهد یک فروش دسته جمعی و منفی سنگین بودیم، هرچند روابط عمومی سازمان بورس در این مورد تکذیبیه منتشر کرد.

 رکود بازار باعث می‌شود تاثیر حرکت‌های مثبت در قیمت سهام کوچک و حرکت‌های منفی بزرگ تر باشد. وقتی در کلیت بازار یا سهمی، برخلاف انتظار خبر منفی‌ منتشر می‌شود، فروش‌ها به شدت افزایش می‌یابد و چون خریدار قوی وجود ندارد اصلاح‌ها در ابعاد بزرگ‌تر اتفاق می‌افتد. اما اواسط هفته شاهد تحرکات مثبت در بازار بودیم که نشانه‌هایی از برگشت در حال شکل گیری است یا روند مثبت ممکن است شروع شود.

 دوباره بعد از روز‌ها اصلاح قیمتی و متعادل شدن سهم ها، نشانه‌هایی روی تابلو‌های معاملاتی از تلاش بازار ساز برای بهتر شدن بازار دیده شد و بیشتر تلاش‌ها برای افزایش تقاضا و بهبود معاملات در گروه خودرو در روز دوشنبه و گروه شیمیایی در روز سه شنبه به چشم می‌آمد که باعث افزایش تقاضا در عمومیت بازار شد. اما به خوبی می‌توان گفت که قیمت خیلی از سهم‌ها در محدوده‌ای است که فروشنده به راحتی نتواند به سمت پایین رنج شود.

 دولت در بودجه‌ی سال ۱۴۰۲ مجوز انتشار ۱۸۷ همت اوراق را از مجلس دریافت کرده است که این عدد نسبت به سال ۱۴۰۱ نزدیک به ۲۳.۵ همت افزایش دارد.

قطار افزایش سرمایه‌ شرکت‌ها با سرعت در حال حرکت است

 قطار افزایش سرمایه‌ شرکت‌ها با سرعت در حال حرکت است و شاهد افزایش سرمایه از سود انباشته و تجدید ارزیابی در صنایع مختلف هستیم که می‌تواند محرک خوبی برای افزایش تقاضا باشد.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا