اخباربازار سرمایهتاپ

شاخص در مرز کانال 2 میلیون واحدی/ سهامداران از تصمیمات هیجانی بپرهیزند

طی هفته گذشته شاخص کل بورس با کاهش ۲.۶۶ درصدی در ارتفاع ۲ میلیون و ۱۶ هزار واحدی ایستاد.

به گزارش عصر خدمات،در هفته کاری که به اتمام رسید، شاخص کل هم وزن با کاهش ۱.۶۸ درصدی در پله ۷۱۲ هزار و ۵۴۱ واحد قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با کاهش ۱.۳۰ درصدی در تراز ۲۶ هزار و ۶۵۶ واحدی ایستاد.

 در این هفته کاری شاخص صنعت انتشار و جاپ با افزایش ۱۰.۶۲ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت سایر معادن با صفر درصد تغییرات در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت فنی و مهندسی نیز با کاهش ۱۱.۱۹ درصد بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

هفته کاری قبلی شاخص صنعت انتشار و چاپ با افزایش ۱۶.۰۹ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرده بود.

مجموع ارزش معاملات خرد و حق تقدم‌ها در این هفته کاری ۲۶ هزار و ۸۰۶ میلیارد تومان بود. جزئیات ارزش معاملات خرد روزانه به این شکل بود که شنبه ۴ هزار و ۴۶۰ میلیارد تومان، یکشنبه ۴ هزار و ۸۴۹ میلیارد تومان، دوشنبه ۵ هزار و ۸۹۱ میلیارد تومان، سه شنبه ۵ هزار و ۶۴۱ میلیارد تومان و چهارشنبه ۵ هزار و ۹۶۵ میلیارد تومان ارزش معاملات روی تابلو ثبت شد.

عملکرد صندوق‌های با درآمد ثابت سه روز کاری ورود نقدینگی و دو روز خروج پول را شاهد بودند و در نهایت ۵۷۸ میلیارد تومان نقدینگی به این صنوق‌ها در این هفته کاری تزریق شد.

در این هفته کاری شاخص کل بورس یک مرتبه کانال دو میلیون واحد را از دست داد و مجدد به این کانال بازگشت، اخبار مربوط به نرخ گاز پتروشیمی ها، عرضه اولیه شرکت صبا فولاد خلیج فارس و عرضه اوراق اختیار فروش تبعی توسط صندوق توسعه بازار سرمایه برای برخی از شرکت ها از جمله اخبار و موارد حوالی بازار سرمایه این هفته بود.

 بازار این هفته با شروع فشار فروش روی بازار و صف فروش شدن بسیاری از نماد‌ها در اوایل هفته، خروج پول حقیقی و ارزش معاملات پایین آن هم در اوج اتمام فصل مجامع همراه بود. در این موج منفی دیگر تک سهم‌ها هم نتوانستند مقاومت کنند و متاسفانه شاهد کاهش عجیب قیمت سهام بدون توجه به گزارشات شرکت‌ها بودیم.

 اما اواسط هفته خرید‌های سنگین حقوقی‌ها در تقریبا یک هفته کاری گذشته بالاخره تسلیم شدن فروشندگان را به همراه داشت و با رنج‌های مثبت باعث افزایش تقاضا و ارزش معاملات شد. دیدگاه‌های مختلف نسبت به روند کوتاه مدت شاخص باعث افزایش نوسان گیری و هیجان در سمت عرضه شده است.

 در اواخر بازار چهارشنبه با انتشار خبر مخالفت کمیسیون اقتصادی دولت با تغییر در نرخ گاز برای سال ۱۴۰۲ و همچنین مخالفت با فرمول پیشنهادی برای برنامه‌ی هفتم مجدد شاهد افزایش هیجان سمت عرضه و متاسفانه رنج منفی بودیم، بدون توجه به اینکه شرکت یا سهم مربوطه ارتباطی به داستان داشته باشد یا نه!

گزارش‌های خوب شرکت‌های مختلف ادامه دارد، تا سهامداران بتوانند براساس وضعیت عملکرد آنها در فصل بهار تصمیم گیری نمایند. شرکت ها‌ی با روند فروش و سود خوب در محدوده‌ای هستند که خرید آن‌ها در میان مدت می‌تواند بازده قابل توجه داشته باشد. بازار در جایی است که حد ضرر و حد سود‌ها را فعال ساخته است و شاهد تصمیم گیری‌های کوتاه مدت هیجانی خواهیم بود.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا