اخباربازار سرمایهتاپ

شاخص ۰.۲۴ درصد افت کرد/ صنعت خودرو پیشتاز معاملات

لاماری ایما

شاخص کل بورس طی هفته گذشته با کاهش ۰.۲۴ درصدی در ارتفاع یک میلیون و ۴۱۰ هزار و ۱۸۸ واحدی آرام گرفت.

به گزارش خبرنگار عصر خدمات، در هفته کاری که گذشت شاخص کل هم وزن با رشد ۱.۴۵ درصدی در پله ۴۰۷ هزار و ۳۰۲ واحدی ایستاد و شاخص کل فرابورس نیز با رشد ۰.۶۳ درصدی به ۱۸ هزار و ۵۹۳ واحدی رسید.

در این هفته کاری ارزش کل معاملات خرد برابر با ۱۵ هزار و ۲۴۳ میلیارد تومان بود، به طوری که شنبه ۳ هزار و ۶۵ میلیارد ، یکشنبه ۳ هزار و ۱۰۶ میلیارد، دوشنبه ۳ هزار و ۳۰۷ میلیارد، سه‌شنبه ۲ هزار و ۹۹۷ میلیارد و چهارشنبه ۲ هزار و ۷۶۸ میلیارد تومان، ارزش معاملات خرد ثبت شد.

در این هفته کاری میانگین سرانه خرید افراد حقیقی ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و میانگین سرانه فروش افراد حقیقی ۱۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان بود.

در این هفته کاری صنعت خودرو با افزایش ۶.۶۰ درصدی بیشترین رشد را بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن نیز صنعت محصولات فلزی با افزایش ۰.۳۳ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. صنعت حمل و نقل نیز با کاهش ۴.۵۳ درصدی بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی داشته است.

در میانه این هفته شاهد رفت و برگشت سنگینی در نرخ نفت بودیم که ناشی از افزایش مبتلایان به کرونا در چین و شایعاتی از افزایش تولید نفت عربستان بود که البته تکذیب شد؛ اما در مجموع کامودیتی‌ها نیز هفته متعادلی را پشت سرگذاشتند و به همین شکل بر روند بازار اثرگذار بودند.

این هفته خودروی ۲۰۷ بعد از کش‌وقوس‌های فراوان بالاخره در بورس کالا عرضه شد و همراه با اتفاقاتی که ناشی از تحولات در سودسازی این صنعت است در مجموع گروه خودرو در مرکز توجهات قرار گرفت. در نهایت با کاهش تبعات قیمت‌گذاری دستوری، افزایش نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها، رقابتی شدن قیمت لاستیک و.. می‌توان به بهبود شرایط صنایع امیدواربود و در مجموع این نکات بر روند بازار اثرگذار است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا