اخباربازار سرمایهتاپ

شاخص ۲ میلیون و ۳۶ هزار واحدی رسید/ به ارتفاع تقویت سمت تقاضا و ایجاد جو خرید عامل رشد بورس

طی هفته گذشته شاخص کل بورس با افزایش ۲.۱۷ درصدی به ارتفاع ۲ میلیون و ۳۶ هزار واحدی رسید.

به گزارش عصر خدمات، در هفته کاری قبل، شاخص کل هم وزن با افزایش ۱.۰۳ درصدی در پله ۷۱۳ هزار و ۱۵۳ واحد قرار گرفت و شاخص کل فرابورس نیز با افزایش ۰.۶۶ درصدی در تراز ۲۶ هزار و ۴۳۰ واحدی ایستاد و در نهایت این هفته هر سه شاخص روندی مثبت را طی کردند.

در این هفته کاری شاخص صنعت خودرو با افزایش ۵.۸۸ درصدی بیشترین رشد را در بین صنایع بورسی تجربه کرد و بعد از آن صنعت فرآورده‌های نفتی با افزایش ۵.۶۸ درصدی در جایگاه دوم قرار گرفت. در این هفته صنعت وسایل ارتباطی نیز با کاهش ۴.۳۷ درصد بیشترین اُفت را بین صنایع بورسی تجربه کرد.

بازار سرمایه تحت تاثیر یک گزارش در مورد صنعت خودرو و بحث آزاد شدن سهام وثیقه دولت در خساپا و خودرو و همچنین بولد شدن بحث واگذاری این دو خودروساز، توجه به خرید نماد‌های این گروه افزایش پیدا کرد و همین باعث افزایش ارزش معاملات و مثبت شدن عمومیت بازارشد، اما هر بار تقاضای سنگینی وارد این گروه می‌شود بلافاصله شاهد فروش آبشاری حقوقی‌ها هستیم که به صورت اتومات باعث فروکش شدن تقاضا و افزایش عرضه‌ها در روز‌های بعدی می‌شود.

چشم انداز مبهم بازار در میان مدت باعث شده تا خریداران با دید بلندمدت حضور نداشته باشد؛ خریدارانی که به قصد نگهداری خرید می‌کنند، بیشتر به دنبال سطوح حمایتی اند و بیشتر معامله گران به معاملات کوتاه مدت و نوسان گیری تا رفع ابهامات گرایش پیدا کرده اند.

هیأت تطبیق مصوبات دولت با قوانین، مصوبه نرخ خوراک صنایع و پتروشیمی‌ها را مغایر قانون و باطل اعلام کرد. خبر لغو مصوبه دولت هم با توجه به ابهامات، تاثیر خاصی در آخرین روزکاری روی نماد‌های معاملاتی نداشت.

بحث افزایش سرمایه‌ شرکت‌های بورسی داغ شد

 هر چند روز خبر مثبتی باعث توجه و جهت دهی نگاه‌ها و تقاضا به معاملات یک گروه می‌شود، ولی در بهترین حالت دوباره شاهد تعادل هستیم. با وجود تلاش‌های بازار ساز برای تقویت سمت تقاضا و ایجاد جو خرید، اما سایر پارامتر‌های تابلویی تنها بعد از یک روز دوباره ضعیف می‌شوند و امید‌ها به ادامه رشد بازار تضعیف می‌شود. بحث افزایش سرمایه‌ شرکت‌ها داغ شده است که جذابیت خاص خود را دارد. می‌توان بعد از ایجاد ثبات و تعادل در بازار و با وجود قیمت‌های مناسب برای سرمایه گذاری امید به بهتر شدن روند معاملات در روز‌های آتی داشت.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا