اخبارخودرو

شانزدهمین نمایشگاه بین المللی قطعات و مجموعه های خودرو آغاز به کار کرد

به گزارش عصر خدمات، در این نمایشگاه حدود ۵۰۰ شرکت بزرگ قطعه‌سازی داخلی و خارجی در ۱۰ سالن و نزدیک به ۲۵ هزار متر فضای نمایشگاهی به میزبانی شرکت بازرگانی بین‌المللی ایدرو حضور خواهند داشت.

شرکت‌کنندگان در این نمایشگاه در زمینه قطعات و مجموعه‌های خودرو، ماشین آلات و تجهیزات قطعه‌سازی، تحقیقات و طراحی مهندسی، مواد اولیه و تجهیزات جانبی، بازرگانی و خدمات پس از فروش، لوازم تزئیناتی و تعمیر و نگهداری خودرو فعالیت دارند.
در این نمایشگاه قطعه‌سازانی از چین، ترکیه، هند، آلمان و ایتالیا حضور خواهند داشت.
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی قطعات، لوازم و مجموعه های خودرو از امروز تا ۱۹ آبان به‌مدت ۴ روز برگزار خواهد شد.
افزایش عرضه خودرو به بازار از هفته آینده
رضا فاطمی امین امروز در جریان افتتاح این نمایشگاه اظهار کرد: ۱۰ پروژه در صنعت خودرو تعریف که اجرای آنها از دو ماه پیش آغاز شده است و با زمان‌بندی مناسب در حال پیشرفت است.

وزیر صمت افزود: صنعت خودرو به قطعه‌سازان بدهی زیادی دارد و زیان انباشته در این صنعت محرز شده است اما ما برای مدیریت اوضاع در چند بخش از جمله مدیریت جریان نقدینگی خودروسازان، کاهش هزینه‌های سربار آنها و اصلاح ساختار مالی شرکت‌ها در حال انجام کار هستیم.

وی با بیان اینکه یکی از ۱۰ پروژه ما در صنعت خودرو، اصلاح ساختار این صنعت است، گفت: با توجه به اینکه رابطه بین خودروساز و قطعه‌ساز در کشور ما رابطه نادرستی است و آشفتگی‌های زیادی دارد، به دنبال اصلاح این روابط هستیم. امروز به جای ارتباط مستقیم بین خودروساز و قطعه‌ساز که مشکلاتی همچون پیچیده شدن مدیریت، سخت شدن کنترل کیفیت قطعات و قیمت‌ها را به دنبال دارد، ما به دنبال مجموعه‌سازی در صنعت خودرو هستیم.

فاطمی‌امین با بیان اینکه در حال حاضر هر خودروساز با ۷۰۰ تا ۸۰۰ قطعه‌ساز کار می‌کند، گفت: پس از مجموعه‌سازی، هر خودروساز با ۷۰ تا ۱۰۰ مجموعه‌ساز کار خواهد کرد و مجموعه‌سازان نیز با قطعه‌سازان در ارتباط خواهند بود. این شیوه توسط خودروسازان خارجی اجرایی شده و موفق بوده است.

وزیر صمت در ادامه در خصوص تولید خودرو نیز گفت: ظرفیت‌ها و برنامه‌های همه ۱۰ خودروساز بزرگ کشور برای برنامه‌ریزی جهت تولید سالانه سه میلیون دستگاه خودرو تا سال ۱۴۰۴ اخذ شده است. اکنون ۹۰ درصد تولید خودرو توسط ایران‌خودرو و سایپا انجام می‌شود که این سهم تا سال ۱۴۰۴ به ۷۰ درصد کاهش خواهد یافت. به این ترتیب سهم سایر خودروسازان از ۱۰ به ۳۰ درصد خواهد رسید.

وی ادامه داد: طی دو ماه گذشته جلسات متعددی بین وزارت صنعت با خودروسازان در خصوص تأمین قطعات، رفع مشکلات خودروهای ناقص و … برگزار شد.

فاطمی‌امین افزود: طی هفته‌های آینده خودروهای باقی‌مانده در کف پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و به بازار عرضه خواهند شد. همچنین از هفته آینده ایران‌خودرو روزانه ۵۰۰ دستگاه و سایپا ۲۰۰ دستگاه بیش از ظرفیت کنونی خود تولید خواهند کرد که به این ترتیب عرضه خودرو افزایش می‌یابد.

به گفته وزیر صمت، برنامه‌های طراحی شده برای اصلاح صنعت خودرو در حال اجرا است و تا دو سال آینده شاهد صنعتی به روز با خودروهایی با مصرف سوخت پایین و با کیفیت خواهیم بود.

 رضا فاطمی امین در خصوص بدهی‌های خودروسازان گفت: برنامه مالی ایران خودرو و سایپا که عمده بدهی‌ها و مطالبات مربوط به آن هاست، تعریف شده و یکی از این بخش ها مدیریت جریان نقدینگی خودروسازها است که در حال انجام است.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا