اخبارتاپصنعت و تجارتویژه ها

صدور مجوز افزایش قیمت مسکنی مقطعی در صنعت خودرو/ خروج از تولید زیانده با تعیین قیمت بر اساس عرضه و تقاضا

لاماری ایما https://lamari.ir/

به گزارش عصر خدمات، پس از اعلام افزایش رسمی قیمت خودرو همانگونه که انتظار می رفت اظهارنظرهای متفاوتی در این باره مطرح شد که نه تنها پشتوانه علمی داشته بلکه بخش زیادی از آن ها بدون دانش و آگاهی از شرایط صنعت خودرو است. در این شرایط کارشناسان صنعت خودرو تاکید دارند که مدل فعلی قیمت گذاری تنها مسکنی برای شرایط فعلی صنعت خودرو بوده و لازم است هرچه سریع تر نسبت به نسخه ای دایمی با هدف خروج این صنعت از زیاندهی اقدام شود.

امید رضایی، کارشناس صنعت خودرو و قطعه در گفت و گو با خبرنگار خودروکار با اشاره به اظهارات پوپولیستی مطرح شده در خصوص افزایش قیمت خودرو بدون دانش و آگاهی می گوید: به طور قطع هرکس اجازه اظهارنظر خود در هر زمینه ای را داشته و نمی توان چندان افراد را در این زمینه محدود کرد اما در اظهارنظر آزادانه تخصص معنا دارد و از منظر خود به این موضوع نگاه می کند و این نظرات قابل احترام است اما واقعیت اینست که در بحث قیمت خودرو و اصلاح آن خودروساز باید نسبت به شفاف سازی و اطلاع رسانی و از شرایط صنعت خودرو دفاع کند.

وی می افزاید: در بیشتر مواقع و در شرایطی که خودروساز با چالش های متعددی روبرو است، سکوت کرده و مباحث و مواضع خود را از طریق مختلف مطرح شده اما به عنوان یک مصرف کننده تا زمانی که حاضر نباشیم قیمت خودرو از طریق عرضه و تقاضا تعیین شود هر سه عامل درگیر در این فرایند، از جمله تولیدکننده، قطعه ساز و مصرف کننده ناراضی خواهند بود. این شرایط در حالیست که همواره بخش زیادی از افراد نیز راضی هستند چرا که هرکس از منظر خود به این داستان نگاه می کند اما وقتی قیمت گذاری به بازار واگذار شود و بازار تعیین کننده قیمت باشد ، روند معقول تر خواهد بود.

رضایی ادامه می دهد: محدودیت های موجود در مباحث اقتصادی و کنترل برخی از قیمت های شاخص شاید دولت را به حوزه قیمت گذاری از جمله صنعت خودرو مجاب کند اما چندین سال است که کارشناسان مختلف در حال ارایه نظر در این باره هستند اما لازم است خودروساز یک بار برای همیشه باید در این باره عرض اندام کند.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به فرمول های مختلف قیمت گذاری در صنعت خودرو تصریح می کند: با وجود طرح فرمول های متعدد راهکار و پیشنهادی در حوزه قیمت گذاری خودرو انجام نشده که منتج به نتیجه مثبت ، درازمدت و ثبات در بازار شده باشد بنابراین افزایش قیمت فعلی اعمال شده نیز تنها در نقش یک مسکن خواهد بود و شاید بتوان انتظار داشت در مدت زمان طولانی منجر به بازگشت ثبات به بازار شود اما باید بپذیریم که یکبار برای همیشه نسبت به تدوین و پیاده سازی فرمول درست اقدام کنیم.

وی با تاکید بر توجه ویژه به  قیمت گذاری صنایع و سایر محصولات دیگر مصرفی اظهار می کند:صنعت خودرو نیز از این قاعده مستثنی نیست و تا زمانی که این رویه دیده نشود خودرو به کالای لوکس تبدیل خواهد شد اما تعریف قیمت خودرو از محل عرضه و تقاضا، خودرو را از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل می کند که تصمیماتی از این دست به وضعیت دامن زده و تبعات خاص دیگری به همراه دارد.

رضایی می افزاید: خودروساز باید به این پرسش پاسخ دهد که آیا از افزایش قیمت اعمال شده راضی است و با این میزان افزایش می تواند تعهدات خود را به قطعه ساز انجام دهد یا خیر؟ به طور قطع واقعیت اینست که این وضعیت تا مدت زمانی مشخص در صنعت خود جواب می دهد و باید دوباره نسبت به تعیین فرمول دیگری اقدام کرد. بنابراین باید یک بار برای همیشه تصمیم درستی گرفت در این صورت شاهد اظهارنظرهای بدون دانش و آگاهی نخواهیم بود.

وی با بیان این که وقتی  نقظع عطف داستان که تزریق نقدینگی است انجام نمی شود و بدهی ها افزایش می یابد، خودروساز با زیان انباشته بالایی روبرو می شود که این امر ثبات بازار را از بین برده و ریسک را افزایش می دهد، تصریح می کند: در این شرایط فرعیات به موضوع اصلی تبدیل می شود در حالی که با این فرمول ها نمی توان برای درازمدت ثبات را به بازار بازگرداند زیرا در شرایطی که مباحث مربوط به تورم  دست به دست هم می دهد و قیمت هر کالای مصرفی نسبت به کشش بازار تعیین می شود، نمی توان رویه دیگری در پیش گرفت و در غیر این صورت دوباره صنعت خودرو با چالش جدیدی روبرو خواهد شد بنابراین لازم است بررسی وتحلیل مناسب تری انجام تا صنعت خودرو برای یک بار و همیشه چالش قیمت گذاری را کنار بگذارد.

 

میترا ممسنی

 

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا