اخباربانک و بیمهتاپ

‌صرافی‌های متخلف‌ در بحران‌های ارزی سودهای کلان کسب می‌کردند

یک اقتصاددان گفت: صرافی‌ها متخلف در دوران نوسانات ارزی، ارز را خارج از شبکه رسمی و قانونی به فروش می‌رساندند یا تعدادی از آنها نیز اقدام به پولشویی و کسب سودهای کلان می‌کردند و به نوسانات دامن می‌زدند.

به گزارش عصر خدمات،آلبرت بغزیان‌ درباره تخلف صرافی‌ها و نقش آنها در بازار ارز، اظهار کرد: نرخ ارز هم اکنون که بانک مرکزی به دنبال سیاست تثبیت است، در محدوده مشخصی کنترل شده و در آن محدوده هم نوسان چندانی ندارد، بنابراین در حال حاضر که سیاست تثبیت دنبال می‌شود، می‌توان عوامل ایجاد‌ نوسانات ارزی را در ماه‌های قبل شناسایی و بررسی کرد‌.

وی ادامه داد: تخلفات صرافی‌ها موجب ایجاد گرد و خاک در بازار ارز می‌شود به نحوی که در دوران نوسانات ارزی، گاهی صرافی‌ها ارز را خارج از شبکه رسمی و قانونی به فروش می‌رساندند یا تعدادی از آنها نیز اقدام به پولشویی و کسب سودهای کلان می‌کردند و به نوسانات دامن می‌زدند که لازم بود برخورد جدی و قاطعی با آنها بشود.

این استاد اقتصاد دانشگاه تهران افزود: گاهی صرافی‌ها اقدام به انجام فعالیت‌های غیرقانونی و خارج از مقررات در انتقال یا خرید و فروش ارز می‌کردند، درواقع صرافی‌ها روی نوسانات ارزی ایجاد شده، موج سواری می‌کردند که به ضرر اقتصاد و بازار و فعالان اقتصادی و مردم تمام می‌شد.

بغزیان اضافه کرد: نقش صرافی‌های متخلف در نوسانات ارزی غیر قابل انکار است اما به هر حال بانک مرکزی با سیاست‌های ارزی مانند ضرورت افتتاح حساب ارزی در تقاضاهای ارز سهمیه‌ای و ایجاد مرکز مبادله طلا و ارز توانست روند صعودی نرخ ارز را نزولی و سپس سیاست تثبیت را اجرایی کند.

بنابراین گزارش بانک مرکزی مدتی است که سیاست تثبیت را در دستور کار قرار داده است؛ سیاستی که منظور از اجرای آن نگه داشتن نرخ ارز در محدوده مشخصی است؛ اجرای این سیاست از ابتدای سال تاکنون تاثیرات مثبتی بر اقتصاد کشور داشته و آن را برای فعالان اقتصادی پیش‌بینی‌پذیرتر از قبل کرده است.

در نوسانات نرخ ارز عوامل متعددی مانند جوسازی کانال‌های تلگرامی، رفتار هیجانی مردم و تخلفات صرافی‌ها و دلالان بازار نقش داشته است، بر همین اساس بانک مرکزی نیز با هدف ساماندهی بازار ارز تصمیم به ساماندهی صرافی‌ها و انحلال کانون صرافان گرفت‌ که به عقیده کارشناسان این برخورد جدی و قاطع ارزشمند است و به نفع اقتصاد و بازار خواهد بود.

برای خواندن اخبار بازار سرمایه و اخبار اقتصادی اینجا کلیک کنید.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا