اخبارتاپصنعت و تجارت

عملیات سوخت‌گیری در کشور به نحو مطلوب انجام می‌شود/ افتتاح فاز اول خط لوله تابش تا ۲۰ روز آینده

وزیر نفت گفت: در مصرف بنزین رکوردهای تازه‌ای داریم. نزدیک به ۱۳۷ میلیون لیتر بنزین مصرف شده است. با تدابیر خوبی که از قبل برنامه‌ریزی شده بود غافلگیر نشدیم و عملیات سوخت‌گیری به نحو مطلوب انجام می‌شود.

به گزارش عصر خدمات ،جواد اوجی امروز در گفت و گویی تلویزیونی اعلام کرد: در بحث تأمین سوخت جایگاه‌های کشور همکاران ما به‌صورت شبانه‌روزی فعالند.

وی افزود: حمل‌ونقل تانکرهای سوخت‌رسان به‌ویژه در محورهای شمال و شمال شرق کشور کمی دچار مشکل شده است. خواهشم این است که مسافرین عزیز مسیر این تانکرها را تسهیل کنند.

وزیر نفت با بین اینکه فاز اول خط لوله تابش به طول ۴۶۰ کیلومتر تا ۲۰ روز آینده افتتاح می‌شود، اظهار کرد: خط لوله تابش مسیر انتقال فرآورده‌های نفتی را از استان هرمزگان به جنوب کرمان انجام می‌دهد، بهره‌برداری همین فاز باعث می‌شود ۲۰۰۰ تانکر سوخت انتقال فرآورده از این ناوگان حذف شود. صفر تا صد این پروژه انتقال خط لوله در دولت سیزدهم انجام شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به تمهیدهای اندیشیده شده در زمینه تولید و ذخیره سازی سوخت مایع در سراسر کشور با وجود افزایش مصرف، وزارت نفت غافلگیر نشد و توانست این افرایش مصرف بی‌سابقه را مدیریت کند، اظهار کرد: عمده پالایشگاه‌های نفتی کشور در جنوب واقع شده‌اند، بخش قابل‌توجهی از این سوخت از انبارهای نفت در سراسر کشور با تانکرهای سوخت‌رسان به‌صورت شبانه‌روزی به مبادی مصرف منتقل می‌شود.

وی افزود: با توجه به ترافیک سنگین در شماری از محورهای شمال و شمال‌شرق کشور تردد بعضی از تانکرهای سوخت مایع با تاخیرهایی روبه‌رو بوده است، ضمن تشکر از پلیس راهور تقاضا داریم مسیر برای رفت و آمد این تانکرها همواره باز باشد تا بتوانیم سوخت را به‌موقع به جایگاه‌های عرضه برسانیم.

وی درباره الزام دولت برای جابه‌جایی سوخت مایع با خطوط لوله و راه‌آهن یادآور شد: متاسفانه در سال‌های گذشته به‌ویژه در دولت قبل احداث خطوط لوله جدید انتقال فرآورده نداشته‌ایم اما با آغاز این دولت طراحی و احداث این خطوط آغاز شد برای نمونه خط لوله هزار و ۵۰۰ کیلومتری از مبدا هرمزگان به شمال کشور طی دو سال اخیر آغاز شده و به‌زودی فاز نخست این خط لوله به طول ۴۶۰ کیلومتر تا جنوب کرمان به بهره‌برداری خواهد رسید.

وزیر نفت ادامه داد: با بهره‌برداری از فاز نخست خط لوله یاد شده از تردد بیش از ۲ هزار کامیون سوخت‌رسان جلوگیری خواهد شد، ادامه این خط لوله (تابش) نیز ظرف ۲ تا ۳ سال آینده تکمیل می‌شود.

اوجی با یادآوری اینکه عملیات اجرایی خط لوله پارس که یک انشعاب از خط لوله تابش است و سمت استان فارس می‌رود به‌زودی آغاز می‌شود، افزود: امروز نزدیک به روزانه ۱۵ میلیون لیتر نسبت به روزهای نخست آغاز به‌کار دولت سیزدهم افزایش تولید بنزین در کشور داشته‌ایم.

وی با بیان این که با احداث پتروپالایشگاه‌های نفتی در سال‌های آینده موضوع کمبود بنزین به‌صورت بلندمدت حل خواهد شد، گفت: هیچ‌گونه افزایش قیمتی برای بنزین و دیگر فرآورده‌های نفتی در دستور کار دولت نیست و خبرهای منتشر شده از سوی برخی رسانه‌های معاند تنها با هدف تشویش اذهان عمومی است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا