اخباراقتصاد کلانتاپویژه ها

لزوم حذف ارز ترجیحی از اقتصاد/ قیمت ها به مرور تعدیل می شود

مصطفی محمدی در گفت وگو با خبرنگار پایگاه خبری عصری خدمات،در خصوص تاثیر حذف ارز ترجیحی در اقتصاد گفت: تخصیص ارز ترجیحی با فرض غلط امکان و توانایی تخصیص ارز ۴۲۰۰ برای کل نیازهای وارداتی کشور از اوایل سال ۹۷ آغاز شد، در ابتدا به تمامی اقلام وارداتی کشور، ارز ترجیحی تخصیص داده می شد. همزمان با آن قیمت ارز در بازار آزاد در حال افزایش بود و عمده منبع تخصیص ارز ترجیحی ارز نیمایی شامل صادرات نفت، فولاد و پتروشیمی بود؛ از این زمان فساد و رانت در تخصیص ارز ترجیحی تشدید شد و متقاضی برای ارز ۴۲۰۰ تومانی افزایش پیدا کرد بنابراین ریشه این موضوع از ابتدا ایراد دارد اگرچه که چرایی این تصمیم را باید با مدنظر قراردادن شرایط آن روز کشور تحلیل نمود .

وی در ادامه افزود:بدیهی است شوک حذف ارز ترجیحی از کالاهای اساسی موجب تشدید تورم و افزایش نرخ کالاها شود چرا که در حال حاضر تولید کنندگان ما برای تامین نقدینگی‌ با مشکل مواجه می شودند  آن هم به این دلیل است که با توجه به کاهش ارزش پول ملی تأمین نقدینگی هرساله برای تولید کنندگان افزایش داشته و موجب شده تا نتواند به اندازه ظرفیت کارخانجات خود تولید داشته باشند؛ نکته قابل اهمیت اینجاست که نقدینگی مورد نیاز تولید نسبت به سال گذشته ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

مدیر گروه مطالعات صنعت و معدن موسسه مطالعات و پژوهش های بازرگانی اظهار کرد: دولت در بسیاری از مواقع برای تامین ارز ۴۲۰۰ تومانی مجبور به فروش اوراق قرضه است و در این شرایط وامی که بانک ها می توانند در اختیار تولید قرار دهند خود دولت از آنها گرفته که در این شرایط مجددا تولید با مشکلاتی روبرو می شود و فشار مضاعفی به دولت و بخش های مختلف تولید وارد می شود.

محمدی تصریح کرد: اگر در زمینه حذف ارز ترجیحی پیوست حمایت غیرتورمی از تولید و حمایت غیرتورمی  از اقشار کم درآمد در کنار پیش رفتن به سمت واقعی شدن قیمت ها با هم در یکسو قرار گیرد؛ اگرچه در ابتدا با افزایش قیمت کالا ها روبرو می شویم ولی با گذشت زمان قیمت‌ها تعدیل می‌شود.

وی تصریح کرد: اگر در زمینه حذف ارز ترجیحی پیوست حمایت غیرتورمی از تولید و حمایت غیرتورمی  از اقشار کم درآمد در کنار پیش رفتن به سمت واقعی شدن قیمت ها با هم در یکسو قرار گیرد؛ اگرچه در ابتدا با افزایش قیمت کالا ها روبرو می شویم ولی با گذشت زمان قیمت‌ها تعدیل می‌شود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا