اخبارتاپخودروویژه ها

محدودیت های برای واردات بیشتر می شود/ جو روانی بازار قیمت ها را کاهش داد

لاماری ایما

به گزارش عصر خدمات، با برگشت مصوبه ساماندهی بازار خودرو از شورای نگهبان به مجلس شورای اسلامی برای رفع ابهامات را دیگر گمانه زنی ها برای موضوع واردات خودرو افزایش یافت.

پیش تر پیش بینی شده بود با آزاد سازی واردات خودرو قیمت ها به تعادل رسیده و صنعت خودرو توان کیفی تولیدات خود را افزایش می دهد، جو روانی بازار نیز به این پیش بینی ها واکنش نشان داده و قیمت ها در برخی خودرها با کاهش های چند ده میلیونی همراه شد. اما با برگشت این مصوبه به مجلس می توان پیش بینی کرد بار دیگر قیمت ها افزایشی شود.

بابک صدرایی کارشناس صنعت خودرو در گفت و گو با خبرنگار «خودروکار» بیان کرد: با توجه به اصلاحاتی که در این طرح صورت می گیرد و به نوعی طرح از شورای نگهبان دوباره به مجلس باز می گردد، بدان معنا است که محدودیت ها بر روی واردات بیشتر خواهد شد با توجه به شرایط فعلی اگر این واردات آزاد شود به صورت بسیار محدودی صورت می گیرد.

وی ادامه داد: باید منتظر ماند و دید شرایط براساس وضعیت اقتصادی و سیاست های کلان به کدام سو می رود، زیرا این شرایط بر میزان واردات اثر گذار خواهد بود.

به گفته صدرایی، در حال حاضر با توجه به شرایط، ظرفیت برای واردات انبوه وجود ندارد.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به قیمت خودروهای چینی نیز گفت: در بازاری که امروز خودروهای چینی در آن حضور دارند، این واردات چندان تاثیری بر قیمت خودروهای چینی نداشته باشد زیرا بازار به سمت واردات خودروهای لوکس تر با قیمت های بالاتر خواهد رفت که بازار هدف خاص خود را خواهد داشت که به اعتقاد بنده همچنان قیمت ها بالا خواهد بود.

وی تصریح کرد: اگر واردات به هر دلیلی به صورت انبوه انجام شود با کاهش قیمت مواجه می شویم اما به صورت محدود چندان تاثیری بر شکسته شدن قیمت ها نخواهد داشت.

صدرایی درباره تاثیر برگشت مصوبه به مجلس بر قیمت ها گفت: این موضوع جو روانی بوده و اگر واردات به صورت کامل ممنوع شود شاید قیمت ها بسیار بیشتر از 10 الی 20 میلیون افزایش پیدا کند.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا