اخبار اقتصادیخودرو

معرفی قوی ترین موتور سه سیلندر داخلی در نمایشگاه موتور تهران

موتور سه استوانه پاشش مستقیم، به عنوان قوی‌ترین موتور سه استوانه در خانواده موتور سه استوانه بنزینی در نهمین نمایشگاه موتور تهران و در محل برگزاری همایش بین‌المللی موتورهای درون‌سوز و نفت به نمایش درآمده است.

به گزارش عصر خدمات ،این موتور با برخورداری از سامانه سوخت رسانی تزریق مستقیم مرکزی بنزین در محفظه احتراق خود و مجموعه پرخوران (توربوشارژ) قابلیت تولید بیشینه توان ۱۴۸ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۲۴۰ نیوتن متر را دارد و سطح آلایندگی موتور ۳F3H یورو شش است.

قطعات اصلی موتور شامل بدنه، بستار، دسته سمبه، سمبه خام با بقیه موتورهای خانواده موتور مشترک است و در زنجیره تامین کنندگان داخلی و خارجی تولید خواهد شد.

این موتور از سه ماهه اول سال ۱۴۰۳ بر روی بسیاری از خودروهای تولیدی ایران‌خودرو، جایگزین قوای محرکه فعلی می‌شود و در سبد مصرف سوخت خودروهای تولیدی ایران‌خودرو نقش کاهشی بسزایی را ایفا می‌کند.

نمایش تارا با موتور سه استوانه 
هم زمان با برپایی این رویداد، خودروی تارا با موتور سه استوانه معرفی شد، نکته حایز اهمیت آن است که خودروی مذکور در سبد محصولات آتی ایران‌خودرو از موتورهای مختلف خانواده موتور سه استوانه همانند ۳F3L استفاده خواهد کرد. موتور ۳F3L دومین موتور در خانواده موتور سه استوانه به لحاظ عملکردی و اولین موتور معرفی شده به بازار خواهد بود. این موتور با استفاده از مجموعه پاشش درگاهی بنزین و مجموعه پرخوران، قابلیت تولید بیشینه توان ۱۲۰ اسب بخار و بیشینه گشتاور ۱۸۵ نیوتن متر و سطح آلایندگی یورو شش را دارد. محصول تارا با قوای محرکه موتور سه استوانه ۳F3L و جعبه دنده دستی MT6 یکی از محصولاتی است که در سال ۱۴۰۲ قابل عرضه به بازار خواهد بود.

جذابیت‌های مختلف عملکردی این خودرو به‌گونه‌ای است که با حفظ شرایط عملکرد خودرو نسبت به خودروی تارا و نسل جدید موتور تنفس طبیعی EF7 (NA+) دارای مزیت چشم‌گیر کاهش مصرف سوخت است و نتایج شبیه‌سازی‌های انجام شده، حاکی از دست‌یابی این موتور به مصرف سوخت ۵.۷ لیتر در پیمایش ۱۰۰ هزار کیلومتر با رعایت استاندارد آلایندگی یورو شش است.

در این نمایشگاه، علاوه بر ۱۷ قطعه‌ساز بزرگ کشور که قطعات موتوری تولید‌ی‌ خود را به نمایش گذاشته‌اند، شرکت دانش‌بنیان تحقیق، طراحی و تولید موتور ایران‌خودرو نسل‌های مختلف موتورهای درون‌سوز و هیبریدی و تازه‌ترین دستاوردها در حوزه قوای محرکه و خدمات مهندسی را به نمایش گذاشته است.

در عین حال، قطعات موتوری داخلی سازی شده توسط این شرکت از جمله ای.سی.یو، حسگرها و عملگرهای سیستم مدیریت هوشمند خودرو، نرم‌افزار ای.سی.یو نیز به نمایش درآمده است.

آزمون سرد موتور و دستگاه سنجش آلایندگی تا سطح یورو شش به عنوان جدیدترین خدمات ایپکو که کاهش ارزبری قابل توجهی خواهد داشت نیز در نمایشگاه موتور در معرض دید بازدیدکنندگان قرار گرفته است.

نمایشگاه موتور تهران مورد بازدید مهندس میرسلیم، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، دکتر مهدی خطیبی مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو و مهندس تیموری مدیرعامل سایپا قرار گرفت.
گفتنی است، نهمین نمایشگاه موتور تهران از ۲۷ تا ۲۹ اردیبهشت ماه در سالن نمایش ساپکو پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

منبع: ایکوپرس

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا