خودرومقایسه خودرو

هیوندای جنسیس کوپه بخرم یا تویوتا GT 86 ؟

 

خودروهای اسپرت همیشه نماد لذت بردن از رانندگی هستند. اتومبیل‌هایی که به ظاهر خشن آن‌ها بیشتر از جادار بودن فضای داخلی اهمیت داده می‌شود از همین رو شاید انتخاب همگان نباشد و از این خودروها نتوان برای مسافرت‌های طولانی یا حمل و نقل تو شهری استفاده کرد.

خودروهایی که برای اوج گیری سرعت در جاده‌های بزرگ هستند تا راننده از سرعت، شتاب، هندلینگ و … آن‌ها لذت ببرد. شرکت‌های بزرگ همیشه برای نشان دادن توانایی‌های خود در این بخش سرمایه گذاری زیادی می‌کنند تا بتوانند نظر خریداران در سرتاسر دنیا را به خود جلب کنند. در این مقاله تصمیم داریم تا دو خودروی اسپرت وارد شده به بازار ایران در سال‌های گذشته یعنی هیوندای جنسیس کوپه و تویوتا GT86 را مقایسه کنیم.

مقایسه ظاهری هیوندای جنسیس کوپه و تویوتا GT86

ظاهر هر دو خودرو اسپرت و به صورت کوپه طراحی شده است تا بتواند نظر طرفداران خودروهای این چنینی را به خود جلب کند. از مشخصه‌های ویژه این اتومبیل‌ها داشتن تنها 2 درب است. جادار بودن فضای صندلی‌های جلو که موجب راحت بودن راننده و سرنشین صندلی شاگرد است از دیگر ویژگی‌های خودروهای اسپرت به شمار می‌رود. البته این موضوع کوچک شدن فضای سرنشینان عقب را به دنبال خواهد داشت. در نمای جلویی هیوندای کوپه می‌توانید چراغ‌های کشیده با زاویه شکسته را ببینید که موجب خشن شدن نمای جلویی خودرو شده است. همچنین جلو پنجره این اتومبیل که علاوه بر فضای زیر کاپوت روی سپر را هم پوشش داده است.

تویوتا GT86

در نمای جلویی تویوتا GT86 چراغ‌های کشیده که در آن یک بخش دایره‌ای شکل واقع شده است را می‌توانید ببینید. کشیدگی و شکستگی زاویه‌های این خودرو از رقیب کره‌ای خود کمتر است اما طراحی جذاب این اتومبیل باعث شده تا جی‌تی 86 از طرفداران زیادی برخوردار باشد. جلو پنجره این اتومبیل در پایین‌ترین بخش سپر واقع شده است. در نمای بغل تویوتا GT86 می‌توانید سیمای یک خودرو کاملا اسپرت و جمع و جور را ببینید. فرم عضلانی روی بدنه و کشیدگی دماغه خودرو به خوبی از این نما قابل رؤیت است. همچنین در قسمت صندوق عقب شاهد کوچک بودن و بریده بودن صندوق عقب هستیم که علاوه بر زیبایی در اتومبیل‌های اسپرت کاربردی هم هست.

در نمای بغل هیوندای جنسیس کوپه می‌توانید شاهد یک اتومبیل اسپرت کشید باشید. در این خودرو هم بخش صندوق عقب فرمی بریده دارد. دماغه خودرو در نمای بغل هیوندای جنسیس کوپه از رقیب ژاپنی خود کشیده‌تر است. از دیگر مواردی که در نمای بغل این اتومبیل می‌توانید ببینید منحنی‌های روی بدنه است که فرم کشیده و اسپرت به اتومبیل داده‌ است. از ويژگی‌های مشترک بین هر دو خودرو رینگ‌های اسپرت و آلومینیومی آن‌ها است که نمای جذاب اتومبیل را تکمیل کرده است.

نمای عقب هر دو خودرو با توجه به نمای جلویی آن‌ها طراحی شده است. چراغ‌های هیوندای جنسیس کوپه کشیده است و چراغ‌های تویوتا جی‌تی 86 هم یک دایره در چراغ‌ کشیده خود دارد. در جی‌تی 86 پلاک بر روی درب صندوق عقب نصب می‌شود. همچنین یک دیفیوزر بزرگ در پایین این اتومبیل واقع شده است که اگزوزهای بزرگ خودرو در آن  طراحی شده‌اند. در نمای عقبی هیوندای کوچه نمای ساده‌تری را می‌بینید که پلاک اتومبیل بر روی دیفیوزر نصب می‌شود. در دو طرف دیفیوزر می‌توانید اگزوهای خودرو را ببینید. نمای داخلی هر دو اتومبیل با توجه به اسپرت بودن آن‌ها طراحی شده تا بتواند با نمای بیرونی هم‌خوانی داشته باشد.

تویوتا GT86

 

در کابین هر دو خودرو می‌توانید نمایشگر و پنل دکمه‌ها را روی داشبورد ببینید. پنل روی داشبورد هیوندای جنسیس کوپه نصب به رقیب خود تویوتا جی‌تی 86 شیب‌دارتر نصب شده است که البته این به دلیل زاویه صندلی و نحوه قرارگیری راننده است. فرمان هر دو خودرو دارای دور چرم و دکمه‌های کنترلی است که علاوه بر زیبا بودن کاربردی هم هستند. چراغ‌های نمایشگر پشت فرمان و پنل روی داشبورد در تویوتا GT86 قرمز رنگ است که شب‌ها جلوه بی‌نظیری را در اختیار راننده می‌گذارد. نمای کابین هر دو خودرو تلفیقی از طراحی کلاسیک و مدرن در نظر گرفته شده است تا به راننده حس و حال خودروهای اسپرت بهتر القا شود.

مقایسه ابعاد و اندازه تویوتا جی تی 86 و هیوندای جنسیس کوپه

طول، عرض و ارتفاع تویوتا GT 86 به ترتیب 4234 در 1775 در 1285 میلی‌متر است. همچنین فاصله دو محور در این خودرو 2570 میلی‌متر است. این میزان برای هیوندای جنسیس کوپه به ترتیب 4630 در 1864 در 1384 میلی‌متر است. فاصله دو محور جلو وعقب در این اتومبیل 2819 میلی‌متر است. هر دو خودرو برای 4 سرنشین فضای کافی دارند اما فراموش نکنید که فضای صندلی‌های عقب کم است و بستگی به تنظیم صندلی‌های جلو دارند. وزن تویوتا جی‌تی 86 چیزی معادل 1278 کیلوگرم و وزن هیوندای جنسیس کوپه هم 1278 کیلوگرم است. هر دو خودرو از رینگ‌های 17 اینچی و تایرهایی با قطر 215 تا 225 میلی‌متر استفاده می‌کنند. باک بنزین تویوتا جی‌تی 86 چیزی معادل 50 لیتر و باک بنزین هیوندای کوپه هم 65 لیتر است.

مقایسه فنی تویوتا GT 86 و هیوندای جنسیس کوپه

هر دو خودرو در بخش فنی بسیار عالی عمل کرده‌اند و پیشرانه‌های قدرتمندی را روی اتومبیل‌های خود قرار داده‌اند اما موتور هیوندای جنسیس کوپه از نظر قدرت یک سر و گردن بالاتر از تویوتا جی‌تی 86 است. البته این به آن معنا نیست که توانایی‌های این اسپرت ژاپنی کم باشد و جی‌تی 86 هم حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. پیشرانه تویوتا جی‌تی 86 دارای 4 سیلندر و 16 سوپاپ است که می‌تواند قدرتی معادل 200 اسب بخار در 7000 دور در دقیقه را تولید کند. این موتور تنفس طبیعی دارای حجمی معادل 2 لیتر است که توان تولید 205 نیوتن‌متر در 6400 دور در دقیقه گشتاور را دارد.

در مقابل موتور هیوندای جنسیس کوپه دارای 6 سیلندر و 24 سوپاپ است که می‌تواند قدرتی معادل 306 اسب بخار در 6300 دور در دقیقه را تولید کند. این پیشرانه تنفس طبیعی دارای حجمی معادل 3.8 لیتر است که می‌تواند 360 نیوتن‌متر در 4700 دور در دقیقه گشتاور تولید کند. این اختلاف قدرت خود را در شتاب دو اتومبیل هم نشان داده است. جایی که شتاب صفر تا 100 تویوتا جی‌تی 86 چیزی معادل8.2 ثانیه است اما شتاب صفر تا 100 هیوندای کوپه 5.9 ثانیه است. حداکثر سرعت تویوتا GT 86 چیزی معادل 200 کیلومتر در ساعت و حداکثر سرعت هیوندای کوپه هم 240 کیلومتر در ساعت است.

تویوتا GT86

مصرف سوخت ترکیبی تویوتا جی‌تی 86 چیزی معادل 8.7 لیتر در 100 کیلومتر است. این میزان برای هیوندای جنسیس کوپه 12.4 لیتر در 100 کیلومتر است. گیرکس جی‌تی 86 اتوماتیک 6 سرعته و گیربکس جنسیس کوپه هم اتوماتیک 8 سرعته است. هر دو خودرو دیفرانسیل عقب هستند و تویوتا جی‌تی 86 از تکنولوژی دیفرانسیل لغزش محدود بهره‌مند شده است.

مقایسه آپشن ها و امکانات رفاهی تویوتا جی تی 86 و هیوندای کوپه

از ویژگی‌های خودروهای اسپرت این است که امکانات کمی روی آن‌ها قرار می‌گیرد، زیرا اصل توجه در این نوع خودروها بر روی بخش فنی و طراحی است. با این وجود شرکت‌های سازنده برای این خودروها امکانات و آپشن‌هایی خوبی را در نظر گرفته‌اند. وجود امکانات ایمنی مانند کیسه‌های هوا و سیستم ترمز ضد قفل ABS یکی از این امکانات است. سیستم پخش صوتی قوی از دیگر امکاناتی است که برای این دو خودرو در نظر گرفته شده است.

 

 

نویسنده: نادر شاه نشین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا