اخبارتاپخودروویژه ها

واردات خودرو قیمت ها را کنترل می کند/ از امروز به فکر تامین باتری خودروهای برقی باشیم

لاماری ایما

به گزارش خبرنگار خودروکار، طرح ساماندهی خودرو از مجلس دهم صادر شده و به شورای نگهبان ارجاع داده شده اما در شورای نگهبان رد شد. علت رد طرح این بود که با اقتصاد مقاومتی همسویی نداشت، در بعضی موارد هم گفته می‌شد که مطابق با قانون اساسی نیست. طرح به کمیسیون صنایع ارجاع داده شد تا اصلاحاتی در آن انجام شود.

عضور کمیسیون صنایع و معادن مجلس در این باره بیان کرد:  طبق اصلاحیه مجلس بر این طرح، هر کسی که بتواند خودرو یا قطعات خودرو صادر کند و برای دولت هزینه ارزی ایجاد نکند می‌تواند واردات خودرو داشته باشد البته تنها واردات خودروی هیبریدی و برقی با این شرایط آزاد می‌شود.

درواقع  با این شرایط ورود خودروهای برقی و هیبریدی در ازای صادرات آزاد شده و ارزی از کشور خارج نمی شود.

جواد مرزبان راد عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت و کارشناس صنعت خودرو با اشاره به آزاد شدن واردات خودروهای هیبریدی و برقی،  گفت: با اجرای چنین طرحی می توان گفت دولت به دنبال ایجاد مشوق های صادراتی برای صنعت خودرو است.

وی ادامه داد: درواقع در این طرح هم شاهد رونق صادرات هستیم و هم با آزادسازی واردات و افزایش عرضه به بازار، قیمت ها تا حدودی کنترل می شود اما با توجه به اینکه خودروهای هیبریدی و برقی خودروهایی خاص هستند کاهش قیمت ها چندان چشمگیر نیست.

مرزبان راد همچنین تصریح کرد: خودروهای برقی و هیبریدی از مزیت هایی همچون مصرف سوخت کمتری برخوردار هستند اما درواقع این خودروها به صورت غیر مستقیم از سوخت های فسیلی استفاده می کنند زیرا برای تولید برق در نیروگاه ها نیازمند گاز و مازوت هستیم درنتیجه این خودروها به میزان کمتری سوخت فسیلی مصرف می کنند.

عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت اظهار کرد: اما موضوع دیگری که باید در عرضه این خودروها مورد توجه قرار بگیرد باتری های موجود در آنهاست. باتری مصرفی در این خودروهای گران قیمت و کاملا وارداتی بوده و عمر واقعی مصرف آنها کمتر از 5  سال است. یعنی کسی که این خودرو را خریداری می کند باید کمتر از 5 سال دیگر باتری آن را با قیمت بالایی و به صورت وارداتی تامین کند.

مرزبان راد افزود: درنتیجه واردات این نوع خودروها خالی از مشکل نخواهد بود اما باید به موازات واردات آنها به دنبال راهی برای تامین این باتری ها در داخل کشور باشیم. درواقع باید برای تولید این نوع باتری ها وارد سرمایه گذاری شد و مواد اولیه مورد نیاز آن را وارد کرد.

وی ادامه داد: وجود ذخایر لیتیوم در افغانستان می تواند راهی برای واردات مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این باتری ها باشد.

به گزارش خودروکار، هرچند واردات خودروهای هیبریدی  و برقی می تواند در کاهش مصرف سوخت موثر باشد اما باید برای چالش های پیش رو از جمله زیرساخت های برقی و همچنین تامین باتری های مورد نیاز راهکارهای مناسبی یافت.

کتایون ملکی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا