اخبارخودرو

واکنش مثبت بازار به افزایش کیفیت شاهین/ افزایش رقابت پذیری سدان سایپا

لاماری ایما https://lamari.ir/

از جمله شاخص های مهمی که خریداران خودرو همواره مد نظر دارند، کیفیت مناسب یک محصول است. از این رو بازار خودرو نیز با توجه به این موضوع و تغییرات کیفی محصولات واکنش های مثبت و منفی از خود نشان می دهد. اما هم زمان با رشد کیفی در یک خودرو معمولا ارزش آن محصول در بازار هم افزایش پیدا می کند.

به گزارش عصر خدمات، البته به طور کلی کیفیت یک محصول جدید هر چند قبل از ورود به بازار توسط روش های مختلف سنجش و تست می شود، اما گاهی تولیدات سری اول از یک خودروی کاملا جدید، ممکن است دچار نوسان های کیفی باشد. این موضوع حتی در عملکرد خودروسازان به نام جهانی همچون تویوتا هم دیده می شود.

بارها اتفاق افتاده که خودروسازن بزرگ جهان حتی پس از تولید چند ساله یک خودرو، محصولات را برای رفع عیب یک قطعه به شبکه نمایندگان خود فراخوانده اند. حتی گاهی تعداد محصولات فراخوان شده به چند میلیون دستگاه می رسد. به طور مثال تویوتا که محصولات آن از نظر کیفیت در رده اول بازارهای جهانی و به خصوص آمریکا قرار دارند، حدود سه سال قبل 3.4 میلیون دستگاه از تولیدات خود را به دلیل نقص در کیس های هوا به شبکه نمایندگی ها فراخواند.

در ایران نیز این تجربه وجود داشته است. سدان شاهین خودرویی کاملا جدید بود که در خلال تحریم های سخت با همت قطعه سازان داخلی و به طور کلی زنجیره تامین توانست از خطوط تولید سایپا خارج شود. خودرویی که بی شک از نظر کیفیت آن را نمی توان با یک تویوتا مقایسه کرد، اما حاصل تلاش شبانه روزی صنعت گران داخلی در سخت ترین تحریم های تاریخ است.

شاهین در روزهای اول تولید از نظر کیفیت رده متوسطی را تجربه کرد، زیرا قطعه سازان داخلی به یک باره در بازه زمانی کوتاه و بدون کمک از طرف های خارجی وارد فاز داخلی سازی این خودرو شدند. در نهایت حاصل کار هر چند ارزشمند بود، اما اشکالاتی از نظر کیفی داشت که گویا با اخباری که از سایپا به گوش می رسد، رفع شده اند. شنیده ها حاکی از آن است که محمد علی تیموری مدیرعامل این گروه خودروسازی علاوه بر اجرای پروژه های افزایش کیفیت محصولات سایپا، سفت و سخت پای افزایش کیفیت شاهین ایستاده است و حتی مراجعات این خودرو به شبکه نمایندگی های سایپا نیز کاهش چشم گیری دارد.

سایپایی ها در مسیر افزایش کیفیت خودروی شاهین به سراغ پایش نظرات مشریان رفته اند و از این مسیر نقاطی همچون عایق بندی اتاق خودرو به منظور کاهش نفوذ صدا، تنظیمات مجدد درب ها و یا ارتقاع کیفی ادوات شیشه بالا مورد بازنگری و اصلاح قرار گرفته است.

ضمن اینکه گارانتی سه ساله شاهین نیز نشان می دهد، سازنده سعی کرده کیفیت این خودرو را طوری ارتقاع دهد که بتوان روی این خودرو بیش از این ها حساب کرد. اخبار غیر رسمی نشان می دهد، نارنجی پوشان جاده مخصوص در همکاری با زنجیره تامین قطعات شاهین فیلترهای سخت گیرانه تری را برای افزایش کیفیت این خودرو به کارگیری کرده اند و در نهایت نیز گویا این سخت گیری جواب داده است.

نکته جالب توجه هوشمندی بازار خودرو نسبت به افزایش کیفیت شاهین است. زیرا در حالی که این سدان سایپایی ها تا همین دو ماه پیش در نوسانات بازار آنقدرها واکنش قیمتی نداشت، طی هفته های اخیر علاوه بر افزایش قیمت چند میلیون تومانی نسبت به گذشته، با افزایش درخواست برای خرید نیز رو به رو شده است.

البته نباید فراموش کرد شاهین به عنوان یک سدان خانوادگی طراحی و تولید شده است و حالا با توجه به شرایط بازارهای منطقه ای در آینده یکی از جدی ترین گزینه های صادراتی صنعت خودرو ایران خواهد بود. در نتیجه افزایش کیفیت این خودرو راهی اجتناب ناپزیر است که سایپا قدم در آن گذاشته است.

این در حالی است که گویا سایپایی ها علاوه بر افزایش کیفیت شاهین به سراغ طرح های توسعه این محصول نیز رفته اند و در زمینه استفاده از فناوری های جدید، شاهین یکی از اصلی ترین گزینه های سایپا به حساب می آید. به این ترتیب افزایش کیفیت و حرکت به سمت بهره بردن از تکنولوژی های جدید در این خودرو باعث می شود مزایای رقابتی این محصول برای بازارهای داخلی و خارجی افزایش پیدا کند. به قول یکی از مدیران کارکشته صنعت خودرو؛ کیفیت راهی بی پایان است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا