اخبارخودروویژه ها

پیش بینی زمان دو ساله برای آغاز تولید خودروهای جدید/ضرورت های تحقق تولید سالانه دو خودروی جدید چیست؟

لاماری ایما

به گزارش عصر خدمات، هدفگذاری تولید سالانه دو خودروی جدید و عرضه آن به بازار در حالی از سوی وزیر صمت به عنوان یکی از برنامه های حوزه خودرو یاد شده که فعالان و کارشناسان این صنعت معتقدند با در اختیار داشتن پلتفرم جدید که حدود دو سال زمان می برد می توان سالانه نسبت به عرضه دو خودروی جدید اقدام کرد اما در این میان ضرورت هایی همچون طراحی و تولید موتور و گیربکس های جدید نیز باید اقدام کرد که این امر با مشارکت خارجی ها راه به جای بهتری خواهد برد.

عدم تنوع محصول در حال حاضر یکی از چالش های اساسی صنعت خودرو و از جمله نارضایتی های مصرف کنندگان از صنعت خودرو است. تولید خودرو بر روی محصولاتی با پلتفرم های قدیمی که بعضا به 20 سال قبل می رسد، عطش بالایی برای خودروهای جدید ایجاد کرده است. در این میان این پرسش مطرح می شود که با توان داخلی فعلی و کمبود برخی از قطعات های تک که حتی در میزهای داخلی سازی نیز اقدامی در این زمینه انجام نشده می توان نسبت به تولید خودروهای جدید با فناوری پیشرفته اقدام کرد؟ ضرورت های تحقق این هدف در حال حاضر چیست؟

سعید مدنی، مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا در گفت و گو با خبرنگار خودروکار با اشاره به برنامه ریزی انجام شده مبنی بر ورود دو خودروی جدید در هر سال اظهار می کند: ورود خودروهایی با پلتفرم کاملا جدید به بازار به طور قطع کار دشواری است چرا که مساله اصلی وارد کردن خودروهای جدید به بازار است و اراده برای عرضه سالانه دو خودروی جدید در صورت در اختیار داشتن پلتفرمی جدید امکانپذیر خواهد بود.

وی با بیان این که پیش از این بر روی یک پلتفرم 10 تا 20 سال امکان تولید خودروهای جدید وجود داشت که این زمان به 5 تا 6 سال کاهش یافته است، می افزاید: با توجه به این که پلتفرم های مختلفی در کشور وجود دارد و از سوی دیگر توانایی طراحی استایل و تریم داخلی و همچنین برخی قطعات خودرو وجود دارد می توان در کنار تامین برخی از قطعات های تک که توان داخلی برای تولید آن ها نیست نسبت به تولید دو خودروی جدید در سال اقدام کرد.

این کارشناس صنعت خودرو با تاکید بر این که عرضه سالانه دو خودروی جدید برای دو خودروساز بزرگ داخلی در صورت تولید بر روی پلتفرم های گذشته کار چندان دشواری نیست، ادامه می دهد: اگر برنامه ریزی انجام شده تولید بر روی پلتفرم های جدید است باید استارت کار از نقطه ای آغاز شود و با توجه به اقدامات طراحی و توسعه انجام شده در کشور می توان ظرف مدت دو سال کار را اجرایی و یک محصول جدید را ظرف مدت سه سال به خط تولید رساند. همانگونه که قرارداد تولید شاهین در سال 92 منعقد و مقرر شد تا این خودرو در سال 95 وارد فاز تولید شود که به دلیل مشکلات ناشی از تغییرات مدیریتی و گیربکس و موتور در نهایت با تغییراتی به تولید رسید.

مدنی با بیان این که پس از تولید پلتفرم که زمانی دو تا سه ساله نیاز دارد می توان نسبت به تولید خودروی جدید در هر سال اقدام کرد، اظهار می کند: هرچند این اقدام در ایران سخت است اما امکانپذیر است به شرط آن که خودروسازان مشکلات فعلی و کمبود نقدینگی که با آن دست به گریبان هستند را نداشته باشند بنابراین با تلاش خودروسازان امکان تولید خودروی جدید در هر سال و یا دوسال یک بار وجود خواهد داشت.

مدیرعامل اسبق گروه خودروسازی سایپا درخصوص طراحی موتور به عنوان یکی از ضرورت های اصلی تولید خودروهای جدید نیز می گوید: طراحی موتور از پایه کار دشواری است و باید حتما از نظرات شرکت های موتورسازی دنیا و یا شرکت های مشاوره ای که کار تولید موتور انجام می دهند استفاده کرد هرچند که در گذشته و با قدیمی شدن موتورهای ایرانی در سال 93 توافق نامه ای با یک شرکت دانش بنیان برای تولید موتورهای سه سیلندر به امضا رسید که این شرکت با همکاری اتریشی ها قادر به تولید موتورهای سه سیلندر بود که به قرارداد رسید و فعالیت های اجرایی آن آغاز شد که هم اکنون نیز در حال فعالیت است.

وی می افزاید: بنابراین لازم است باید با همکاری شرکت های خارجی بر روی یک موتور پیشرفته که قابلیت نصب بر روی تعداد زیادی از خودروها را دارد کار و به تدریج بر روی ساخت داخل کردن قطعات آن اقدام کنیم چرا که امکانات طراحی خودرو، موتور و گیربکس در ایران از پایه وجود ندارد و با تغییراتی در آن می توان نسبت به تولید اقدام کرد.

مدنی بر در اختیار داشتن مراکز تحقیقاتی و آزمایشگاهی قوی برای طراحی موتور پیشرفته و یا گیربکس اتومات تصریح می کند: تولید این قطعات نیازمند آزمایش و تست هایی در زمان طراحی دارد چرا که این قطعات عملکردی همیشه در کنار طراحی نیازمند آزمایش هایی هستند که در این بخش ضعف هایی وجود دارد و نیازمند تقویت است.

میترا ممسنی

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا