اخباربرگزیده هاخودروویژه ها

چگونه با شماره پلاک استعلام خلافی خودرو بگیریم؟

لاماری ایما https://lamari.ir/
به گزارش عصر خدمات، بنابراعلام فرمون دات کام، راه هایی که برای استعلام خلافی وجود دارند اغلب با استفاده از بارکدپستی و یا کد VIN می باشد. اگرچه ثبت جریمه با شماره پلاک انجام می شود اما استعلام خلافی با شماره پلاک امکان پذیر نیست و تنها راه معرفی شده برای استعلام خلافی با پلاک، تماس با شماره تلفن گویای راهور است.
استعلام خلافی خودرو با تلفن
تلفن گویای ۸۸۲۸۸۸۸۸ که از سوی راهور معرفی شده است امکان استعلام خلافی از طریق پلاک را فراهم کرده است. پس از تماس با این سامانه به اپراتور وصل می شوید و می توانید با خواندن شماره پلاک، از میزان خلافی خود مطلع شوید.
سایر روش هایی که در اینترنت معرفی شده اند قابلیت استعلام خلافی با پلاک را ندارند. البته از این روش امکان پرداخت خلافی وجود ندارد و تنها می توانید از مبلغ کل جریمه و تعداد تخلفات اطلاع حاصل کنید.
سامانه ۸۸۲۸۸۸۸۸  علاوه بر اعلام صورت وضعیت تخلفات رانندگی، در خصوص صدور گواهینامه، کارت خودرو، نشانی هیأت‌های رسیدگی به تخلفات در شهر تهران، نشانی مراکز تعویض پلاک، لیست آموزشگاه‌های دریافت گواهینامه موتورسیکلت و همچنین مدارک احراز سکونت به منظور دریافت کارت خودرو به شهروندان اطلاعات کافی را ارائه می دهد.
استعلام خلافی خودرو با پلاک در اپلیکیشن فرمون
پس از نصب برنامه فرمون برای استعلام خلافی، کافیست تنها یکبار بارکدپستی را وارد کنید. پس از آن می توانید با هربار ورود به برنامه فرمون، خلافی خودرو را بدون نیاز به وارد کردن پلاک یا بارکدپستی یا هر اطلاعات دیگری از خودرو مشاهده کنید.
در فرمون می توانید ریز خلافی خودرو را مشاهده و اطلاعات کاملی از کد تخلف، محل تخلف، زمان وقوع تخلف، مبلغ جریمه، عنوان تخلف و … را دریافت کنید.
همچنین در فرمون می توانید خلافی خود را به صورت قسطی پرداخت کنید و از بین جریمه ها، یک یا چند مورد را انتخاب و پرداخت کنید و مابقی جریمه ها را تا پیش از پایان مهلت پرداخت بپردازید. همچنین امکان تسویه خلافی به صورت یکجا وجود دارد.
از جمله دیگر ویژگی های برنامه فرمون می توان به قیمت گذاری خودرو دست دوم ، آزمون های آیین نامه، هشدار دوربین های کنترل ترافیک، هشدار دوربین های کنترل سرعت، هشدار سرعت غیرمجاز، استعلام نمره منفی گواهینامه، جدول کد تخلفات و نمره منفی، خرید بیمه شخص ثالث و … اشاره کرد.
این برنامه مختص استعلام خلافی خودرو نیست و می توانید خلافی موتور و سایر وسایل نقلیه را نیز استعلام و پرداخت کنید.
برای نصب نسخه اندروید برنامه فرمون می توانید به گوگل پلی و کافه بازار و برای نصب نسخه IOS به سیبچه و آی اپس مراجعه کنید.
استعلام خلافی خودرو با پلاک در سایت فرمون
در سایت فرمون هم می توانید با استفاده از پلاک خودرو، استعلام خلافی بگیرید اما پیش از آن باید حداقل یکبار با استفاده از بارکدپستی از سایت فرمون خلافی گرفته باشید.
با یکبار استعلام خلافی از فرمون اطلاعات خودرو شما از جمله پلاک خودرو در سایت ثبت می شود و پس از آن می توانید با وارد کردن پلاک خود،  لیست جریمه های رانندگی را مشاهده کنید  و خلافی خودرو با پلاک بگیرید.
چند توصیه درباره خلافی خودرو
از آنجا که مهلت پرداخت جرایم راهنمایی رانندگی ۶۰ روز است پیش از اتمام مهلت پرداخت، خلافی خودرو را پرداخت کنید. اگر خلافی خودرو را در مهلت مقرر پرداخت نکنید مبلغ جریمه شما دوبرابر می شود.
توجه داشته باشید که سامانه راهور در لحظه به روزرسانی نمی شود. یعنی اگر خلافی خود را پرداخت کنید جریمه ها با تاخیر پاک می شوند و خلافی پرداخت شده پس از چند روز تا چند هفته از سامانه راهور پاک می شود. بنابراین اگر خلافی را تسویه کردید و از لیست جرایم حذف نشد نگران نباشید و در روزهای بعد مجدد استعلام خلافی خودرو بگیرید.
اگر به خلافی خود اعتراض داشته باشید می توانید به دو طریق اقدام کنید:
. به مرکز اجرائیات شهر محل سکونت خود مراجعه کنید . همانجا به شکایت شما رسیدگی می شود و نتیجه به اطلاع شما می رسد.
راه دیگر مراجعه حضوری به دفاتر پلیس+۱۰ و اعتراض به صورت وضعیت تخلفات است که معمولا ظرف چند ساعت به شکایت شما رسیدگی می شود. در صورت قانع شدن، فرد باید جریمه را پرداخت کند و در غیر اینصورت باید به اجرائیات راهور مراجعه کند و شکایت خود را مطرح کند.
توصیه آخر اینکه جریمه های خود را به موقع پرداخت کنید. غیر از اینکه امکان دو برابر شدن جریمه در صورت عدم پرداخت به موقع آن وجود دارد، افزایش مبلغ جریمه به بالای یک میلیون تومان موجب ثبت شکایت روی خودرو از سوی راهور می شود.  در این صورت هرجا که خودرو شما توسط پلیس متوقف شود پلیس می تواند خودرو را توقیف و روانه پارکینگ کند.
برای جلوگیری از این مسئله می توانید بخشی از خلافی خود را با فرمون پرداخت کنید تا جمع مبالغ خلافی های شما به زیر یک میلیون تومان برسد.
انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا