اخبارتاپخودرو

کابوس کلاچ تقلبی در بازار/ اصل بهتر از اسل و حتی مشابه اصل!

لاماری ایما

کلاچ در هر وسیله نقلیه اصلی ترین عنصر قطع و وصل قدرت در مدار انتقال نیرو است. بدون آن حرکت و کنترل صحیح خودرو کاری دور از تصور است. برای درک درست از اهمیت بخش کلاچ در خودرو باید ابتدا با وظیفه ان بیشتر آشنا شوید.

به‌گزارش‌عصر‌خدمات، کلاچ شامل مجموعه ای از قطعات است که نیرو تولید شده توسط موتور را در مسیر جعبه دنده قطع و وصل می کند تا در مواقعی نظیر تعویض دنده و یا ایستادن خودرو نیرو قطع شود. کلاچ هم همچون دیگر بخش های خودرو عمری مفید دارد که با توجه به شیوه نگه داری و میزان پیمایش می تواند، متغییر باشد. عمر مجموعه کلاچ بسته به نوع کارکرد و کیفیت آن متفاوت است.

ترافیک یا بزرگ راه؟
فرض کنید، خودرویی بیشترین مسافت خود را هر روز در ترافیک شهری می پیماید، پس راننده مجبور است به دفعات از مجموعه کلاچ استفاده کند. برعکس تصور کنید، خودرویی بیشترین مسافت خود را در سفرهای برون شهری و یا بزرگ راه های بدون ترافیک طی می کند. این خودرو در دقایق نخست سفر به آخرین دنده رسیده و دیگر از کلاچ استفاده نمی کند.

قطعا در مدل اول که خودرو در ترافیک مورد استفاده قرار می گیرد، بیشترین کارکرد مجموعه کلاچ وجود دارد. در نتیجه بارها کلاچ گرفتن و البته نیم کلاچ کردن، استهلاک کلاچ بسیار بالا می رود. به خصوص این که در حالت نیم کلاچ سایش صفحه روی دیسک بسیار بیشتر از حالت معمولی. معمولا برای تعویض صفحه کلاچ میانگینی حدود 60 هزار کیلومتر در صورتی که از این مجموعه درست استفاده شود را توسیه می کنند.

اما اگر خودرو در شرایط سخت همچون مسیرهای پر ترافیک که در بالا ذکر شد و یا سربالایی های پر شیب کار می کند، شای عمر صفحه کلاچ زودتر به پایان برسد. اما به طور کلی بای گفت کلاچ شامل چند قطعه است که به دلایل مختلف از جمله عادت های رانندگی بد ما دچار مشکل می شوند. مثال یکی از این عادت های بد نگهداشتن طولانی مدت پدال کلاچ است که باعث فشار به بلبرینگ کلاچ شده و ان را خراب می کند.

نشانه های خرابی
از نشانه های خرابی و رو به پایان بودن عمر کلاچ می توان به دورگیری یا گاز خوردن موتور و عدم کشش کافی در خودرو اشاره کرد. در این حالت صفحه کلاچ ضعیف شده است و نمی تواند گشتاور موتور را به طور کامل منتقل کند. در یک حالت دیگر لیز خوردن صفحه کلاچ روی دنده فلایویل است که چرب شدن کلاچ و دیسک بر اثر نفوذ روغن باعث آن می شود. در این حالت نیز خودرو کشش کافی را ندارد.

وقتی متوجه خرابی در مجموعه کلاچ می شویم، در حقیقت باید هزینه بالایی را پرداخت کنیم. اما کار عاقلانه استفاده از قطعات اصلی است. قطعاتی که هم عمر بالایی دارند و هم به دلیل کیفیت مناسب در دراز مدت استفاده از آنها به سود ماک خودرو است. ضمن این که خرابی سایر قطعات و همچنین هزینه مجدد را برای مالک خودرو در پی ندارد.

از طرفی فراموش نکنید، یک مجموعه کلاچ اصلی و با کیفیت می تواند عمر مفید گیربکس خودرو را افزایش داده و به دلیل قدرت مناسب در انتقال گشتاور، حتی کشش بالایی برای خودرو ایجاد کرده و مصرف سوخت را کاهش می دهد. مجموعه کلاچ یکی از بخش هایی است که می توانید به وفور نمونه های تقلبی ان را در بازار لوازم یدکی پیا کنید. گاهش به اسم اصل اما تقلبی و گاهی ارزان و بی کیفیت.
در مجموعه کلاچ یکی از پر تقلب ترین لوازم موجود در بازار است.

نمونه های تقلبی که هیچ استانداردی ندارند، جز آسیب رساندن به خودروی شما کار دیگری نمی کنند. این در حالی است که حتی در بسیاری مواقع کیفیت مجموعه قطعات یک سیستم کلاچ تقلبی حتی با هم در یک سطح نیست. به طور مثال ممکن است، کیفیت لنت صفحه متوسط باشد، اما دیسک یا نفرهای آن کیفیت پایین تری داشته باشند.

چاره چیست؟
بهترین راه برای این که خیالتان از خرید این مجموعه قطعات راحت باشد، مراجعه به نمایندگی های فروش رسمی و مراکز خدمات پس از فروش سازنده خودرو شماست. به طور مثال اگر شما مالک یک محصول از تولیدات ایران خودرو هستید، بهتر است به نمایندگی های فروش ایساکو برای خرید مجموعه کلاچ مراجعه کنید. زیرا در این نمایندگی ها قطعات با استانداردهای تولید کننده به فروش می رسند و ضمنا با استفاده از اپلیکیشن ایساکو و حتی به صورت ارسال کد روی بسته بندی قطعات به یک سامانه، می توان از کیفیت و قیمت آن مطلع شد.

از دیگر مزایای خرید قطعه ((اصلی به جای اسلی و مشابه اصلی)) این که قطعات یدکی شبکه نمایندگان ایساکو دارای گارانتی هستند. ضمن این که اگر حتی خدمات تعمیر مجموعه کلاچ را ر نمایندگی های رسمی ایران خودرو انجام دهید نیز از یک مزیت دیگر برخودار خواهید شد! زیرا خدمات نیز در نمایندگی های ایساکو دارای گارانتی است.

ضمنا متخصصین این شرکت در پروسه تعمیر خودرو صرفا به تعمیر یک قطعه نمی پردازند و تمامی سیستم انتقال قدرت نظیر بلبرینگ کلاچ، کاسه نمد ها و … را چک می کنند تا در صورت خرابی به مشتری اطلاع دهند. به این ترتیب در صورت موافقت مشتری این بخش ها نیز تعمیر می شوند تا با یک تیر چند نشان زده باشید. در کل تجربه نشان داده همیشه اصل بهتر از اسل و حتی مشابه اصل است.

نویسنده: علی غفاری

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا